Nedelja

Slučaj Mladić

Zahtev i ruganja

Porodica Ratka Mladića sa svojim advokatima razmatra mogućnost da do kraja meseca podnese zahtev Prvom osnovnom sudu u Beogradu da se haški optuženik proglasi mrtvim. To je za "Večernje novosti" potvrdio zastupnik porodice Mladić, beogradski advokat Miloš Šaljić.

foto: reuters

"Porodica će povući ovaj potez ne samo zbog imovine i zamrznute penzije već i zbog svakodnevnih proganjanja kojima je izložena", rekao je Šaljić.

"Ovo u životu nisam video! Pa, hiljade ljudi je nestalo u ratovima, ali niko od članova njihovih porodica nije tražio od suda da se oni proglase umrlim, iako je mnogo više godina prošlo od njihovog nestanka i znatno je veća mogućnost da više nisu živi. Mladićeva porodica najavljuje takav zahtev baš zato što znaju da je on živ. Nećemo se uopšte obazirati na to ruganje institucijama Srbije i nastavićemo potragu istim intenzitetom", odgovorio je na ovu vest Rasim Ljajić, predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom.

Iz Saveta za saradnju sa Haškim tribunalom poručuju da se potraga za Mladićem i dalje nastavlja bez obzira na pomenuti zahtev Mladićeve porodice. "Proglašeno lice za umrlo ne znači da je umrlo", kaže predsednik Saveta za saradnju s Haškim tribunalom Dušan Ignjatović.

Kako u Zakonu o vanparničnom postupku piše, određeno lice se može proglasiti mrtvim ako ima više od 70 godina i ako ga niko nije video ni čuo u poslednjih pet godina. Problem za podnosioce zahteva bi bio to što Mladić sada ima 68 godina. Drugi advokat Mladićeve porodice, međutim, tvrdi da to neće smetati da se njihov cilj ispuni jer imaju dokaze da je Mladić teško bolestan i da je zbog toga malo verovatno da je živ.

Ako nadležni sud zaključi da su ispunjeni svi uslovi za pokretanje postupka proglašenja da lice nije živo, u "Službenom glasniku" će biti objavljen oglas na koji će moći da se jave svi koji znaju nešto što bi dokazalo da je lice ipak živo. Ako se niko ne javi, sud zakazuje ročište na kome se iznose dokazi i nakon čega se lice proglašava ili ne proglašava umrlim.

Bruno Vekarić iz Tužilaštva za ratne zločine kaže za "Vreme" da njihov posao nije da razmišljaju o tome šta se piše u medijima, da je njihov jedini zadatak da pronađu generala Mladića i da na taj način ispune svoju međunarodnu dužnost. Vekarić je takođe rekao da ne želi da se bavi spekulacijama o tome šta će se desiti ako Prvi osnovni sud, u nekom slučaju, proglasi Mladića mrtvim.

Advokat Šaljić kaže da se u krivičnom postupku, koji je 2006. godine pokrenut protiv mreže Mladićevih jataka, saznaje da je Mladića neko video pre sedam godina. "Bio je to njegov kuvar iz RS, koji ga je video u februaru 2003. godine, dok je bio u vojnim objektima u Stragarima i na Divčibarama. Od tada do danas niko ga nije video, sve su bile samo spekulacije rekla-kazala", rekao je advokat Šaljić.

Prva optužnica protiv Mladića podignuta je 1995. godine u Haškom tribunalu.

Sredinom maja Tužilaštvo Haškog suda podnelo je predlog izmene optužnice. Nova optužnica, u 11 tačaka, Mladića tereti za genocid, zločine protiv čovečnosti nad nesrbima i kršenje zakona i običaja rata tokom sukoba u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine.

Iz istog broja

Broj nedelje

42

Novogovor

Zakon

Aleksandar Ćirić

Mentalno zdravlje

Dobra volja i dobar plan

Danka Spasovski

Grnčari iz Zlakuse

Foto nedelje

Poslovni klub Momentum

Biznis i etika

A. Radić

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu