Fiksna telefonija
Drugi operater
Telenor je jedina kompanija koja je dostavila ponudu za dobijanje licence za drugog operatera fiksne telefonije u Srbiji, saopštila je Republička agencija za telekomunikacije, RATEL. Ponuda je otvorena u utorak, 12. januara, ali finansijski deo – koliko je Telenor ponudio – neće biti poznat do 18. januara.
Inače, dokumentaciju za učešće na tenderu otkupili su i VIP mobajl, Kerseko trejding limited sa Kipra i srpsko-američka kompanija Konsing grupa, ali ove kompanije i konzorcijumi nisu dostavili ponude.
Ukoliko Telenorova ponuda bude prihvaćena, ova kompanija će licencu dobiti osam dana nakon uplate celokupne naknade u budžet Srbije. Pravo učešća na tenderu imale su telekomunikacione kompanije koje imaju više od milion pretplatnika telekomunikacionih usluga i koje su u 2008. godini imale prihod veći od 200 miliona evra, što je eliminisalo neke od zainteresovanih kompanija. Uslov za učešće na tenderu je i uplata depozita ili dostavljanje bankarske garancije od deset miliona evra.
Analitičari ocenjuju da će drugi operater biti u neravnopravnom položaju, kao i da dva operatera ne čine posve liberalizovano tržište, već smatraju da bi konkurenata trebalo da bude više.
Čulo se i da nije na vreme utvrđena cena zakupa Telekomove infrastrukture koju će koristiti i novi operater, kao i da cilj Srbije ne bi trebalo da bude novac koji će novi operater uplatiti u budžet u najkraćem roku, već razvoj tržišta.
Monopol Telekoma Srbija na tržištu fiksne telefonije koji je bio propisan zakonom istekao je još 2005. godine, a prethodne vlade redom su najavljivale ovaj tender za drugog operatera fiksne telefonije. Čitav proces usporavala je višegodišnja rasprava o tome treba li prvo prodati Telekom Srbija, koji kao monopolista više vredi, ili najpre liberalizovati tržište.
Telekom Srbija trenutno ima oko tri miliona korisnika, ali se pretpostavlja da će deo njih početi da koristi usluge drugog operatera, naročito oni koji nisu bili zadovoljni uslugama koje im Telekom pruža. Podsetimo, samo u Beogradu postoji oko 40.000 dvojničkih linija. Telekom će, onog trenutka kada konkurent počne da radi, biti primoran da modernizuje fiksnu telefoniju, baš kao što je uradio i sa mobilnom – da nudi nove cene i usluge, pa bi od svega najviše trebalo da profitiraju građani.