Mozaik

Letenje – Vek od preletanja Kanala

Veliki korak za čovečanstvo pre Meseca

Cela avantura trajala je jedva 37 minuta, ali značila je stvarno rođenje avijacije koja je do tada, 25. jula 1909, bila nešto između fantazma budala uverenih da mašine teže od vazduha mogu da lete, cirkuske atrakcije i zabave dokonih bogataša

Povod za podvig bila je nagrada od 1000 funti koju je britanski "Dejli mejl" raspisao za uspešno preletanje Kanala koji su Englezi zvali Britanski a Francuzi La Manš. Nagrada je privukla Ibera Latama kog su, kao Francuza engleskog porekla, podržavali na obe obale Kanala. Latam je 19. jula pokušao prelet, ali je zbog problema s motorom bio prinuđen da se spusti na vodu, nekih deset kilometara od obale Dovera. Zato što je preživeo, u istoriju vazduhoplovstva ušao je kao prvi pilot koji se spustio na vodu.

Drugi kandidat za nagradu, Šarl de Lamber, imao je ne manje privlačan pedigre em ruskog grofa em francuskog porekla. Usput, letenje je učio direktno od Vilbura Rajta, koji je, posle neuspelih pokušaja da za leteću mašinu koju je napravio s bratom Orvilom zainteresuje rodnu Ameriku, s istim ciljem i nešto uspešnije – bar što se tiče popularizacije letenja – boravio u Evropi. De Lamber je kupio dva aviona braće Rajt, ali ga je udes na probnom letu primorao da odustane od pokušaja preletanja Kanala.

Luj Blerio

E, sad junak ove priče, Luj Blerio. Na dan takmičenja imao je upravo navršenih 37 godina (rođen 1. jula 1872), zvanje inženjera, karijeru izumitelja i proizvođača acetilenskih farova za automobile, eksperimentatora s vazdušnim jedrilicama i pokušaja da (1900) poleti u avionu s pokretnim krilima, apsolutno neuspelog. S Gabrijelom Voazanom 1903. osniva kompaniju koja je do 1906. razvila nekoliko "neuspešnih i opasnih aviona", a ortake ostavila bez prebijene pare. Blerio nastavlja sam i, za razliku od tada malobrojnih konkurenata koji su eksperimentisali s dvokrilcima, trokrilcima i višekrilcima, konstruiše prvi uspešan avion jednokrilac, "blerio V". U januaru 1909. prikazao je poslednji u dotadašnjem nizu modela, "blerio XI", u kom će, sticajem okolnosti, preleteti Kanal.

U zoru 25. jula, Blerio je bio spreman. Iber Latam se u 4.30 nije pojavio na uzletištu. Ispostaviće se da je inženjer njegove ekipe – zaboravio da na vreme probudi ne samo pilota nego i ceo tim onih koji su bili zaduženi da "Antoanetu", kako se zvao Latamov jednokrilac, pripreme za let. I tako, u 4.41 poleteo je samo Blerio.

Pripremao se da let obavi u modelu "blerio VIII", svojoj do tada najvećoj i najuspešnijoj konstrukciji, ali je tokom priprema doživeo udes u kom je ne samo ostao bez aviona već bezmalo i bez stopala, gadno opečenog u požaru koji je izazvalo curenje goriva iz rezervoara. Tako je po nagradu od 1000 funti krenuo u relativno okretnom "bleriou XI" jednostavne i čvrste konstrukcije. Dvokraki drveni propeler pokretao je trocilindrični radijalni "anzani" motor od 25 konjskih snaga. Odmah po uzletanju morao je da ga "zavrti" na gotovo maksimalnih 1200 okretaja u minutu, ne bi li nekako izbegao telegrafske žice na kraju uzletišta. Potom je oduzeo gas i na visini od oko 75 metara krenuo ka Doveru.

Telegrafske žice su, kako biva, bile tek prvi problem. Za poduhvat mnogo opasnije, nad Kanalom je krenulo olujno vreme. "Sam sam. Ne vidim ništa. Za deset minuta, izgubljen", tako je to iskustvo kasnije opisao. Nije video nijednu od obala, ni francuski razarač čiji je zadatak bio da prati let i, ako zatreba, spasava pilota. Oluja i kiša pretile su da rashlade Ancinijev motor do trenutka kada će se ugasiti ili, po drugima, pomogle su da motor ne crkne od pregrevanja. Ili da ga udarima prosto sruše u more – ili skrenu u pravcu koji će doversku obalu učiniti – beskrajno dalekom. Ovako, uspeo je da vidi obalu Engleske i, malo kasnije, francuske novinare koji su mesto spuštanja označili – trobojkom.

Nešto manje od 37 kilometara između Kalea i Dovera, Blerio je preleteo za isto toliko minuta. Smanjivanje "gasa" pre sletanja dovelo ga je u još veći rizik, a isključivanje motora na visini od oko 20 metara praktično je izazvalo pad a ne sletanja u Englesku. Teško je oštećen stajni trap, u ovom slučaju – točkovi kao za bicikl, a ni propeler više nije bio za upotrebu. Živ pilot i neoštećen veći deo letelice prevagnuli su u oceni nadležne komisije da je Luj Blerio – uspeo. S onih hiljadu funti u džepu, odmah je ušao u istoriju.

Blerio nije rekao ništa ni nalik onom Armstrongovom "mali za čoveka, veliki za čovečanstvo", mada je njegov poduhvat na mnogo načina bio početak jednog nezamislivog razvoja vazduhoplovstva. Zanimljivo je da se lansiranje Apola 11 i prvi čovek na Mesecu malo povezuju sa "skokom" iz Francuske u Englesku, iako je Apolo misija pre četiri decenije (videti prošli broj "Vremena") obavljena gotovo tačno na šezdesetu godišnjicu leta Luja Blerioa.

I, šta je bilo posle? Do početka Prvog svetskog rata Blerio je napravio oko 800 aviona, uglavnom zasnovanih na modelu "blerio XI", koji su dobro prodavani zahvaljujući slavnom preletanju Kanala i uprkos izveštajima o velikom broju udesa koje su imali, čak i privremenoj zabrani letenja u Velikoj Britaniji.

Pred rat Blerio postaje predsednik kompanije Société Pour L’Aviation et ses Dérivés, koja će po skraćenici SPAD postati ime jednog od najuspešnijih aviona Velikog rata. Samo za Francusku proizvedeno ih je ne manje od 5600 komada. Uz dva neuspela pokušaja da još tokom rata pokrene proizvodnju i u Britaniji, Blerio posle rata osniva "Blerio aeronautik", kompaniju za razvoj komercijalnih aviona. Koji su, za razliku od sličnih pokušaja kompanije "Rajt", bili uspešni. Rivalstvo s kompanijom "Braća Rajt" nastavljeno je tučom oko patentiranja pojedinih izuma, koju je Blerio izgubio – ali je zato svoje avione u Americi prodavao neuporedivo bolje neko konkurencija.

Odavno u "letačkoj penziji", Luj Blerio bio je među onima koji su 1927. godine na Le Buržeu dočekali Čarlsa Lindberga, pilota koji je – 18 godina posle istorijskog leta Blerioa – sam "preskočio" još jednu prepreku, Atlantik. Umro je 2. avgusta 1936. i sahranjen u Versaju.

Blerio XI

Posada: pilot
Dužina: 7,62 m
Raspon krila: 7,79 m
Visina: 2,69 m
Površina krila: 14 m²
Težina (prazan): 230 kg
Motor: trocilindrični "anzani", 22-25 ks
Propeler: drveni dvokraki Chauvière Intégrale, prečnik 2,08 m
Potisak: 105 kg pri 1450 obrtaja u minutu
Maksimalna brzina: 75,6 km/h

Laki jednokrilac od hrastovine i platna su 1908. napravili Luj Blerio i Rajmon Solnije. U decembru te godine prikazan je na aeromitingu u Parizu. Prvobitni četvorokraki metalni propeler loše se pokazao, pa je u proleće 1909. Blerio odlučio da u letelicu ugradi pouzdani – što znači, mogao je da radi sat vremena a da se ne ugasi – trocilindrični radijalni motor "anzani" od 25 konja i dvokraki drveni propeler. Ostale istorijske inovacije: točkovi za sletanje, vertikalno i horizontalno kormilo na repu aviona, bez vertikalnog stabilizatora koji je činio da Rajtove i druge letelice liče na velike papirne zmajeve.

Posle istorijskog leta, već do septembra 1909, Blerio je imao narudžbine za 101 "blerio XI". U kasnije varijante ugrađivao je različite motore, novi "gnom" i usavršeni stari "anzani"; iz proizvodnih hangara avion je izlazio kao trenažni, sportski, vojni ili trkački.

Italijanska i francuska vojska bile su među prvim kupcima, već od 1910. Godinu dana kasnije, korišćeni su u severnoj Africi i Meksiku. Velika Britanija koristila ga je od 1912. Na početku Prvog svetskog rata korišćeni su kao izviđački, avioni za obuku i laki bombarderi koji nose jednu bombu od 25 kilograma.


Piloti

Herijet Kimbi, Amerikanka, prva žena pilot i prva žena koja je preletela Kanal.

Erl Ovington, prvi američki poštanski pilot.

Alfred Leblan, brzinski rekord 1910. godine – 109,8 km/h.

Horhe Čavez, 1910. preleteo Alpe, poginuo pri sletanju.

Rene Simon, cirkuski pilot, po narudžbini meksičke vlade izviđao položaje pobunjenika kod Huaresa, februara 1911.

Trigve Gran, norveški pilot, prvi preleteo Severno more od Škotske do Norveške, 1914.


NESREĆNI IBER LATAM:
Posvećen vazduhoplovstvu


Latam u Berlinu


Sudbina konkurencije: Ubistvo i propast

Prvi letači na mašinama težim od vazduha – napravljenim uglavnom od šperploče, klavirske žice, papira, platna i sličnog – s vremenom su samo dobili na živopisnosti

Neuspeli trkač za prelet Kanala, Iber Latam, stradao je pod nerazjašnjenim okolnostima pre no što je napunio 30 godina. Potomak bogate francuske bankarske porodice s francuske, i ne manje bogate trgovačko-bankarske porodice s engleske strane, Latam je kao džentlmen sebi mogao da dopusti prelet Kanala u balonu, tek da pravi društvo svom rođaku Žaku. Učestvovao je u trkama motornih čamaca u Monaku, putovao u Afriku i na Daleki istok, da bi 1908. godine ušao u posao promocije letenja jednokrilnog aviona "Antoaneta", u koji je ugrađen motor s Latamovog trkačkog čamca. Dva dana posle uspešnog Bleriovog leta, Latam je još jednom krenuo preko Kanala – i ponovo se srušio nadomak doverske obale.

Do 1911. godine Latam je demonstrirao mogućnosti "Antoanete" i usput postavio mnoštvo vazduhoplovnih rekorda, ali to nije doprinelo uspehu aviona na tržištu.

Nestao je na polugodišnjoj ekspediciji u Čad 1912. Rezultat zvanične istrage francuskih kolonijalnih vlasti glasio je: stradao u lovu. Dve godine kasnije, 1914, uzrok smrti doveden je u pitanje sumnjom da je možda ubijen u pobuni crnih nosača, i inače žrtava teške francuske kolonijalne uprave. U vazduhoplovnoj istoriji ostao je upamćen kao prvi pilot koji je uspešno sleteo na more i po visinskim rekordima od 155 i 1100 m (1909. i 1910. godine).

Šarl, grof od Lambera, inače kršten kao Šarl Aleksandar Moris Jozef Mari Žil Stanislas Žak pri rođenju na Maderi u decembru 1865, već s nepunih dvadeset godina odlučio je da se bavi hidroplanima, tj. onim iz čega će gotovo vek kasnije postati hoverkrafti, lebdilice na vazdušnom jastuku. Prvi je od tri Francuza upisanih na kurs letenja kod Vilbura Rajta, što je bio uslov koji je francuska vlada postavila pred braću Rajt, zainteresovane da nekako unovče svoj "flajer", mašinu za letenje težu od vazduha. Neuspeh u trci za 1000 funti koje je preletanjem Kanala dobio Luj Blerio, Šarl od Lambera je umirio letom 18. oktobra 1909, kada je "u Rajtovoj mašini preleteo Pariz, okrenuo oko Ajfelovog tornja i na polaznu tačku se vratio posle 49 minuta", navodno oborivši visinski rekord koji je Orvil Rajt prethodno postigao u Berlinu. Dobio je zlatnu medalju Francuskog aerokluba i, naravno, titulu Legije časti. Nešto kasnije, 1913, hidroavion po njegovoj konstrukciji postavio je brzinski rekord od 98,6 km/h. Umro je u bedi, u februaru 1944.


SREĆNI GROF OD LAMBERA: Maketa "flajera"…


…i u društvu inženjera Gistava Ajfela

Iz istog broja

Sahranjivanje

U najdubljoj od dubina

Slobodan Bubnjević

Doping

Sportski lopovi i žandari

Vladimir Stanković

Berlin, otvoren grad

Živi i pusti druge da žive

Momir Turudić

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu