Međuvreme
Skupština
Ni dvadeset dana po ukidanju vanrednog stanja nema direktnih TV prenosa iz republičke skupštine. Zbog toga se prošle nedelje u parlamentu vodila žestoka bitka dva politička bloka. DSS i opozicija su poručili direktoru RTS-a Aleksandru Crkvenjakovu da će, ako ne vrati kamere u salu, otići u zatvor. Oni su podsetili da postoji odluka Skupštine iz 1997. godine o direktnom prenosu koja i danas važi i da deo finansija koje RTS uživa potiče iz budžetskih rezervi. Iz DSS-a su objasnili da suština nije u ceni prenosa, već je to odluka vlasti i dodali "da poslanici mnogo rade i da javnost to treba da vidi". Crkvenjakov je pokušao da se odbrani činjenicom da za prenos nema velikog interesovanja i da ne postoji papir koji obavezuje RTS da i dalje prenosi sednice Skupštine. Predsednica Skupštine Nataša Mićić pozvala je RTS i ostale TV stanice da besplatno koriste interni TV u zgradi parlamenta, ali se do sada niko nije odazvao zbog nepostojanja tehničkih mogućnosti za takav prenos. Hoće li srpska nacija ostati bez omiljene joj "TV sapunice", koja je u najboljim danima premašivala gledanost svih ostalih? Iako je većina protagonista iz ovih ili onih razloga skinuta sa repertoara, glad za prenosom sednica parlamenta još ne jenjava. Kome je više žao: publici ili onima koji su govornicu, čast izuzecima, koristili za samoreklamiranje, teško je utvrditi. Bitka se nastavlja jer se "jednom osvojena sloboda javnog informisanja teško može ukinuti", pa i po cenu toga da između dva govornika tokom prenosa ide blok reklama, što je jedno od predloženih rešenja.
Glad
Folk diva Svetlana Ražnatović je u sredu, 15. maja otpočela štrajk glađu. Arkanova udovica je pribegla ovom radikalnom činu revoltirana tretmanom istražnog sudije koji se preko " jedne nemoćne žene obračunava sa Arkanom". Cecin advokat Rajko Danilović istakao je da ona sada odgovara i zbog Arkanovih pištolja, a i zbog transfera u FK Obiliću, iako je poznata pevačica samo fiktivno bila izabrana za predsednicu kluba zato što joj je suprug bio na haškoj poternici. Svetlana je svoj lik i delo žrtvovala zarad viših ciljeva (putovanja Obilića po inostranstvu), ali se, kako njen advokat tvrdi, uopšte nije bavila poslovanjem kluba. Sve transfere fudbalera obavljao je Arkan, a posle njegove smrti taj posao je radila Stanislava Čočorevski, supruga Arkanovog šefa obezbeđenja, koja je, kako tvrdi advokat Danilović, "u svemu imitirala Arkana i trudila se da dostigne njegov autoritet". Sud je odbio ponudu branilaca da se Ceci ukine pritvor u zamenu za kauciju od milion evra. Ona već danima živi samo na vodi, a Stanislava Čočorevski se po svemu sudeći neće pojaviti kao svedok.
U našem pravosuđu, međutim, procedura je procedura. Na Cecino gladovanje više pažnje obraćaju oni koji su pratili njene estradne uspehe nego oni kojima je protest upućen. Sudija za sada odoleva.
Bulevar
Prodavci i vlasnici tezgi u Bulevaru kralja Aleksandra su u ponedeljak 19. maja blokirali saobraćaj. Razlog za izlazak na ulicu je, kako kažu prodavci, sve bezobraznije ponašanje inspekcijske kontrole, pošto su inspektori počeli da im oduzimaju robu, iako imaju dokaze da su platili taksu za zakup javne površine i paušalni porez. S obzirom na to da se još od poslednje smene vlasti govori o sklanjanju tezgi sa Bulevara kralja Aleksandra ili njihovom premeštanju na buvljak, ovo je očigledno jedan od konkretnijih pokušaja da se vlasnici na to nateraju. Iako je Bulevar veoma naružen tezgama i parkiranim automobilima čije su haube pretrpane robom, Beograđani će žaliti za omiljenim šoping centrom. Naime, za većinu je Bulevar gotovo jedino mesto gde je cena robe primerena prosečnoj zaradi. Revoltirani vlasnici tezgi za sada ostaju na ulici. Na gradsku vladu se čeka da ponudi prihvatljivo rešenje, a korisnici usluga GSP-a po ko zna koji put idu nekim novim trasama ka željenom cilju.
Vežba
Teroristi su u nedelju 18. maja oteli jednog visokog državnog funkcionera i zajedno s njim uputili se ka Kučajskim planinama. Pripadnici Vojske Srbije i Crne Gore su, kao u američkim filmovima, brzo i ekspeditivno odreagovali i, ne dajući vremena za nastajanje novih komplikacija, spasli "čoveka iz vrha". U akciji je povređen jedan od terorista, koji je helikopterom hitno odvezen u pravcu zatvorske bolnice. Jedini razlog što se ovaj podvig naših specijalaca nije našao na naslovnim stranama svih novina jeste taj što je čitava akcija bila samo vojna vežba. Reč je o projektu "Integracija 2003.", koji ima za cilj da ukaže na spremnost i borbenu gotovost pripadnika Vojske SCG za obračun sa teroristima. Čitava operacija obavljena je pod budnim nadzorom vojnog vrha i čelnika MUP-a Srbije, inostranih vojnih predstavnika i novinara. Svi oni su, više nego zadovoljni, konstatovali da je vežba na Pasuljanskim livadama još jedan adut za ulaz u vojnobezbednosne integracije. Čini se da za naše političare više nema razloga za brigu, iako dosadašnji nesrećni događaji govore malo drugačije. Ostaje da se nadamo da su pripadnici vojske i policije talentovani, ne samo za pisanje dobrih akcionih scenarija već i za akciju "uživo". Dobro su počeli.
Naoružanje
Dobrivoje Budimirović zvani Bidža, bivši predsednik Skupštine opštine Svilajnac i višemandatni poslanik u parlamentu Srbije, osuđen je na šest meseci zatvora zbog posedovanja vatrenog oružja bez valjane dozvole. Da je petooktobarskim prevratom svrgnuti režim naoružavao svoje ugledne članove nije tajna: kao i mnogi drugi, pištolj je Bidža "zadužio" još 1991. godine, kada je za poslanika i izabran. Iako je, po Zakonu o oružju i municiji, za držanje oružja neophodna dozvola nadležnog organa Ministarstva unutrašnjih poslova, koja se izdaje na osnovu zahteva koji se lično podnosi, tadašnji vlastodršci su bili dovoljno bahati da o dozvolama za oružje koje su nosali nisu ni razmišljali. Ova presuda je epilog takvog odnosa prema propisima. Nova vlast je unekoliko izmenila tu ustaljenu praksu i poslanike nije naoružavala, ali zato ministre jeste. Januara prošle godine "u povodu Dana ministarstva unutrašnjih poslova", kako je pisalo u zvaničnom saopštenju, "ministar Dušan Mihajlović podelio je članovima Vlade uobičajene prigodne poklone. Jedan broj članova Vlade dobio je pištolje i revolvere iz programa fabrike oružja ‘Zastava’ u Kragujevcu". Ipak, da bi tradicija bila u skladu sa Zakonom i za razliku od prethodnika, uz oružje su uručene i dozvole.
Nepoverenje
Srpski ministar trgovine Slobodan Milosavljević pozvao je poljoprivredne proizvođače, koji u blokadi drže autoput Beograd–Zagreb kod Sremske Mitrovice, da pokažu gest dobre volje i da odblokiraju put i da imaju poverenja u Vladu Srbije. On je najavio da bi u naredna dva dana trebalo da se zakaže sednica Vlade Srbije, na kojoj će se ponovo razmatrati zahtev šećerane iz Zrenjanina da joj se odobri pozajmica iz Republičke direkcije za robne rezerve, kako bi dug u vrednosti od oko milion evra bio namiren. Ministar finansija Božidar Đelić potvrdio je da će, otprilike, tako i biti, ali i da će poslovanje zrenjaninske šećerane biti stavljeno pod lupu jer je više nego sumnjivo da u vreme kada sve šećerane lepo prihoduju, zrenjaninska nije u stanju ni sirovinu da isplati. Dodao je, takođe, da je to poslednji put da država pomaže poljoprivrednicima i da ubuduće vode računa kome isporučuju svoje proizvode. Uprkos obećanjima i apelima, poljoprivredni proizvođači i prevoznici šećerne repe iz Srema ne odustaju od blokade i kažu da se neće povući sve dok sednica Vlade ne bude održana i dok odluku ne vide crno na belo. Ne treba da čudi ovo nepoverenje: nije prvi put da vlast poljoprivrednicima nešto obeća pa da se sa realizacijom obećanog odugovlači. Ima, na primer, više od nedelju dana kako je ministar poljoprivrede Dragan Veselinov obećao da će ovogodišnju sušu, koja već liči na katastrofu, koliko "za dan-dva" proglasiti elementarnom nepogodom, pa od toga ne bi ništa. Kišilo je malo ovog vikenda i moguće je, koliko god neverovatno zvučalo, da u Ministarstvu veruju da je time problem rešen, bez obzira na to što je desetak litara po metru kvadratnom, koliko je u proseku palo, dovoljno jedva prašinu da pokupi.
Haranga
U nedelju 18. maja, u ranim jutarnjim satima, u kompleksu hrama Svetog Nikole u Vranju izgorelo je potkrovlje manastirskog konaka. U vreme izbijanja požara u konaku je bila samo jedna monahinja. Šteta koju je požar prouzrokovao ne može se proceniti jer je izgorela izuzetno vredna crkvena i istorijska građa. Vladika Pahomije je na vest o požaru prekinuo "na sopstvenu odgovornost", kako je rekao, kliničko lečenje u Beogradu da bi se "na licu mesta uverio u razmere tragedije". U saopštenju za javnost koje je ubrzo usledilo Pahomije tvrdi da je požar podmetnut "jer je isključena mogućnost, prema izjavi stručnog lica, da je uzrok paljenja neispravnost instalacija i uređaja". Požar je ocenio kao epilog zavere protiv Crkve, aktivnosti u duhovnom preporodu srpskog naroda i crkvenih svetinja, ali i njega lično: "Ono što se danas dogodilo kod crkve Svetog Nikole jeste direktna posledica opšte harange kroz štampu i medije povodom neosnovanih optužbi iznetih protiv naše smernosti." U saopštenju se, međutim, ne navodi zašto se izuzetno vredna istorijska i crkvena građa nalazila u potkrovlju konaka, zašto nije adekvatno zaštićena kako nalažu propisi kada su arhive u pitanju i kako se to požar može podmetnuti u potkrovlju a da se ne prođe kroz prizemlje. Već sledeće noći nepoznate osobe polomile su staklo i oštetile ulazna vrata na redakciji "Novina vranjskih", nedeljnika koji je obelodanio seksualnu aferu zbog koje je protiv Pahomija, u civilu Tomislava Gačića, podignut optužni predlog. Zbog ove afere, već drugu nedelju, u Vranju se potpisuje peticija kojom se traži da se Pahomije ukloni i postavi drugi episkop. Na istrazi je da ustanovi da li postoji i kakva je veza između požara, afere i peticije.
Ružica
Poznato je da supruga pokojnog premijera Ružica Đinđić nije od one ženske sorte koja nam se događala, bilo da je reč o prvim drugaricama, ili jedinim gospođama, naših političkih prvaka, koji su bili na vlasti ili u opoziciji. Jednostavno, Ružica je bila supruga i kad joj je suprug bio u opoziciji i kad je došao na vlast. Lepo je to stajalo i Ružici i njenom suprugu, može se reći, i svima nama.
Ali, neko je procenio da je sad drugačije vreme. Na poslednjoj sednici Glavnog odbora Demokratske stranke, u nedelju 18. maja, u Odbor je izabrana i Ružica. Jednoglasno. Jeste da nije poštovan statut stranke, kažu da se Ružica učlanila u Demokratsku stranku ovog Đurđevdana, ali kad je ona u pitanju napravljen je izuzetak – jedan član ju je predložio, uz njenu saglasnost, i demokratama je preostalo da to jednoglasno verifikuju. Slučaj, svakako, zaslužuje beleženje, bez da se traže razlozi ovakvog njenog angažovanja. Za verovati je da će Ružica ostati supruga, uostalom i sama je, po izboru, izjavila da nema političkih ambicija. Ali, iznenađenja su moguća, ko zna šta donosi drugačije vreme.