Nedelja

Meridijani

Lima: Izbori i skandali

U završnici predsedničkih izbora u Peruu, takmičiće se bivši predsednik Alan Garsia (51) i profesor ekonomije Alehandro Toledo. Iako je Toledo osvojio čak deset odsto glasova više od Garsije, analitičari procenjuju da bi u drugom krugu Garsija mogao da pobedi.

Veliki povratak bivšeg predsednika na političku scenu Perua iznenadio je većinu posmatrača, s obzirom na to da je pre 11 godina vodio zemlju u kojoj je inflacija bila veća od 1000 odsto, terorizam takođe u posrastu, u kojoj je vladala nestašica hrane, a vojska počinila nebrojene zločine protiv civila. Garsia, kandidat levičarske partije APRA, vratio se pre dva meseca u Peru iz Pariza, gde je bio u egzilu od 1992, nakon garancija da protiv njega neće biti vođeni sudski postupci. Njegov takmac profesor Toledo odigrao je veoma značajnu ulogu u smeni peruanskog predsednika Fuhimorija prošle godine, ali ni njegova biografija nije sasvim bez mrlje. Nedavno je objavljen izveštaj lekarske komisije u kome se tvrdi da je Toledo uživao kokain. Isti časopis objavio je i dokaze da je Toledo proveo noć u hotelu sa tri mlade žene, od kojih nijedna nije njegova supruga. Novinar koji je istražovao afere u vezi sa Toledom takođe tvrdi da mu je nudio dobro plaćen posao pod uslovom da ne objavi priču. Garsija se nakon izbora pojavio sa bivšim američkim predsednikom Džimijem Karterom, što se tumači kao signal da će Peru za vreme njegovog mandata uspostaviti dobre odnose sa SAD, što nije bio slučaj kada je pre 11 godina odlazio s vlasti.

Uoči drugog kruga, koji će se održati za nekoliko nedelja, dvojica kandidata pokušaće da povećaju sopstvene šanse međusobnim optužbama. Toledo će isticati da je Garsija bio na čelu korumpirane vlade, dok će se Garsija naslađivati skandalima iz Toledovog privatnog života.

Sofija: Povratak

Prošle nedelje je bugarski kralj u egzilu Simeon II u Bugarskoj osnovao rojalistički politički pokret Nacionalni pokret za Simeona II – koji će učestvovati na opštim izborima u junu. Simeon II je na osnivanju pokreta objavio da se stranka neće boriti za uspostavljanje monarhije i da njen osnovni politički predznak neće biti "rojalistička". "Ovo je narodni pokret, imamo mnogo prečih stvari od uspostavljanja monarhije". Simeon II se u egzilu nalazi od svoje devete godine, kada su 1946. nove komunističke vlasti proterale kraljevsku porodicu iz Bugarske. Tokom osnivačke skupštine, na stotine pristalica monarhije tiskalo se ispred zgrade u centru grada u kojoj nije bilo mesta za sve simpatizere Simeona II. Simeon II je trenutno biznismen i živi u Madridu, a u Sofiju je prvi put došao 1996, kada su mu pristalice priredile veličanstven doček. Od tada je često dolazio u Bugarsku, koja mu je vratila veći deo porodičnog imetka. Ustav zemlje mu ne dozvoljava da se kandiduje na predsedničkim izborima, ali kralj želi da bude aktivan učesnik na političkoj sceni.

Program pokreta zasniva se na čvršćim vezama sa Evropskom unijom i borbi protiv korupcije. Istraživanja javnog mnjenja pokazuju da je ono željno novih ličnosti i političkih snaga, koje bi mogle da budu alternativa i vladajućoj koaliciji desnog centra i reformisanim komunistima.

Brizbejn: Brod za eutanaziju

Australijski doktor Filip Ničke najavio je da će osnovati prvu kliniku na brodu specijalizovanu za eutanaziju. Pošto je eutanazija zabranjena zakonom u Australiji, dr Ničke čeka da Holandija usvoji najavljeni zakon koji će legalizovati eutanaziju. Brod-klinika će ploviti pod holandskom zastavom, jer će po svoj prilici Holandija uskoro postati prva zemlja u svetu koja će zakonom dozvoliti da doktori, na zahtev pacijenata, prekrate muke teškim bolesnicima. Ploveća klinika za eutanaziju postala bi tako jedinstvena na svetu, mada je holandska doktorka Rebeka Gomperts najavila pretvaranje broda u kliniku, s tim što bi ona bila specijalizovana za abortuse.

Iz istog broja

TV MANIJAK

Tri Miroslavljeva miraža

Dragan Ilić

Predlog za opuštanje

Melem na buku

Maša Jeremić, direktor Malog pozorišta "Duško Radović"

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu