Nedelja

Kuriri traže jednakost

U Srbiji postoji dvadesetak kurirskih službi u kojima je zaposleno oko 4000 radnika. Kurirske službe koje su okupljene u Grupaciji za poštanski saobraćaj pri Privrednoj komori Srbije zatražile su od Ministarstva finansija da im omogući jednake uslove poslovanja sa Post ekspresom, komercijalnim servisom Pošte Srbije, koji za razliku od ostalih kurirskih službi ne plaća PDV. Do ove anomalije došlo je zbog toga što je Zakon o poštanskim uslugama koji je donet 2005. godine predvideo da Pošta bude oslobođena plaćanja PDV-a. Ovo zakonsko rešenje nije neobično jer pošta obavlja tzv. rezervisane usluge kao što je dostavljanje pismonosnih pošiljaka čiju cenu određuje Vlada, rukovodeći se pri tom da cene poštanskih usluga moraju biti jeftine i pristupačne svim građanima, tako da je i logično da se na te usluge ne plaća PDV. Delatnost Post ekspresa ne spada u rezervisane usluge, ali je propustom u zakonu i ona oslobođena PDV-a, što dovodi do toga da su kurirske usluge Pošte u startu jeftinije za 15 odsto od njenih konkurenata. Nenad Čajić, predsednik Grupacije za poštanski saobraćaj, objašnjava:

"Bilo bi nelogično da tražimo da i mi budemo oslobođeni PDV-a i zbog toga smo od Ministarstva finansija tražili da se i na usluge Post ekspresa naplaćuje porez. Inače, Post ekspres je veoma uspešan i nedavno je otvorio veliki manipulativni centar za pošiljke, što nikome od nas, iako nam je on konkurencija, ne smeta jer je Post ekspres javno preduzeće i od njegovog prihoda korist ima cela zajednica. Međutim, nije isključeno da će Post ekspres biti privatizovan i onda će država ostati bez ikakvog prihoda ukoliko on i dalje bude oslobođen PDV-a. Osim toga, eventualni kupac će moći da tvrdi da je prevaren ukoliko PDV bude naknadno uveden. Zbog svega toga je najbolje da već sada situacija bude raščišćena i da uslovi poslovanja budu isti za sve."

U Privrednoj komori Srbije očekuju da će Ministarstvo finansija uskoro rešiti ovaj problem.

Može i pešice i na rolerima

Zadatak kurirske službe je da pošiljku prenese od mesta A do mesta B na najbrži mogući način. U praksi to mogu biti načini koji odstupaju od uobičajenih predstava o kurirskim službama. Tako se pošiljke mogu prenositi pešice, na rolerima ili skuterima. Delokrug rada jedne kurirske službe može biti i samo jedna poslovna zgrada. To je na Zapadu čest slučaj u poslovnim neboderima u kojima postoje kurirske službe koje posluju samo u toj zgradi.

Koliko smo saznali, u Srbiji trenutno ne postoji kurirska služba koja posluje u samo jednoj zgradi, ali je svojevremeno preteča ovakvih službi postojala u SFRJ. Naime, u zgradi SIV-a (Saveznog izvršnog veća), a što je bio ekvivalent današnje Vlade, postojala je interna kurirska služba. Ova služba je morala da bude uvedena pošto je zgrada SIV-a izrazito nefunkcionalna sa višekilometarskim hodnicima, tako da je za prelazak iz jednog u drugo krilo zgrade trebalo najmanje dvadeset minuta brzog hoda. Zbog toga su ispred kancelarija postojali stolovi na koje su ostavljani predmeti koje je po određenoj satnici prikupljala i raznosila interna kurirska služba. Oni koji su radili u SIV-u kažu da je bilo nemoguće očekivati da Vlada donese bilo kakvu ekspresnu odluku jer je interna kurirska služba imala striktne termine kada je sakupljala pošiljke i ukoliko bi termin za odnošenje pošiljaka prošao, moralo se čekati na sledeći.

Iz istog broja

Novogovor

Kazino kapitalizam

Milan Milošević

Broj nedelje

26

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu