Meridijani

Varšava

"SMALL TALK" O VELIKIM TEMAMA: Predsednici SAD i Poljske, Barak Obama i Bronislav Komorovski / foto: reuters

Otuđenje u Varšavi

Sastanak u Varšavi pre svega je pokazao koliko malo predsednik SAD i njegove istočnoevropske kolege imaju da kažu jedni drugima. A imali bi itekako zanimljivu temu: kako mogu da se unaprede mlade demokratije, kakve upravo nastaju u Tunisu ili Egiptu? Za mnoge istočnoevropske zemlje su još prilično sveža iskustva sa sopstvenom demokratizacijom. Upravo je Poljska poželela da ponudi svoju ekspertizu iz vremena mirne revolucije 1989. godine.

Obama nije uspevao da sakrije da se u Varšavi donekle oseća na pogrešnom mestu. Osmeh predsednika SAD delovao je posle sletanja nekako namučeno.

Naravno da je Obama u Varšavi rekao i rečenice kao što su: "Crpimo inspiraciju iz slobodarskih težnji i ekonomskog uspeha ovog dela Evrope." Rekao je i da je Poljska uzor i vodeća sila regiona. U suštini, međutim, "Obama ne zna šta bi sa ovim delom sveta", konstatovao je varšavski politolog Zbignjev Levicki. Predsednik SAD je iz Varšave pre svega hteo da uputi signal istočnim Evropljanima: "Ja vas nisam zaboravio!"

Novajlija u Beloj kući je povukao planove svog prethodnika Džordža V. Buša da postavi raketni štit u Poljskoj i Češkoj imajući obzira prema Moskvi i time povredio Varšavu i Prag. Takođe je prenebregnuo uvlačenje Ukrajine i Gruzije u evropsku zajednicu država. Davno su prošla vremena kada je Bušova vlada kritikovala "staru Evropu" Nemaca i Francuza, i tako Poljskoj davala nadu na special relationship po britanskom uzoru.

Međutim, Obama nije sam kriv za otuđenje istočne Evrope. Ukrajinci su pre godinu dana za svog predsednika izabrali proruskog Viktora Janukoviča. Pristupanje NATO-u tamo odbija 60 odsto stanovništva, za je samo 25 odsto. A ni u Poljskoj nije ostalo mnogo od orijentacije prema SAD. Desno-liberalni premijer Donald Tus i njegov partijski drug i šef države Komorovski su pristalice EU i svoju politiku poravnavaju sa Briselom, a ne sa Vašingtonom.

Tako je Obama sa poljskom vladom prošao pre svega one tačke za koje se saznalo već i pre posete. SAD žele u Poljskoj da izgrade bazu za bombardere F-16, što je neka vrsta utehe zbog propalog raketnog štita. Zajedno će pokušati da tragaju za ležištima škriljca sa zemnim gasom za koje se pretpostavlja da se nalaze između Baltičkog mora i Karpata. U SAD ta sirovina važi kao spas za ono vreme kad ne bude više nafte. Poljska bi mogla da ima koristi od već postojeće američke tehnologije, što bi jednog dana moglo da je oslobodi zavisnosti od ruskog gasa i domaćeg uglja.

Ulrih Krekel

"Meridijane" priredio Andrej Ivanji

Iz istog broja

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu