Međuvreme
Edukacija
Iako su još 5. jula poslale podatke o dolasku na sedmogodišnjicu zločina u Srebrenici, grupa aktivistkinja ženskih i mirovnih organizacija iz Srbije zaustavljena je 11. jula na punktu specijalnih jedinica policije Republike Srpske uz obrazloženje da "njihov dolazak nije najavljen". Prema rečima aktivistkinje beogradske nevladine organizacije "Žene u crnom" Violete Đikanović, jedan specijalac im je tom prilikom poručio: "Idite u Bratunac, Bujanovac, Preševo, a ne u Potočare".
Kako prilikom ranijih odlazaka u Srebrenicu lokalna policija nije imala sličnih edukativnih ambicija, verovatno su se vlasti RS u međuvremenu pobrinule za naobrazbu svojih predstavnika o ratnim zločinima, i da su ovi iznenada osetili potrebu da otvore oči i sunarodnicima iz matice.
Ipak, pošto je istom prilikom praktično potvrđeno da je za pristizanje faksa/pisma iz matice premalo čak i šest dana, bilo bi preporučljivo da narečene vlasti usklade tempo edukacije s tempom razvoja poštanske službe. U suprotnom, nekim budućim posetiocima moglo bi se dogoditi da, umesto propusnice za ulazak, na nekom policijskom punktu dobiju kratak kurs iz istorije umetnosti, informatike ili književnosti – besplatno.
Anonimnost
Opštinski sud u Šapcu naložio je Sportsko-rekreativnom centru "Krsmanovača" da o svom trošku u listu "Politika" objavi javno izvinjenje Merihani Rustenov, Jordanu Vasiću i Zoranu Vasiću jer su im 8. jula 2000. zaposleni u tom centru zabranili ulazak na bazen zbog toga što su Romi. Presudom je tako poštovan tužbeni zahtev Fonda za humanitarno pravo, navedeno je da su zaposleni povredili prava ličnosti i da s takvom praksom moraju da prestanu, ali zaboravljeni su neki tehnički detalji. Naime, ne precizira se kako javno izvinjenje treba da izgleda: da li će zaposleni (pretpostavlja se) odgovarajuće nacionalne pripadnosti morati da se potpišu, da dostave fotokopiju uverenja o poreklu/čistokrvnosti/podobnosti da se brčkaju ili će ostati blaženo anonimni pod firmom "osoblje Sportskog centra". Za razliku od njih, Romi čija su prava ličnosti povređena biće poimence navedeni – za svaki slučaj.
Higijena
Poštujući sopstvenu najavu da će raditi na poboljšanju materijalnog položaja zaposlenih u sudovima i na tehničkoj modernizaciji pravosuđa, Ministarstvo pravde Srbije je na adresu Okružnog suda u Valjevu poslalo upitnik o trenutnoj tehničkoj opremljenosti, a zatim i upitnik o ostalim potrepštinama koje nedostaju (od kancelarijskog materijala do higijenskih sredstava). Posle samo nekoliko dana valjevski sud bukvalno je zatrpan metlama, četkama, džogerima i deterdžentima, dok od računara i ostale računarske opreme nije bilo ni traga ni glasa.
Bukvalno shvativši apel za čišćenje sudova (TV, bilbord), resorni ministar Vladan Batić verovatno je želeo da krene od baze: hodnika i toaleta. Zbog toga se može očekivati da će sledeći put kad s televizijskim ekipama bude obilazio sudove, osim sudija i sudskih pisara, proveriti i agilnost čistačica – za razliku od ostalog osoblja kojem je onomad obećao plate s tri nule, one bar neće moći da mu prigovore kako ne ispunjava obećanja.
Suveniri
Kada su dobili poziv da u sredu 10. jula posete 250. raketnu brigadu Protivvazdušne odbrane Vojske Jugoslavije, novinari ovdašnji ni slutili nisu da ulaze u istoriju nečega što bi se moglo nazvati vojnim turizmom. Uz očekivani prikaz rada i uspeha ove brigade, dobili su, naime, i po parče aviona F-117A oborenog tokom NATO bombardovanja, a poznatog pod nazivom "nevidljivi". Parče kao parče, ne bi bilo nipočemu specijalno – dobijali su ga razni ljudi tokom poslednje tri godine – da uz njega nije uručen i sertifikat koji potvrđuje da je ono deo upravo "nevidljivog" aviona.
Ukoliko se zna da sertifikovani suveniri uvek mnogo koštaju, moglo bi se desiti da olupine i ostali artefakti desetogodišnjih vojevanja postanu jedan od sigurnijih izvora finansiranja vojske. A gde li će nam tek biti kraj ako se nadležni dosete da organizuju obilaske sertifikovanih bojišta na kojima će zainteresovani i platežni turisti moći da kupe, npr., sertifikovane grumene zemlje ili neke slične stvarčice…
Kablovi
Na konferenciji za novinare 10. jula direktor valjevske Elektrodistrubicije Zoran Nikolić imao je dva teška zadatka: prvo, da saopšti detalje izmene tarifnog sistema (koje, kako je u javnosti povremeno objavljivano, ne razume ni sam premijer), a zatim i da objasni razloge za četvorosatni nestanak struje u većem delu grada prethodne večeri. Kako je izgledalo objašnjenje prve tačke dnevnog reda, nije poznato, ali je za nestanak struje optužena, verovali ili ne – jedna lokalna mačka! Prema Nikolićevim rečima, mačka koja je ušla u trafo-stanicu "Valjevo 5", izazvala je kratki spoj, a na to je reagovao sistem zaštite u još nekoliko velikih trafo-stanica u gradu. Zanimljiv detalj u celoj priči jeste navod da je mačka u trafo-stanicu ušla "kablovskim putevima". Iako nije objašnjeno kojim je kanalima mačka ušla u pomenute "kablovske puteve", građanstvo je, ako ništa drugo, otkrilo da su domaći kablovi dovoljno široki za prolaz nekih domaćih životinja. U situaciji kad je samo retkima jasno šta sve podrazumeva novi tarifni sistem, i ovakvo saznanje već nešto predstavlja.