Nedelja

Međuvreme

Otkazi

Tokom prošle nedelje iz Ministarstva odbrane i Vojske SCG, kako piše novosadski "Dnevnik", otpušteno je 3900 civila koji su proglašeni viškom. Na Vojnomedicinskoj akademiji posao je izgubilo 266 osoba, u Centru civilne odbrane i zaštite i u Službi za osmatranje i obaveštavanje oko 800, a otpuštanja su bila i u vojnim turističkim i ugostiteljskim ustanovama, klubovima VSCG, bibliotekama… Kako je objasnio ministar odbrane Prvoslav Davinić, razlog je uslov Međunarodnog monetarnog fonda koji će nastaviti finansiranje razvoja SCG ukoliko bude smanjen budžet namenjen za odbranu državne zajednice.

Do 1. maja bez posla će ostati još 300 civila i oko 1200 oficira i podoficira. U Ministarstvu se nadaju da će ti otkazi proći bez potresa jer je najveći broj njih već stekao uslov za penziju. Miroljub Stanić, član Sindikata zaposlenih u Ministarstvu odbrane, rekao je za "Glas javnosti" da je odluka o otpuštanju zaposlenih iz Centra civilne odbrane i zaštite protivzakonita i da može da izazove posledice po sistem odbrane od prirodnih katastrofa. "Preduzeća i vatrogasne službe, pošto tokom leta dolazi do većih požara, neće moći bez nas i bez podizanja naših jedinica da pomognu stanovništvu. Pripadnici civilne zaštite u slučaju nepogoda uzbunjuju stanovništvo, organizuju pomoć i odbranu. Posle naredbe ministra odbrane, te poslove više neće imati ko da obavlja", kaže Stanić.

Kolekcija

Obrenovački SUP je krajem februara, u okviru akcije borbe protiv piraterije, pretresao kuću Pera Budimčića, tekstopisca iz Obrenovca. U akciji je zaplenjena Budimčićeva privatna muzička kolekcija vredna više desetina hiljada evra. Objašnjavajući da je reč o piratskim izdanjima, policajci su odneli zbirku ploča, kaseta i kompakt-diskova. Među zaplenjenom imovinom nalaze se raritetni albumi, demo-snimci, neobjavljen muzički materijal i preko 1000 autorskih tekstova od kojih su neki pesme poznatih domaćih izvođača koje je napisao Budimčić. Kako je za "Glas javnosti" izjavila Slavica Budimčić, policija je vrednu zbirku bez ikakve evidencije strpala na gomilu i poslala na veštačenje u SUP u ulicu 29. novembar u Beogradu, posle čega joj se gubi svaki trag. Skromni doprinos obrenovačke policije borbi protiv piraterije još nije dobio zvaničan epilog.

Pomirenje

U Narodnom muzeju u Užicu uskoro treba da se dogodi veliko pomirenje četničkog i partizanskog pokreta u Srbiji. Bivši Muzej ustanka 1941. priprema stalnu postavku pod radnim nazivom "Antifašistički pokret u Srbiji 1941. godine". Čitav projekat, kao što je i očekivano, ima finansijsku podršku republičkog ministarstva za kulturu i medije. Budući posetioci izložbe moći će da vide dokumenta, fotografije i predmete od istorijskog značaja za oba pokreta – četnički i partizanski. I dok kulturni poslenici grada Užica rade na pomirenju dva sukobljena tabora, Savez udruženja boraca narodnooslobodilačkog rata Srbije iz Užica uputio je predsedniku užičke opštine Miroslavu Martiću zahtev da se Titov spomenik vrati na Trg partizana. Spomenik podignut Josipu Brozu stajao na Trgu partizana skoro trideset godina – podignut je 1964. godine, uklonjen 1992. godine i smešten u dvorište Narodnog muzeja, pored zida betonskih trezora. Kako je obrazloženo u pomenutom zahtevu, opravdanje da se Titov spomenik vrati na svoje staro mesto jeste činjenica da "sav rodoljubivi svet ove godine najsvečanije obeležava šest decenija od pobede nad fašizmom". Opštinska vlast, koju predvodi Demokratska stranka, treba da odluči da li će do 9. maja, tj. do godišnjice, Tito biti vraćen na trg.

Štrajk

Fudbaleri FK Zemun počeli su štrajk sa zahtevom da im se isplate nagomilana dugovanja. Zemunski prvoligaš (trenutno peti na tabeli Meridijan Prve lige SCG) tako se svrstao u red onih klubova čiji igrači odbijaju poslušnost i zahtevaju da im se plati ono što im je obećano, slično fudbalerima Obilića prošle zime i fudbalerima Vojvodine protekle jeseni. Oni su na taj način povećali broj štrajkova u Srbiji, a kuriozitet je činjenica da demonstriraju "zaposleni u privatnom preduzeću". Iako to ne postoji u zvaničnim registrima, FK Zemun je od 2002. godine deo konglomerata Astra simit – poslovnog grozda BK grupe. Na internet prezentaciji pomenutog preduzeća stoji informacija da će se "investiranjem u obezbeđivanje vrhunskih uslova za rad i angažovanjem iskusnih stručnjaka u rukovođenje klubom steći uslovi da FK Zemun za nekoliko godina postane jedan od vodećih klubova u SCG". Nema pomena o problemima u klubu, niti ima nagoveštaja o tome koji su sledeći koraci Sretena Karića, za koga se tvrdi da je predsednik FK Zemun. On se početkom nedelje nije pojavio na sastanku sa igračima. Ono što je moglo da se vidi od promena u klubu jesu plavozelene stolice na tribinama i kabanice za navijače koji prate klub sa tribina kada gostuju Zvezda ili Partizan.

Potencijal

Na sajmu kadrovskih potencijala "Karijer dejs", koji na Beogradskom sajmu počinje danas i traje do subote, predstavnici oko pedeset stranih i domaćih kompanija nudiće praksu i zaposlenje apsolventima, diplomcima i postdiplomcima. Manifestacija se ove godine, osim u Beogradu, održava i u Nišu (7. april) i Novom Sadu (21–22. april). Prema podacima AIESEC-a, organizatora sajma, prošle godine je od ukupnog broja posetilaca njih oko pet odsto našlo zaposlenje ili praksu u prvih mesec dana nakon manifestacije. Ovi podaci nisu konačni jer mnoge firme one kandidate koji ih zainteresuju na sajmu zapošljavaju posle mesec dana, zavisno od kadrovskih potreba. Na Beogradskom sajmu se u isto vreme održava sajam obrazovanja "Edu-fer", koji će u 12 časova otvoriti ministar obrazovanja i sporta Slobodan Vuksanović. Na sajmu obrazovanja učestvuje 56 izlagača iz zemlje a biće održano nekoliko stručnih skupova posvećenih problemima obrazovanja i školstva.

Otimačina

Agonija u preduzeću Keramika iz Kanjiže, koja je počela još sredinom prošle godine, nastavlja se. Poslednji incident desio se 8. aprila kada je privatno obezbeđenje Milana Lukića (koji je nelegalno preuzeo Keramiku postavivši na čelo Upravnog odbora svoga sina Ranka, iako je Skupština akcionara izabrala UO sa direktorom Miklošom Abelom na čelu) napalo Abela i predsednika nadzornog odbora Steva Vujakovića gurajući ih, da bi potom vodenim topovima i palicama pokušali da rasteraju 300 radnika koji su se okupili ispred fabrike sa namerom da u nju uđu. Situacija se smirila kada su pred fabriku stigli pripadnici SUP-a, posle čega je sudija Trgovinskog suda u Subotici Geza Babijanović, zajedno sa inspekcijom rada koja je prvi put dobila pratnju policije, čitav dan popisivao činjenično stanje. Prema zvaničnim statistikama, Keramika je pre tri godine važila za najpoznatijeg i najvećeg proizvođača keramičkih proizvoda u SRJ s najvećim prosečnim dohotkom u Republici. Sada, bar sudeći po rečima većinskog vlasnika Živorada Vojinovića, "očigledno predstavlja jednu od najvećih tranzicionih pljački u Srbiji". Od sredine prošle godine do danas ovaj privredni gigant je potpuno opustošen, jer je iz njega izneto gotovo sve što se moglo natovariti na kamione, u vrednosti od deset i po miliona evra.

Žene

Univerzitet Crne Gore je nakon četiri godine opiranja inicijativi za osnivanje Ženskih studija popustio i najavio za naredni mesec uvođenje postdiplomskog programa koji će ponuditi drugačije shvatanje uloge žene u društvu i ukazati na vrednosti, verovanja, praksu i ideologije koje su proizvele nejednakost među polovima. Kako pišu podgorički "Dani", od devetnaest dekana i direktora fakulteta, naučnih instituta i visokih škola, samo su tri žene, a rektori Univerziteta do sada su bili isključivo muškarci. Međutim, od 935 zaposlenih na Univerzitetu Crne Gore, 434 su muškog pola a 501 ženskog. Objašnjenje koje navode "Dani" je da su žene brojnije "kada treba raditi i poturiti leđa". Takođe, od 70 nagrađenih studenata Ekonomskog fakulteta samo su 23 muškarca, a od dvanaest stipendija za najbolje studente devet je otišlo ženama. Dr Mira Vukčević, dekan Metalurško-tehnološkog fakulteta, objasnila je da deo krivice za svoj položaj na Univerzitetu snose žene. "Mislim da u normalnim građanskim krugovima u Crnoj Gori izbor žene za rukovodioca ne predstavlja problem, već da žene nijesu spremne da se dijele na kuću, odnosno porodicu i posao. Podržana sam od kolega na fakultetu i izbor na ovu funkciju za mene je bio nešto normalno i zasluženo na osnovu stručnih kvalifikacija i, vjerujem, ljudskih ‘kredita’", kaže dr Vukčević. Mnoge njene koleginice tvrde da su im u izbornoj proceduri za dekana upravo nedostajali glasovi žena.

Taksistkinje

Pokušaj beogradskog Euro taksija da zaposli određeni broj žena vozača slavno je propao. Na konkurs koji je trajao skoro mesec dana javilo se 120 žena zainteresovanih za posao taksiste, ali je primljeno samo njih pet. Kako prenosi dnevnik "Danas", ideja uprave Euro taksija bila je da se unesu promene u radu i da se dobije na "ekskluzivnosti". Nažalost, ova ideja nije urodila plodom. Prvobitno je bilo zamišljeno da žene taksisti pokrivaju samo hotele i Geneks apartmane, a taj sistem taksiranja nazvan je "program pilot-vozači", jer novozaposlene dame još nemaju dozvole za rad, iako je Euro taksi legalno preduzeće. Međutim, neiskusne taksistkinje su se osmelile i počele da taksiraju noću po drugim lokacijama, tako da su vrlo brzo "zaradile" prijave za nelegalno taksiranje. Posle mesec dana, u Euro taksiju nije se zadržala nijedna žena vozač.

Agenti

Prošlog petka je u većini domaćih dnevnih novina osvanuo oglas kojim Bezbednosno-informativna agencija objavljuje konkurs za prijem novih radnika. Ovo nije nikakva novost, jer konkurs postoji već godinu dana, tačnije otkako je Rade Bulatović došao na čelo ove službe. Međutim, novo je to što prvi put od svog osnivanja BIA traži pripravnike koji imaju završenu srednju školu. Raspisani konkurs odnosi se na kandidate sa završenom pravno-birotehničkom školom i gimnazijom. Što se tiče diplomaca koji bi da se zaposle u ovoj službi, BIA je voljna da primi one koji nemaju više od dvadeset sedam godina i imaju diplome pravnog, filozofskog, filološkog, fakulteta političkih nauka i drugih. Svi kandidati, nakon javljanja na konkurs, moraju da prođu višemesečnu proveru sposobnosti. Zanimljivo je da se u oglasu nigde ne navodi za koja je radna mesta raspisan konkurs. Ipak, na veb-sajtu Bezbednosno-informativne agencije može se videti da je posao pripadnika BIA specifičan, zanimljiv, kreativan i neobičan, ali i odgovoran, naporan i zahtevan, dok su osnovni principi pripadnika službe zakonitost, tajnost, efikasnost, individualna odgovornost i poštovanje ljudskih prava.

Poslovna vest

Autokomerc

Autokomerc karting centar, prvi profesionalni kartodrom u Srbiji, otvorio je 7. aprila ovogodišnju sezonu na već tradicionalan način – trkom novinara. "Autokomerc pres reis 2005" i ove godine je organizovana u muškoj i ženskoj konkurenciji. Na trci je učestvovalo 30 novinara iz 22 redakcije štampanih i elektronskih medija. Pobednica u ženskoj konkurenciji je novinarka Radija Žabac Jelena Veličković, drugoplasirana je novinarka "Večernjih novosti" Ana Drobnjaković, a treće mesto pripalo je Aleksandri Milivojević iz "Blica". Pobednik u muškoj konkurenciji je Uroš Brkić sa 3K, drugo mesto osvojio je Nemanja Ostojić, a treće Vuk Tomanović, novinar "Automoto nautike". Autokomerc karting centar poziva sve ljubitelje kartinga i auto-sporta da svakoga dana od 11 do 19 sati testiraju svoj adrenalin.

Iz istog broja

Pun kufer marketinga

Srb(r)enda

Nadežda Milenković

Broj nedelje

706

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu