LGTB prava
Žalba i izveštaj
Petoro članova nekadašnjeg Organizacionog odbora Povorke ponosa podnelo je u ponedeljak žalbu Ustavnom sudu zbog zabrane Povorke ponosa koja je trebalo da bude održana 20. septembra.
Ustavna žalba Ustavnom sudu Republike Srbije podneta je kako bi se osporilo rešenje kojim je Direkcija policije Ministarstva unutrašnjih poslova naložila organizatorima da premeste skup iz centra Beograda na Ušće, kao i zbog propuštanja državnih organa da učine sve što je u njihovoj moći da spreče nasilje nad učesnicima Povorke ponosa i da obezbede ostvarivanje elementarnog ustavnog prava na slobodno javno okupljanje.
Podnositelji žalbe najavili su da će uskoro podneti predstavku i Evropskom sudu za ljudska prava jer za to ne postoje proceduralne prepreke, ali da daju šansu i domaćem pravosuđu da ispravi nepravdu.
Podnositelji žalbe Dragana Vučković, Dušan Kosanović, Majda Puača, Marija Savić i Milica Đorđević naveli su u svom saopštenju da je osnovni cilj ustavne žalbe zaštita prava na mirno okupljanje i odbrana manjinskih prava "naročito u slučajevima kada su ona veoma ugrožena i kada se manjini otvoreno preti nasiljem kao što je to bilo u slučaju gej, lezbejske i transrodne populacije".
Namera podnositelja žalbe je i da ukažu na nedopustivo ograničavanje prava na slobodno okupljanje svih diskriminisanih grupa koje to budu želele da učine u našem društvu – radnika, pripadnika romske nacionalnosti, žena ili bilo koje grupe lica koja mirnim protestom želi da izrazi svoj politički stav.
Takođe, ukoliko Ustavni sud ili sud u Strazburu utvrdi pravo na naknadu nematerijalne štete, podnositelji žalbe najavili su da će celokupan iznos donirati u dobrotvorne svrhe. Podnositelje zastupa Beogradski centar za ljudska prava.
Istovremeno, Gej strejt alijansa (GSA) počela je izradu godišnjeg izveštaja o stanju ljudskih prava lezbejki, gejeva, biseksualnih i transrodnih osoba u Srbiji za 2009. godinu. GSA treću godinu zaredom radi jedan od ključnih dokumenata za LGBT zajednicu u Srbiji u kojem daje opis stanja ljudskih prava LGBT osoba. Godišnji izveštaj GSA je prepoznat kao jedan od bazičnih dokumenata od svih relevantnih domaćih i međunarodnih organizacija i institucija koje se u svom radu bave i LGBT pitanjem, kao što su Amnesty International, Human Right Watch, Evropska komisija, Stejt department…
GSA je pozvala sve zainteresovane da se uključe u pripremu ovog izveštaja, tako što će dostaviti informacije o slučajevima nasilja ili diskriminacije nad LGBT osobama i organizacijama. Pored nasilja, GSA je zainteresovana za slučajeve diskriminacije i homofobije u oblastima vezanim za državnu upravu i usluge: rad sa policijom, tužilaštvima i sudovima, zdravstveni sistem, obrazovni sistem, itd. Zainteresovani mogu dostaviti i informacije o sopstvenim aktivnostima vezanim za LGBT pitanje ili aktivnostima organizacija, medija, kulturnih ustanova i inicijativa. Adresa za slanje priloga je: info@gsa.org.rs.