Meridijani
Kvebek: Levičari i trgovina
Od masovnih demonstracija prilikom samita Svetske banke u Sijetlu pre više od dve godine, u svetu gotovo da više nije vest da policija obuzdava demonstrante. Ni sveamerički samit u Kvebeku u Kanadi nije bio izuzetak u tom smislu, i više desetina demonstranata povređeno je prilikom protesta zbog sklapanja dogovora o slobodnoj trgovini, koji će, po mišljenju radikalnih levičara, samo još više produbiti jaz između bogatih i siromašnih, odnosno između sromašne Južne i bogate Severne Amerike. Američki predsednik Buš pravio je uobičajene gafove i pokazivao svoje slabo razumevanje diplomatije i međunarodnih odnosa, ali i svoju već poslovičnu neobrazovanost. Kanadskog premijera Žana Kretijena nazvao je "moj amigo", verovatno ga pobrkavši sa velikodostojnikom iz neke južnoameričke zemlje. Ime bolesti side (AIDS) izgovarao je slovo po slovo (A. I. D. S.), iako se ova skraćenica izgovara kao "ejds", i novinarima je rekao kako na pitanja neće odgovarati "ni na francuskom, ni na engleskom, ni na meksičkom jeziku". Osim toga, Samit se smatra prilično uspelim jer su mu prisustvovala 33 lidera. Učinjeni su važni koraci ka uspostavljanju sveameričke slobodne trgovinske zone, predviđenom za 2005. godinu.
Lima: Kobna greška
Peruansko ratno vazduhoplovstvo oborilo je greškom američki privatni avion tipa "cesna 185", verujući da se u avionu zapravo krijumčari droga. Avion je, međutim, iznajmila grupa američkih misionara, i u nesreći su poginule misionarka Veronika Bauers (35) i njena šestomesečna beba Čeriti (Milosrđe). Preživeo je pilot, koji je uspeo da izvede prinudno sletanje u reku Amazon, kao i suprug gospođe Baures. Avion je leteo blizu pograničnog pojasa sa Kolumbijom, odakle trgovci drogom često prevoze kokain. Do incidenta je došlo možda i greškom američkog vazduhoplovstva jer se u okruženju nalaze američki obaveštajni avioni koji alarmiraju vazduhoplovne snage Perua kad na radaru uoče sumnjiv avion. Ova saradnja deo je višegodišnje američke podrške peruanskoj vladi u borbi protiv krijumčarenja droge. Istraga o okolnostima obaranja aviona je u toku.
Tokio: Koizumi–san
Dva meseca uoči izbora u Japanu već izgleda izvesno da će novi premijer biti Juničiro Koizumi (59), čija popularnost ubrzano raste na japanskoj političkoj sceni. Koizumi je naročito omiljen među ženskom populacijom, ali i među mladim profesionalcima i stručnjacima. Koizumi to duguje dobrim delom i svom starijem protivniku Rjutarou Hašimotou. I u velikim gradovima i u unutrašnjosti građanima je dojadilo da državnu politiku vode starci u senci, kao kada su prošle godine izabrali Jošira Morija kao naslednika premijera Keiza Obučija koji je bio smrtno bolestan. Nakon Morijevog povlačenja, starci su izabrali Hašimota, ali se ubrzo pokazalo da građani poverenje poklanjaju energičnom Koizumiju. Njegova popularnost ozbiljno je ugrozila i konzervativca Šinatorija Išiharu, gradonačelnika Tokija, čije se pristalice sve više okreću Koizumiju.