Meridijani
Vindzor: Smrt Kraljice majke
Prva javna ceremonija u čast kraljice Elizabete koja je preminula u 101. godini održana je prošlog ponedeljka diljem vojnih baza Ujedinjenog Kraljevstva i Gibraltara ispaljivanjem 41 plotuna. Od popodneva, tokom 40 minuta, na svaki minut ispaljen je po jedan plotun. Građani će se moći upisati u nove knjige žalosti, a pre početka sportskih takmičenja minutom ćutanja odavaće se pošta preminuloj kraljici, dok će svi sportisti na takmičenjima nositi crnu traku oko ruke. Javno izražavanje saučešća kraljevskoj porodici usledilo je nakon nedeljne službe kada se prvi put nakon kraljičine smrti njena familija zajedno pojavila u javnosti. Kovčeg s telom preminule kraljice prvo je položen u kraljevsku Kapelu svih svetaca u Vindzorskom parku. Dvanaest zvona u katedrali svetog Pavla zvonila su u ponedeljak čitava četiri sata i prvi put su aktivirana nakon 1965. godine kada je preminuo Vinston Čerčil.
Kijev: Vode reformisti
Reformski orijentisan, bivši premijer Viktor Juščenko predviđa svoju pobedu na generalnim izborima u Ukrajini, nakon što su objavljeni prvi podaci po kojima je njegova Zajednička ukrajinska partija u prednosti od pet odsto (25 odsto) ispred Komunističke partije (20 odsto). Aktuelni predsednik Leonid Kučma i blok partija koji ga podržava nalazi se na trećem mestu (10,5 odsto). "Možemo reći da smo pobedili", rekao je Juščenko u nedeljnom gostovanju na jednoj televiziji dodavši da se politička slika bivših sovjetskih republika menja nabolje. Najviše birača izašlo je u zapadnoj Ukrajini (oko 70 odsto), dok je samo jedna trećina njih izašla na birališta u Kijevu. Izbornu kampanju, treću u desetogodišnjoj istoriji nezavisne Ukrajine, domaće i strane organizacije i pojedinci ocenili su kao najprljaviju do sada. Istaknuti opozicioni kandidati svojevoljno su skidani s izbornih lista, a vodeći kandidat u zapadnom delu zemlje je ubijen. Izbore je nadgledalo oko 1000 međunarodnih posmatrača zajedno s 25.000 domaćih volontera. Strah od moguće izborne prevare je veliki, a do ponedeljka je registrovano oko 100.000 sitnih prekršaja demokratske izborne procedure. Nestale su i hrpe listića, a vršen je i pritisak na glasače.
Luena: Napokon mir
Angolska armija potpisala je prošle nedelje memorandum razumevanja s pobunjeničkim pokretom, čime je nakon 27 godina građanskog rata otvoren put za trajni mir. Do sporazuma je došlo nakon dve nedelje tajnih i kontroverznih razgovora dveju strana. Američki ambasador u Angoli Kristofer Del kaže da je mir konačno na vidiku jer su obe strane bez pritisaka potpisale sporazum i svojevoljno učestvovale u razgovorima. "Siguran sam da će ovaj čin definitivno vratiti mir u Angoli", izjavio je general Abreu Muengo Ukuatčiembo zvani Kamorteiro, glavnokomandujući pobunjeničkih snaga. Detaljnim planom predviđena je demobilizacija 50.000 vojnika pobunjeničkih snaga i njihova integracija u angolsku vojsku. Formalni prekid vatre treba da bude potpisan 4. aprila. Zbog toga što raspolažu resursima dijamanata, pojedini trgovci pobunjenici i dalje podrivaju mirovne napore. Memorandum je potpisan tek dan nakon što su pobunjenici ubili 15 ljudi pored grada Benguela na morskoj obali.