Mozaik

Formula 1 - Velika nagrada Monaka

Iznenada Dejvid

Male su šanse da se Kultard pobedom u Monte Karlu umeša u trku za vrh, što ne umanjuje slast trijumfa na najpoznatijoj trci na svetu

KONAČNO POBEDA ZA MEKLAREN MERCEDES: Kultard na cilju ispred M. Šumahera

Da je kojim slučajem vodio trku u Monte Karlu, a potom dobio naređenje iz boksa da propusti Mihaela Šumahera, Rubens Barikelo jedva da bi našao mesta na stazi za takav manevar. Jedina gradska trka u kalendaru Formule jedan, ova u Kneževini Monako, zbog spoja glamura i brzine, predstavlja trkački Vimbldon. Barem za obične fanove, koji najduže i najbolje pamte one koji su ovde pobeđivali (Ajerton Sena drži rekord sa šest pobeda). Za vozače je ova trka pravo mučenje i od njih se sve češće čuju glasovi da bi ona trebalo da ode u istoriju. Staza je uska i nema mogućnosti za preticanje i pravo trkanje, vozi se sporo, mere bezbednosti su slabije nego na bilo kojoj drugoj stazi, asfalt je neravan, klizav i lako se izleće.

Malo od toga je prolazilo kroz glavu Dejvidu Kultardu, pobedniku ovogodišnjeg monegaškog gran prija, dok je vozio svoj poslednji krug i nakon toga primao pehar iz ruku princa Renijea. "Ovo je neverovatno. Osećam se fantastično", rekao je dodajući da je ekipa Meklarena imala loš početak sezone, da nije izgledalo da su spremni za pobede, ali da su se nadali dobrom rezultatu u Monaku.

Sa bolidom znatno sporijim od Ferarija i Vilijams BMW-a, Meklaren Mercedesu i nije preostalo drugo nego da šansu traži na ovako specifičnoj stazi, gde su presudni dobar start i koncentracija vozača i mehaničara. Škotlanđanin Dejvid Kultard odlično je obavio svoj deo posla. U kvalifikacijama se izborio za drugu startnu poziciju iza Huana Pabla Montoje, a ispred braće Šumaher, da bi na samom startu fantastičnim manevrom pretekao Montoju koji kao da je malo oklevao. U Monaku važi pravilo da onaj ko povede trku ima sve šanse da pobedi, pod uslovom da ga ne "izda" auto ili mehaničari u boksu. Mehaničari su svoj posao obavili sjajno, ali se Kultard na početku trke zabrinuo misleći da motor gubi ulje.

"Nekoliko krugova izgledalo je da se stvari malo komplikuju i pomislio sam – ovo baš i nije dobro. Međutim, iz tima su poručili da je sve u redu i srećom je tako i bilo", rekao je pobednik na pres konferenciji posle trke. Kultard je dodao da mu je kontrola proklizavanja pravila problem na prošlogodišnjoj trci, ali je ove godine sve bilo u najboljem redu, tako da je samo vodio računa da ne priđe suviše blizu ogradi.

Mihaelu Šumaheru, koji je Kultardu disao za vrat poslednjih 25 krugova, nije pomoglo to što je vozio najbrže krugove i što ima, evidentno, mnogo brži bolid. Najpre ga je usporavao Montoja koji se do 50. kruga nalazio na drugom mestu, što je Šumahera sprečilo da eventualno iskoristi Kultardov boravak u boksu za preuzimanje vođstva. Prostora za obilazak na stazi jednostavno nije bilo niti je Kultard u toku vožnje napravio bilo kakvu grešku.

Pobeda je, naravno, odmah podstakla priče o šansama Meklaren Mercedesa u daljem toku sezone. Šef tima Ron Denis rekao je da će sezona za njih biti teška, ali da mu je drago zbog cele ekipe i da je divno pobediti u Monte Karlu.

Mihael Šumaher završio je trku kao drugi, dok je treće mesto pripalo njegovom bratu Ralfu u Vilijams BMW-u. Trka je bila izuzetno uzbudljiva budući da se nekoliko vozača borilo za bolji plasman. Frencen je uspeo da odbrani šestu poziciju i bod od napada Rubensa Barikela, dok je Italijan Jarno Truli odoleo napadima Đankarla Fizikele i zadržao četvrtu poziciju. Da li će osvojiti i tri boda koja za ovo mesto sleduju odlučiće komisija FIA, budući da Trulijev reno nije prošao "tehnički pregled" nakon trke.

Pobedom u Monte Karlu Dejvid Kultard je prekinuo seriju od četiri (bolje rečeno tri i po, ali bodovi se svejedno sabiraju) uzastopne pobede Mihaela Šumahera. Vođstvo starijeg Šumahera u odnosu na mlađeg Ralfa i Montoju ponovo je povećano i sada iznosi trideset tri boda. Zaostatak Dejvida Kultarda od 40 bodova za njegov tim je mnogo manja briga od činjenice da nemaju konkurentan bolid i da se teško mogu nadati još nekoj pobedi u ovoj sezoni, sem ako vozači Ferarija i Vilijamsa ne budu pravili neke užasne greške.

Naredna trka vozi se u nedelju 9. juna za Veliku nagradu Kanade u Montrealu.

Vozači

1. Mihael Šumaher, Ferari 60

2. Ralf Šumaher, Vilijams 27

3. Huan Pablo Montoja, Vilijams 27

4. Dejvid Kultard, Meklaren 20

5. Rubens Barikelo, Ferari 12

6. Dženson Baton, Reno 8

7. Nik Hajdfeld, Zauber 5

8. Kimi Raikonen, Meklaren 4

9. Đankarlo Fizikela, Džordan 4

10. Edi Irvajn, Jaguar 3

11. Jarno Truli, Reno 3

12. Felipe Masa, Zauber 3

13. Mark Veber Minardi 2

14. Mika Salo, Tojota 2

15. Hajnc-Harald Frencen, Erouz 2


Kostruktori

1. Ferrari 72

2. BMW Williams 54

3. McLaren Mercedes 24

4. Reno 11

5. Zauber Petronas 8

6. Džordan Honda 4

7. Jaguar 3

8. Minardi 2

9. Tojota 2

10. Erouz 2

Iz istog broja

"Bajkerski" skup u Grockoj

Pasulj, pivo i rokenrol

Z. Majdin

Mars okovan ledom

Da se smrzneš

BBC online

Slobodno penjanje

Spajdermeni iz komšiluka

Zoran Majdin

Mundijal 2002 - fudbal i ekonomija

Golovi iz frižidera

Vladimir Stanković

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu