Nedelja

Međuvreme

Prodaja javnih preduzeća

Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić izjavio je u utorak 29. maja da će strategija Vlade Srbije za privatizaciju javnih preduzeća biti doneta do avgusta. On je na okruglom stolu "Ekonomisti predlažu novoj vladi…" rekao da "većinska privatizacija Naftne industrije Srbije, Telekoma i Elektroprivrede Srbije uopšte nije u igri", a da bi prodaja većinskog kapitala javnih preduzeća po ubrzanom postupku bila "krajnje naivna i u neskladu sa državnim interesima", jer se od njih mogu napraviti regionalni lideri.

Usvajanje

Prema podacima Ministarstva za socijalna pitanja, tokom prošle godine u Srbiji je obavljeno 75 usvojenja, a od početka 2007. godine, usvojeno je 32 dece. U bazi Ministarstva nalazi se još 550 porodica zainteresovanih za usvajanje i 150 dece. U postupku usvojenja je još 70 dece. Kako invalidi, Romi i deca starijeg uzrasta veoma teško pronalaze porodicu, posle nekog vremena postaju kandidati za međunarodna usvojenja.

Novi konzulat Srbije u BiH

U Banjaluci je u ponedeljak svečano otvoren novosagrađeni objekat generalnog konzulata Republike Srbije u BiH. Konzulat su otvorili ministar inostranih poslova Srbije Vuk Jeremić, premijer Republike Srpske Milorad Dodik i predsednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić. Podsećajući da je BiH prva zemlja koju je posetio otkako je stupio na dužnost šefa diplomatije, Jeremić je kazao da je to "signal koji je Vlada Srbije želela da pošalje i regionu i svetu u smislu spoljnopolitičkog prioriteta koji će imati".

Ratni zločini: Lovas 1991.

Uvećana

Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije potvrdilo je da je privelo sedam osoba osumnjičenih da su počinili ratni zločin u oktobru 1991. godine u hrvatskom selu Lovas kod Iloka, blizu srpsko-hrvatske granice. Reč je o bivšim dobrovoljcima i pripadnicima paravojnih formacija, osumnjičenim za ubistvo 22 osobe i zlostavljanje većeg broja civila, a jedan od uhapšenih je i ratni komandant tog sela Ljuban Devetak, koji je poslednjih godina živeo u Dobanovcima kraj Beograda.

Tužilaštvo za ratne zločine u oktobru 2005. godine pokrenulo je pretkrivični postupak za utvrđivanje odgovornosti za ovaj zločin i započelo saradnju sa hrvatskim tužilaštvom. Takođe, od 2003, pred Većem za ratne zločine Županijskog suda u Vukovaru u toku je krivični postupak protiv Devetka i još 17 optuženih za genocid i zločin protiv civilnog stanovništva u Lovasu.

Prema izjavi zaštićenog svedoka C-1204 iz 2003. godine na suđenju Slobodanu Miloševiću, napad tenkovskim granatama JNA, paravojnih snaga (na čijim je uniformama prepoznao oznake "Belih orlova", "Jovićevaca", "Valjevaca", i dobrovoljačkog odreda "Dušan Silni") i meštana srpske nacionalnosti na ovo većinski hrvatsko selo sa 1800 stanovnika počeo je 10. oktobra 1991. godine. Svedok C-1204 je rekao i da je sa još oko 70 stanovnika nakon napada zatočen u logoru u središtu sela, a da su u decembru 1991. "Valjevci" prisilili oko 50 logoraša da prođu kroz minsko polje prekriveno detelinom, na izlazu iz Lovasa. Tada je poginulo više od 20 meštana koje su preživeli sahranili u zajedničkoj grobnici na mesnom groblju. O zločinu u selu Lovas u Hagu je govorio i nekadašnji šef vojne službe bezednosti, Aleksadar Vasiljević. On je tvrdio da je zločin počinila jedinica Mirka Jovića, lidera Srpske narodne obnove "Dušan Silni", ali i da iza te jedinice stoji Ljuban Devetak.

Ljuban Devetak, kome se u Vukovaru sudi u odsustvu, u intervjuu za dokumentarni film pod radnim naslovom "Lovas", u produkciji B92, negirao je da je na bilo koji način umešan u taj zločin i navodi da je incident sa minskim poljem organizovala vojska. Na pitanje da li je ljude u minsko polje terala vojska ili dobrovoljačke jedinice, Devetak je odgovorio: "Isključivo vojska, a bilo je dobrovoljaca koji su išli sa njima."

Pišući o ovom i nekoliko drugih slučajeva ratnih zločina, "Vreme" je u februaru 1992. godine u tekstu pod nazivom "Vreme stida" objavilo kopiju depeše koju je potpukovnik Milan Eremija, pomoćnik komandanta za moral vojske, sa slavonskog ratišta poslao komandi Prve vojne oblasti. U depeši se između ostalog navodi da su u Lovasu pripadnici Teritorijalne odbrane i Odreda "Dušan Silni" prilikom zarobljavanja fizički zlostavljali 80 meštana hrvatske nacionalnosti i zatim ubili četiri osobe, da su zarobljeni meštani korišćeni za čišćenje minskih polja i da je tom prilikom poginulo njih 17, kao i da povređenima nije pružena medicinska pomoć.

U drugom tekstu koje je "Vreme" objavilo takođe početkom 1992. godine navodi se da je "Borba" na osnovu razgovora sa pripadnicima protivdiverzantskog odreda TO-a "Valjevo", koji je na sremsko-slavonskom ratištu boravio od 7. do 21. oktobra 1991. godine, utvrdila da se "Dušan Silni" kao kriterijumom za zatvaranje znatnog broja hrvatskih meštana koristio video-kasetom na kojoj je bilo snimljeno osnivanje HDZ-a u Lovasu. "Nisu pokupljeni samo oni koji su se naglašeno radovali, bilo je dovoljno da je neko samo prisustvovao. Rezultat ispitivanja meštana od strane ‘silnih’, koji su se pomagali noževima, bajonetima i kundacima, bila su četiri mrtva meštanina koje pominje i Eremija."

M. Vidić

Pravosuđe: Čitaju li nadležni zakone

Na redovnoj konferenciji za novinare, u nedjelju 27. maja, Aleksandar Vučić je rekao da će Srpska radikalna stranka pokrenuti "odgovarajuće pravne postupke" zbog toga što je, kako reče, portparol Tužilaštva za ratne zločine Srbije Bruno Vekarić tražio od svjedoka u Rumi da lažno svjedoči "protiv dobrovoljaca SRS-a", o čemu postoji izjava ovjerena u tamošnjem sudu.

Osim klevete, Vučić (i njegov "svjedok") je tu počinio – sve i ako pokrene "odgovarajuće pravne postupke" – krivično djelo lažnog prijavljivanja. Portparol Vekarić, naime, nikada nije prisustvovao ispitivanju bilo kojeg svjedoka u bilo kojem predmetu (nije mu to u opisu posla), a u vrijeme u kojem je – kako to Vučić laže – svjedoka utjerivao u laž, bio je daleko od Rume, na službenom putu u Americi, o čemu svjedoči dokumentacija u Tužilaštvu u kojem je zaposlen.

E sad, zašto se radikali okomljuju i na portparola Vekarića?

Prvo, zato što se teško može naći ratni zločin koji je dospio pred sudove, pogotovo dosad procesuiran pred našim domaćim, u kojem razni radikalski dobrovoljci nisu glavni likovi. Drugo, zato što se bliži čas suđenja samozvanom i samopredatom Hagu vojvodi Vojislavu Šešelju pred Haškim tribunalom, pa valja prestraviti potencijalne svjedoke protiv njega.

T. Tagirov

Za jednakost

Na sednici Saveta univerziteta u Beogradu, održanoj u utorak 29. maja, doneta je odluka o osnivanju Centra za studente sa hendikepom koji će biti smešten u Univerzitetskoj biblioteci. Cilj Centra biće stvaranje jednakih mogućnosti za studente sa hendikepom, i borba za njihovo adekvatno i kvalitetnije obrazovanje. Na Univerzitetu u Beogradu trenutno studira 48 studenata sa hendikepom.

Automat za penzionere

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje u utorak je pokrenuo novu uslugu – sve važne informacije za penzionere sada su dostupne putem telefonskog govornog automata. Pozivom na brojeve telefona 0700/017-017 ili 011/30-60-680 korisnici mogu dobiti sve informacije zbog kojih su do sada dolazili na šaltere PIO fonda. Svaki poziv na broj telefona 0700/017-017 naplaćuje se po ceni lokalnog poziva, bez obzira na to iz kog mesta Srbije je upućen.

Broj nedelje

Konditorska industrija Srbije proizvela je prošle godine oko 131.000 tona slatkiša, što je za 5,2 odsto više nego u 2005. godini, objavila je Privredna komora Srbije. U prvom kvartalu ove godine proizvedeno je oko 31.668 tona slatkiša, a ostvarena je spoljnotrgovinska razmena konditorskih proizvoda u iznosu od 43,8 miliona dolara.

Deca deci

Jevrejska opština u Beogradu, u saradnji sa Dečjim kulturnim centrom, organizovaće 1. juna proslavu Međunarodnog dana deteta, pod nazivom "Deca deci". Ideja je "da se deca različitih nacionalnih manjina, deca sa posebnim potrebama i deca bez roditeljskog staranja kvalitetno druže i uklanjaju barijere koje postoje kod odraslih", stoji u saopštenju Jevrejske opštine. U proslavi će da učestvuje oko 300 dece.

Biblija na romskom

Šerif Bakić, jedan od starešina Protestantske evanđeoske crkve Zajednica Roma u Leskovcu, najavio je novi prevod Biblije na romski jezik. Jedan od razloga za ponovno prevođenje Svete knjige na romski, objasnio je Bakić, jeste taj što je raniji prevod, koji je uradio romski pisac Trifun Dimić, "bio dosta nerazumljiv za većinu" pripadnika tog naroda u Srbiji.

Bratimljenje

Zamenik ministra inostranih poslova Kube Eumilio Kabaljero Rodrigez preneo je 29. maja zameniku predsednika beogradske skupštine Zoranu Alimpiću želju gradonačelnika Havane o bratimljenju glavnog grada Kube sa Beogradom. Kako je objasnio, Beograd Kubancima predstavlja "simbol opstanka i otpora jednog naroda i njegove borbe za nezavisnost i slobodu". Rodrigez je prilikom posete uručio poziv gradonačelniku Beograda za Skup solidarnosti i saradnje zakazan za 15. novembar u Havani i naveo da bi sporazum o bratimljenju tada mogao da bude potpisan.

Sport: Moka bez šlaga

Čak i da ne uradi ništa, Zoran Slavnić zvani Moka ući će u istoriju srpske košarke kao prvi selektor njene reprezentacije. Njega je na predlog novog stručnog saveta izabralo novo rukovodstvo Košarkaškog saveza Srbije sa Draganom Kapičićem na čelu, predsednikom ove organizacije.

Slavnić je postavljen, formalno, pošto je prethodni izbornik Dragan Šakota podneo ostavku, a da nije bio u situaciji ni da predstavi izveštaj o onome što je radio u nepunih godinu dana koliko je vodio prvi tim najtrofejnijeg sporta u Srba. On je predvodio šareni tim na SP-u prošlog avgusta u Japanu na kome je naš sastav potvrdio da smo u "trećem šeširu" svetske reprezentativne konkurencije. Šakoti nije bilo lako jer je radio posao u ambijentu najgorem otkako se košarka zaigrala na Malom Kalemegdanu i drugim mestima u Srbiji.

Oni koji su to hteli u Savezu, izborom Kapičića pokušali su da prekinu tavorenje i kompletno propadanje nacionalnog sporta broj jedan, a dolazak Slavnića je na istom talasu koji bi trebalo da udahne vazduh u pluća tuberana koji se neprestano guši. Slavnić je posle debakla na EP-u u Beogradu 2005. pokušao da se izbori za mesto selektora, ali ga tadašnji vodeći ljudi, što iz Saveza, što Dušan Ivković (kao siva eminencija Stručnog saveta), nisu videli kao osobu podobnu da se bavi tako delikatnom radnjom.

Mada niko ne očekuje velike rezultate narednih godina, da bi se reprezentacija plasirala direktno za OI u Pekingu 2008, morala bi u septembru da donese medalju sa EP-a u Španiji, ali to iz ove perspektive izgleda kao nemoguća misija (pored Španije, Grčke, Nemačke, Francuske, Italije) što će možda dovesti do toga da se igraju kvalifikacije za plasman za najveće svetsko takmičenje. Ono što predstoji jeste određivanje strategije koja je zapravo trebalo da bude definisana još prošle godine, imajući u vidu šta se sve dešavalo na nekoliko poslednjih takmičenja.

Slavnić se još drži svog "zaveta ćutanja" jer ga je "što na umu to na drumu" princip u prošlosti koštao mnogo i sprečio ga da bude veći trener i od njega će ideje tek doći. Ono što je sada sigurno jeste da će biti prepušten svojoj intuiciji i energiji i da neće moći da se osloni na one na koje je možda želeo (Đorđević je bio pomenut kao Slavnićev prvi pomoćnik, ali je on demantovao da će se time baviti zbog preuzetih obaveza u klubu – Armani džins iz Milana). Od igrača neće moći da računa na vrednog Krstića i nejasnog Stojakovića, Rakočević je na klimavim nogama, ali se iz mrtvih vratio Vujanić, stasao je Miličić, ima i nešto omladine u vidu Perovića, Dragićevića, Tripkovića, Pekovića (ako ne bude igrao za Crnu Goru, što je slično kao sa Aleksandrom Pavlovićem). Ako bude uspeo da samo formira koherentnu ekipu koja će na terenu igrati iz sve snage i u kojoj će se igrači međusobno podržavati, to će biti sjajno preduzeće. Trofeji za Srbiju, kao najnoviju članicu FIBA, doći će sami od sebe.

S. Georgijev

Autoindustrija: "Zastava 10" u Hrvatskoj

U kragujevačkoj fabrici Zastava automobili boravila je ove nedelje delegacija predstavnika 35 hrvatskih firmi.

Delegaciju je predvodila Katica Zdenka Mesić, načelnica za podsticanje ulaganja i izvoz u hrvatskom ministarstvu privrede. Predstavnici hrvatskih firmi iza zatvorenih vrata razgovarali su sa rukovodstvom Zastave o mogućnostima za poslovnu saradnju.

Nakon sastanka, Mesićeva je izjavila da se nada da će preduzeća iz njene zemlje do kraja godine započeti proizvodnju delova za vozila "zastava 10". Ona je ocenila da će time biti uspostavljeni odnosi kakvi su nekada bili u automobilskoj industriji – uspešni i pozitivni. "Mogućnosti i spremnost za saradnju postoje i nadam se da će tokom leta doći i do potpisivanja ugovora", rekla je Mesićeva i dodala da, iako je nekoliko hrvatskih kompanija već probilo led na srpskom tržištu, saradnja sa Zastavom predstavlja nešto drugačije i šire.

Direktor hrvatskog preduzeća "Rade Končar", i predsednik Udruženja klastera proizvođača alata Hrvatske Vlado Orešković rekao je da postoji mogućnost da hrvatski privrednici proizvedu čak trećinu delova za "zastavu 10" jer, sticajem okolnosti, mogu da investiraju u nove tehnologije i brže da startuju sa proizvodnjom nego što je to slučaj sa srpskim proizvođačima.

J. Gligorijević

Beograd, grad domaćin: Svetski mediji u prestonici 2008.

Vrhunski novinari, urednici i medijski menadžeri okupiće se od 14. do 17. juna sledeće godine u Beogradu na Svetskom kongresu IPI-ja (International Press Institute), koji organizuje beogradski Medija centar.

IPI je svetsko udruženje medijskih profesionalaca iz 120 zemalja sveta koje se zalaže za prava novinara, razvoj i unapređenje profesije, a članovi IPI-ja su ljudi koji uređuju najčitanije listove i najgledanije programe, stručnjaci koji kreiraju ključne poruke koje za nekoliko sati prostruje planetom. Stvaraoci svetskog javnog mnjenja će provesti tri dana u Beogradu, uglavnom u žustrim raspravama o gorućim medijskim temama u svetu. Posle radnog dela, praksa je da gosti obiđu grad i kroz postkongresne ture upoznaju zemlju.

Ove godine svetski mediji okupili su se u Istanbulu. Podjednako turistički i politički atraktivna Turska ugostila je oko 300 osoba iz sveta medija. Dok su po trgovima Istanbula, Izmira i Ankare građani protestovali zbog poljuljanog principa sekularnosti, na sesijama Kongresa govorili su zanimljivi predavači i sagovornici. Tako su učesnici Kongresa u Istanbulu mogli da čuju izjave iskrenog žaljenja Džoša Rašinga, portparola Centralne komande američke vojske u periodu napada na Irak, koji sada kao reporter Al Džazire u Vašingtonu žali zbog svojih nastupa u medijima i stavova koje je tada po službenoj dužnosti morao da brani. Na Kongresu je učestvovao i premijer Turske Redžep Erdogan, koji je u grupnom intervjuu između tri novinara svetskih medija branio svoje političke poteze koji su, samo nekoliko sati pre toga isprovocirali, i na ulice širom Turske izveli milione ljudi.

Kako ovakav skup okuplja vrhunske svetske novinare koji između ostalog prate i dešavanja u Srbiji, gosti Istanbula, a posebno evropski novinari, pitali su i za političku krizu u Beogradu. "Imali smo sreće da je prezentacija Beograda kao domaćina sledećeg Kongresa bila zakazana za 15. maj, dakle dan po isteku roka za formiranje Vlade. Zato smo tog poslednjeg dana Kongresa, nepun dan posle ponoćnog polaganja zakletve novih ministara, mogli mnogo lagodnije i samouverenije da poručimo novinarima – ‘Be in Belgrade’, što je i zvanični slogan naše kampanje. Prosto je bio manji rizik da zbog političke nestabilnosti u zemlji naš promotivni film sa nasmejanim licima Beograđana deluje neubedljivo. Da vas podsetim, Srbiju smo napustili dan pošto je predsednik Narodne skupštine pomenuo opciju proglašenja vandrednog stanja. Pod takvim okolnostima bilo je mnogo teže sa osmehom ljudima reći: Dobrodošli!", objašnjava Mirjana Milošević, direktorka Medija centra.

Osim političkih novosti iz Srbije u Istanbulu je predstavljena i naša turistička ponuda i to na promotivnom štandu sa suvenirima, poklonima, turističkim brošurama i domaćim proizvodima. Predstavljanje naše zemlje pojačano je i pobedom na takmičenju Evrovizije, koje su izgleda pratili i učesnici skupa, pa je tim Medija centra u Istanbulu primao i takve čestitke.

Svesni da je za uspešan svetski kongres nepohodno uklopiti mnoštvo dobro promišljenih elemenata, u Medija centru garantuju izazovne medijske teme za diskusiju tokom IPI kongresa, odlične predavače, velika svetska medijska imena, besprekornu organizaciju i iskrenu dobrodošlicu. Sudeći po preliminarnoj agendi kongresa, goste će pokrenuti na razgovor mnogo atraktivnih tema kao što su: kako izveštavati o Americi, kako profit sputava slobodu uređivačke politike i koja je uloga medija u procesu pomirenja kroz primere Severne Irske, Južne Afrike i, naravno, Balkana. Od svetskih zvezda koje bi se mogle pojaviti u Beogradu, pominje se pisac Orhan Pamuk, koji je za razliku od Turske, više nego dobrodošao u Srbiji.

