Crna Gora
Protesti protiv Vlade
"Evo nam je ranije stiglo crnogorsko proljeće!", čulo se sa govornice u centru crnogorske prestonice 18. marta.
Kako su policija i organizatori procenili, u nedelju se u centru Podgorice, na protestima protiv aktuelne politike Vlade Crne Gore, okupilo od sedam do deset hiljada ljudi.
Skup su organizovali Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), Unija slobodnih sindikata i Studentska unija, a među okupljenim građanima bilo je i predstavnika crnogorske opozicije. Govornici su od vlasti tražili "pravedniju državu", "efikasniju borbu protiv organizovanog kriminala", "radna mesta", "uvažavanje znanja", "bolji standard", "preispitivanje privatizacija". Kako piše crnogorska "Pobjeda", skup, održan pod sloganom "Vrijeme je", završen je bez incidenta.
"Sa nama su danas studenti novinari, radnici, penzioneri, niko nas neće podijeliti zato ćemo pobijediti. Podignite satove uvis. Ovo je trenutak kada je odzvonilo organizovanom kriminalu u Crnoj Gori. Bićemo tu da se borimo zajedno za našu djecu, za budućnost, za Crnu Goru", govorila je Vanja Ćalović, izvršna direktora MANS-a, a nakon toga se obratila i premijeru Igoru Lukšiću: "Dobro me čuj, Lukšiću: ili ćeš upravljati državom za nas ili ćeš priznati da njom upravljaju braća Đukanović i Brano Mićunović. Ili okreni leđa mafiji i stani uz narod ili idi sa njima tamo gdje im je mjesto – u Spuž. Dosta je!"
Prisutni su prekidali njen govor skandiranjem "Milo lopove" i "Lopovi, lopovi".
Janko Vučinić, predsednik Glavnog odbora Unije slobodnih sindikata, rekao je da se obraća "omladini bez budućnosti", "pokradenim penzionerima", "opljačkanom narodu", kazao je da Crna Gora neće biti "ničija prćija, ni privatna država".
"Nijesmo ovoliko ćutali jer smo se bojali, nego jer smo vjerovali fukarama, a oni su nas izdali. Govorili su nam da idemo u Evropu, a vratili su nas u 19. vijek, u Čikago, da se borimo za radno vrijeme", rekao je Vučinić i dodao: "Kažu da je politika iza ovog protesta. Ne lažu, stoji politika, ali njihova, prevarantska i pljačkaška. Ne mogu nas više podijeliti, zbog nule u našim džepovima koja je jednako okrugla i u Nikšiću i u Bijelom Polju i čitavoj Crnoj Gori."
Govornici su još od crnogorske vlade tražili preispitivanje privatizacija, pitali su gde su stotine miliona "ruskih" evra, zašto je Elektroprivreda Crne Gore prodata ispod ponuđene cene na tenderu, zašto je u Crnoj Gori najskuplji život u Evropi, a plate najmanje…
Predsednik Studentske unije Demir Hodžić je zamerio profesorima i kolegama koje u nedelju nisu došli na protest: "Ali, oprostimo im i pozovimo da nam se pridruže, da zajedno sa nama bace lance i da mijenjamo Crnu Goru, da je deratizujemo od pacova i gospodara koji širi bolest." Pozvao je protestante da "stisnu pesnice i zajedno uzviknu: "Vrijeme je, idite!".
"Ekipa Pobjede", kako stoji u potpisu ispod iscrpnog teksta o protestima, uočila je da je na transparentima koje su nosili građani najviše slogana "Vrijeme je", ali i stisnutih pesnica, kao simbola otpora lošoj vlasti. Na jednom transparentu pisala je verzija stiha pesme "Beogradskog sindikata": "Ajmo fajront za narod, da čujem ko je krao, a nije odgovar’o". Tu je i "Sistem pada, sloboda se diže", "Fitilj je kratak", "Ura je", "I treba da se plašite", "Dolje struja, gore pravda". Na jednom transparentu je bio naslikan portret Nikole Tesle sa porukom "Samo vas posmatram".
Među protestantima je bio i jedan momak sa maskom iz filma V kao Vendeta, koju danas nose oni koji se predstavljaju kao Anonimusi.
Premijer Igor Lukšić nakon protesta je rekao da ne vidi da bilo koji od iznesenih zahteva suštinski odudara od politike Vlade: "Svako od nas je protiv korupcije, organizovanog kriminala, svako je za privlačenje investicija, za ekonomski oporavak. Ukoliko postoji nezadovoljstvo realizacijom vladine politike, onda treba izaći sa konkretnim predlozima kako je to moguće bolje raditi."
Radio Slobodna Evropa je pre protesta istraživao da li je moguće da se ono što se sada naziva "crnogorsko proleće" ispolitizuje. Tada je Vanja Ćalović iz MANS-a rekla da je protest jedan opšti društveni front, a ne neka politička kampanja ili nešto što treba da podrži ova ili ona politička partija. "U tom smislu ja razumijem da su naši političari iz parlamenta, oni koji su u opoziciji bili zainteresovani zbog sebe, na kraju krajeva da pruže podršku tom protestu. Međutim, tom protestu su podršku pružili i građani i radnici i tako različite strukture ovoga društva i ja mislim da ne postoji opasnost od njihove bilo kakve politizacije. To su građani koji traže jednostavno konkretne promjene i tražimo da se vlast počne plašiti nas, a ne da se mi konstantno plašimo te vlasti", rekla je Ćalovićka.
Inače, prvi ovakav protest je održan u Podgorici 21. januara, pod nazivom "Pobuni se, traži čist račun". I tada su ga organizovale iste organizacije kao ovaj martovski, i to zbog tadašnjeg poskupljenja struje od skoro sedam odsto.