Novogovor
Mobing
Mobing je zlostavljanje na radu. Dolazi od engleskog to mob, nasrnuti u masi, rulji, gomili, što upućuje da je mobing kolektivna akcija, ali može biti i pojedinačna. Neka istraživanja ukazuju na to da je u 55 odsto slučajeva maltretiranje "vertikalno", indukovano s više instance. Postoji i izraz "bossing", kada gazda, bos, namerava da uništi grupu. Po predlogu zakona o sprečavanju zlostavljanja na radu o kome Skupština Srbije raspravlja ove nedelje, to je svako aktivno ili pasivno ponašanje prema zaposlenom ili grupi zaposlenih koje se ponavlja, a koje predstavlja povredu dostojanstva, ugleda, ličnog i profesionalnog integriteta, zdravlja, položaja zaposlenog i koje izaziva strah ili stvara neprijateljsko, ponižavajuće ili uvredljivo okruženje, pogoršava uslove rada, ili dovodi do toga da se zaposleni izoluje ili navede da na sopstvenu inicijativu raskine radni odnos. Osporavanje profesionalnih kvaliteta rada, napad na ličnu reputaciju, onemogućavanje adekvatnog komuniciranja, seksualno uznemiravanje, omalovažavanje, pretrpavanje poslom, uskraćivanje posla (sindrom praznog stola).
Istraživanja pokazuju da je u SAD svaki četvrti radnik izložen mobingu, a u evropskim zemljama oko 15 odsto zaposlenih. Pretpostavlja se da su žrtve mobinga pretežno žene, što donekle potvrđuju i podaci Udruženja "Stop-mobbing": u toku 2008. godine bio je 1281 prijavljen slučaj zlostavljanja na radu. U tom broju je 729 maltretiranih žena i 552 muškarca. Starosna struktura žrtava: 584 od 20 do 30 godina, 276 od 30 do 40 godina, 321 od 40 do 50 godina, 89 od 50 do 60 godina i 11 preko 60 godina. Država daje loš primer "divljem kapitalizmu": u državnom sektoru na poslodavce se žalilo 684 lica, a 597 na poslodavce u privatnom sektoru.
Naš zakon do sada nije poznavao taj pojam, a jezik i mentalitet jesu, o čemu svedoče mnogobrojni sinonimi koji bi mogli zameniti taj izraz: muštrati, daviti, zezati, prcati, zajebavati, gaziti, gnječiti, mamuzati, vaditi dušu, vaditi mast, zezati u mozak, izmožditi, jesti, pojesti, dražiti, uznemiravati, razdirati, kinjiti, moriti, šikanirati, mrcvariti, cediti, cucati, fortati,… Je l’ dosta?