Gostima će biti ponuđeno da se posle živih rasprava na sesijama, opuste u postkongresnim turama po Srbiji. U ponudi će biti srednjovekovni manastiri (Studenica, Ljubostinja, Žiča), spa centri, vožnja parnom mašinom Šarganske osmice do etno sela na Mokroj Gori, večere na Skadarliji, Kelemegdanu, Belom dvoru, plovidbe Dunavom, lov na salašu i još mnogo toga.

Kampanju "Budi u Beogradu" započetu u Istanbulu, Medija centar pokreće uz pokroviteljstvo Grada Beograda, Ministarstva kulture i uz podršku predsednika Republike. Sloganu kampanje je na trenutak konkurisao kreativni predlog kolege iz Rusije, koji je posle degustacije srpske rakije i vina u Istanbulu predložio novi slogan – Serb yourself a drink.

M. Miletić

Prvakinje bodibildinga

Čačak je 27. maja bio grad domaćin Evropskog prvenstva u bodibildingu, fitnesu i bodi fitnesu za žene. Srpska predstavnica Ljuba Pantović, osvojila je na ovom takmičenju drugo mesto, Ruskinja Julija Zebelina prvo, a Čehinja Jurina Horka treće.

Kaktus u UNu

U Palati Ujedinjenih nacija u Njujorku 29. maja je svečano otvorena izložba fotografija Milutina Rajkovića Kaktusa, afirmisanog umetnika fotografije, člana Federacije evropskih fotografa. Izložba je upriličena u sklopu manifestacije promovisanja srpske prestonice, ali i kongresnih, poslovnih i kulturnih mogućnosti beogradskog Sava centra koji slavi 30 godina postojanja. Na fotografijama Milutina Rajkovića, pored najznačajnijih svetskih i domaćih događaja, prikazane su i mnoge ličnosti koje su dolazile u Centar "Sava". Ovaj objekat je najveći kongresni, kulturni i poslovni centar u našoj zemlji i jedan od najvećih u Evropi, a tokom tri decenije postojanja u njemu je organizovano 20.000 manifestacija, koje je pratilo deset miliona gledalaca.

Život

Skupština Srbije imenovala je u utorak za sekretara parlamenta Tamaru Stojčević a za njene zamenike Miloša Todorovića i Marka Danilovića.

Tamara Stojčević je tokom šesnaestogodišnje karijere obavljala nekoliko funkcija u Skupštini Beograda i u organizovanju rada u organima lokalne samouprave. Od 2004. godine do izbora za sekretara Skupštine bila je načelnica Gradske uprave Beograda.

Rođena je 23. maja 1966. godine u Beogradu, gde je diplomirala na Pravnom fakultetu. Pravosudni ispit položila je 1993. godine. Od 1991. do 1993. godine bila je advokatski pripravnik, a potom se do 1995. godine bavila advokaturom u svojoj advokatskoj kancelariji. Funkciju zamenika sekretara i sekretara Skupštine opštine Vračar obavljala je od 1995. do 1998. godine, da bi potom do 2000. godine postala savetnica sekretara Skupštine opštine Vračar. Od 2000. do 2001. godine bila je sekretar Sekretarijata za skupštinske poslove i propise, a potom je do 2004. bila zamenica sekretara i sekretar Skupštine Beograda. Od 2002. do 2004. godine bila je zamenica člana Republičke izborne komisije. Od 2001. do 2005. godine bila je zamenica sekretara Gradske izborne komisije Beograda, a od 1999. do 2002. godine sekretar Opštinske izborne komisije opštine Vračar. Govori engleski jezik.

J. Gligorijević


Iz istog broja

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu