Nedelja

Međuvreme

Skripta

Bader Bader (27) iz Beograda pucao je u džip svog kolege Miroslava Krstića na parkingu u ulici Omladinskih brigada u nedelju 6. jula oko 17 časova. Revoltiran zbog nedostatka "priručnih sredstava za spremanje ispita", skripata i knjiga koji su u vlasništvu Miroslava Krstića, Bader Bader je u to ime lišio Krstićevo vozilo zadnje leve gume. Neposredno posle pucnjave, student revolveraš, rođen u Amanu, priveden je i protiv njega će biti podneta krivična prijava zbog sumnje da je nosio ilegalno oružje. Studenti sve češće postaju tema za hronike. Dok se jedni bave falsifikovanjem ocena i indeksa, drugi su spremni da zbog knjiga potegnu i oružje.

Opstanak

Udruženje građana Opstanak izdalo je u ponedeljak 7. jula saopštenje u kome apeluje na Srbe "da promene odnos prema rađanju i potomstvu".

Prema istraživanju ovog udruženja, četiri miliona Srba izginulo je tokom XX veka u ratovima i isto toliko se iselilo u "beli svet". Ako se uzme u obzir i faktor bele kuge, Srbima preti da za četvrt veka postanu nacionalna manjina u sopstvenoj zemlji. Kao dodatni stimulans za povećanje nataliteta kod Srba Opstanak navodi činjenicu da su se Albanci u proteklih sto godina kao narod uvećali za čak 700 odsto, dok se u istom periodu broj "potomaka Nemanjića" smanjio za 20 odsto. U cilju spasavanja srpskog naroda od biološke smrti, Opstanak predlaže formiranje saveta za obnavljanje stanovništva i sazivanje Svesrpskog sabora matice i dijaspore, ne bi li se izborili za konstruktivno rešenje ovog nacionalnog problema. Kako prosečna srpska porodica u današnje vreme jedva sastavlja kraj s krajem, a shvatanje braka i porodice postaje bliže zapadnjačkom, čini se da će "baby boom" morati da sačeka.

Vazduh

Gradski zavod za zaštitu zdravlja u Beogradu kupio je osam novih automatskih analizatora koji će trenutno davati podatke o kvalitetu vazduha u prestonici, a radiće neprekidno 24 sata dnevno. Merenja će se obavljati na tri fiksna mesta i to na tri, 30 i 6o minuta i na 24 sata, a za vanredne situacije u pripravnosti je još jedan pokretni aparat. Rezultate analize pratiće pojedini elektronski mediji te građanima biti dostupni i preko interneta. Nabavkom ovih aparata biće omogućeno bolje upravljanje saobraćajem kako bi se sprečila ekstremna zagađenja, kao i grejanjem i ostalim komunalnim aktivnostima. Zahvaljujući sekretarijatu za zaštitu životne sredine, koji je finansirao kupovinu automatskih analizatora, bićemo u mogućnosti da se u svakom trenutku informišemo o količini otrova koji udišemo. Možda nam se posreći, pa neka od fabrika dobije i filter.

Noć

Skupština grada Kragujevca donela je odluku da svi ugostiteljski objekti u toku letnjeg perioda, koji po toj istoj odluci traje od 20. juna do 31. avgusta, rade do jedan sat iza ponoći. Od septembra će isti objekti, osim vikendom, biti zatvarani u ponoć. Posle propisanog vremena radiće hoteli, moteli i noćni barovi, ali tek pošto bude izvršena kontrola kojom će biti utvrđeno da li ispunjavaju zakonom propisane norme. Za one koji ne poštuju ovu odluku propisane su kazne koje će iznositi od 50 do 25.000 dinara. Kragujevačka skupština je ipak mislila na omladinu, pa je od poštovanja ovih pravila izuzela proslave Nove godine i maturske svečanosti, ali će čak i za tako nešto biti neophodna saglasnost Sekretarijata za privredu Skupštine grada Kragujevca.

Jedinice

Predstavnici Saveza otpora Rasinskog okruga iz Trstenika su na konferenciji za novinare održanoj 5. jula sa ogorčenjem ispričali šta se dogodilo njihovim članovima Mariju i Mariji Spasić, učenicima Tehničke škole u Trsteniku. Kako brat i sestra Spasić tvrde, profesorka matematike im je, pod pritiskom ljudi koje nisu imenovali, zaključila negativne ocene samo zato što su članovi požarevačkog Otpora. Da bi ispravili ovu nepravdu, 1. jula su otpočeli štrajk glađu. Iako imaju zaključene jedinice sa prvog polugođa i po četiri jedinice i dve dvojke u drugoj rubrici, Mario i Marija Spasić ostali su nepokolebljivi u nameri, pa su o svom slučaju obavestili potpredsednika Vlade Srbije Žarka Koraća, ministra prosvete i sporta Gašu Kneževića, ambasadore SAD, Velike Britanije i Nemačke u Beogradu, beogradski Centar za ljudska prava, kancelariju Saveta Evrope u Beogradu, kancelariju OEBS-a i Fond za humanitarno pravo, od kojih očekuju pomoć. S obzirom da, kako kažu za "Vreme", tokom cele godine imaju probleme sa pojedinim profesorima, odlučili su da ih okončaju, pa makar i na ovakav način. Do sada se odazvao samo Fond za humanitarno pravo koji je poslao svoje advokate da istraže slučaj. Ovaj nezapamćeni slučaj borbe za "đačku pravdu" neodoljivo podseća na "mnogo buke ni oko čega". Vreme popravnih ispita se bliži, pa ukoliko se očekivana pomoć ne ukaže, učenicima ne preostaje ništa drugo do da sednu i zagreju stolice.

Perunike

U selu Lučice kraj Požarevca u toku je sudski spor između prvih komšija, Milorada i Radojke. Milorad, uz pravnu pomoć advokata Dragice Živković, tuži Radojku, koju zastupa Radomir Petković Kuta, zato što jedna grana njenog oraha zaklanja njegove perunike. Suđenje dugo traje, tužbe, presude i žalbe se nižu. Meštani sela Lučice tvrde da uzrok ovog spora ipak nije grana, a ni perunike. Priča se da je između Milorada i Radojke "bilo nekad nešto", pa Milorad želi da Radojku stalno podseća da je tu i da bi bio rad "da ga ona uvek ima na umu, da misli na njega".

Olovka

Subotička policija je u ponedeljak 7. jula zadržala u 48-časovnom pritvoru Ivana Merkovića (33) zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično delo izazivanja opšte opasnosti. Merković je u nedelju 6. jula, oko 3.30 sati, na uglu ulica Braće Radić, Nušićeve i Trga Slobode ranio P.Č. u desnu potkolenicu, ni manje ni više nego pištoljem olovkom ručne uzrade, kalibra 6,35 milimetara. Ovo malo, ubojito "remek-delo" koje ima kapacitet za jedan metak trenutno je u posedu policije u Subotici. U Srbiji, izgleda, ne ubija samo "prejaka reč". Može i olovka.

Rad

Premijer Srbije, Zoran Živković, najavio je u petak 4. jula da na jesen u Skupštinu Srbije na glasanje dolazi paket zakona kojima će se izmeniti pravila radničkih štrajkova. Ukoliko bude usvojen, štrajk će biti dozvoljen isključivo na radnim mestima, "u krugu fabrike". Kao uvertira ovom biće donet zakon o mirnom rešavanju radnih sporova. Prema prvoj radnoj verziji "mirovnog" zakona, napravljenog u Ministarstvu za rad, predviđeno je da se između strana u "sporu", dakle, radnika i poslodavaca, nađu miritelj, arbitraža, odbor za mirenje i agencije, na kojima je da pokušaju da dođu do mirnog rešenja pre nego što spor preraste u štrajk. Jedna od inovacija biće i uvođenje štrajkačkih straža, koje bi bile postavljene pred ulaze u poslovne prostorije, bez prava na primenu fizičke sile, pretnje i vređanja štrajkbrehera. Reakcija sindikata na ovaj paket zakona očekuje se tek na javnoj raspravi čije vreme održavanja još nije utvrđeno. Štrajkačima, naviknutim na već tradicionalno izražavanje nezadovoljstva na ulicama, preostaje jedino da se pripreme na prilagođavanje bojkotu "iza kapije". Diskretnije štrajkovanje omogućiće slobodnije manevrisanje i vozačima i Vladi, pošto je omiljeno mesto za te vrste okupljanja bilo ispred zgrade Vlade Srbije u Nemanjinoj ulici.

Plen

U ponedeljak 7. jula, oko 20 časova, u Nušićevoj ulici u Beogradu, dva naoružana napadača opljačkala su C market i odnela pazar u vrednosti od 800 dinara. Jedan pljačkaš opisan je kao proćelav i star oko 40 godina, a za drugog se tvrdi da ima oko 20 godina. Malerozne lopove vrlo brzo je presrela i privela policija. Tokom vožnje do stanice MUP-a policajcima je stigla prijava o još jednoj pljački koja se dogodila nešto ranije u istoj ulici. Opis pljačkaša odgovarao je privedenima. U tom pohodu, uspeli su da ukradu 1000 dinara i mobilni telefon. S obzirom na mršav plen, oružje koje su koristili i sreću kratkog veka, ova dva baksuzna lopova provešće više dana u zatvoru nego što su ukrali dinara.

Iz istog broja

Broj nedelje

578.000.000

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu