POŠTA

Ivana Grujanac

„Beli“ i „crni“

"Masivni atak"; "Vreme" br. 633

Čitajući članak gospodina Pančića nisam mogla ostati ravnodušna, pa sam odlučila da načinim ovu "pisanu reakciju", a sve u cilju istinitog prikaza nekih događanja.

Ako pođemo od pretpostavke da je ozbiljan novinarski stav uslovljen profesionalnošću koja u sebi nosi objektivnost, ali i odgovornost, onda, bojim se, gospodine Pančiću, da imate problem.

Za stvaranje jednog novinarskog, pa da kažem – članka, profesionalizam tvorca se svakako ogleda u aktivnostima koje preduzima zarad svestranog preispitivanja teme koja mu je u datom momentu interesantna, ali i u istinitoj interpretaciji saznatog.

Komentari novinara – profesionalca – svakako nisu rezultat stihijskog i impulsivnog iznošenja mišljenja, već smislenog izviđanja i obaveštavanja o odnosnom događaju. Ili bi tako bar trebalo da bude.

U čemu ja to pronalazim da vi imate problem, pitate se. (A možda i ne!) Izostao je pomenuti profesionalizam vas kao novinara jednog ozbiljnog sredstva javnog obaveštavanja.

Naime, na izrazito zlurad, a čini mi se, amaterski i pomalo pubertetski način, tako olako ste javnosti "sasuli" vaše viđenje stvari ovdašnjeg problema, a koje je bilo bez potrebe – jednostrano. Iz kog razloga?

Da li vam je isticao rok za predavanje članka pa ste na brzinu "upakovali" vaša saznanja do kojih ste došli na osnovu dva i po izrazito kratka i nepotpuna televizijska izveštaja, ili vas je naprosto mrzelo da kao čovek profesije učinite toliki napor i da utvrdite gde se nalazi to Zemun Polje i šta se zapravo zbiva. Mlad čovek, a tako statičan. Šteta.

Da ste odvojili bar malo vremena (ne bi vam trebali sendviči za put) i došli u to naselje, videli biste i shvatili razloge takvog i onakvog stava stanovnika, koji vas je baš zgrozio.

Ne iz potrebe da vam pružam i naznake pravdanja, već iz potrebe iznošenja realnog "stanja stvari", kao stanovnik zelenog naselja, reći ću par podataka koje možda niste znali.

Pomenuti Kamendin nije blizu Zemun Polja, već se nalazi u sastavu samog naselja. Zemun Polje – beogradsko naselje – bezbroj puta lepše i praktičnije od bilo kog novobeogradskog bloka, planski ostvareno, nalazi se na 30 minuta autobuske vožnje od centra grada, što i nije tako "nedođijski daleko". Zbog svog celokupnog sklopa pravi je Beograd u malom. U njemu živi 25.000 stanovnika – od nekadašnjeg direktora zemunske opere, preko slikara, operskih pevača, članova poznatih beogradskih rok grupa, novinara, inženjera, radnika, profesora, vrhunskih sportista pa i do čika Aljijazija, koji još skuplja hranu za svoje životinje po ovdašnjim kontejnerima.

Hvala bogu, mnogo ljudi. A prostor je oskudan. Zato su se i "beli" i "crni" mali Zemunpoljci prilagodili postojećim, a sve zbog života u ovakvom okruženju – zelenom, bezbučnom i nezagađenom. Kučiće i mačiće gajimo u stanovima, redovno se kupamo i idemo kod zubara!

Pa šta je onda sporno? Svega dva lekara na ovoliko stanovnika, prebukirana osnovna škola, obdanište malog kapaciteta, gradski prevoz u nedovoljnoj meri prisutan, bez naznaka poboljšanja. Nije problem u Romima kao Romima, već je teškoća što se pretenduje da ovakav, sužen prostor odjednom naseli još, ne pet, već 125 porodica (pomnožite sa brojem članova svake).

Romi ili "neromi" – reakcija bi bila ista. I zato, molim vas, ne mašite nekakvim lažnim humanizmom, Karlobagom, dvoličnim saosećanjem i tako zamornim stilom već pohitajte, osvežite vaš profesionalni život i za promenu izađite na mesto događanja pre no što uzmete "olovku u ruke".

Bez straha – ništa ne boli a mnogo vredi, jer, bilo bi tužno da vaša novinarska aljkavost ugrožava zavidnu reputaciju koju "Vreme" već dugo ima.

Iz istog broja

Vasa Pavković

Lične poruke

Vasa Pavković

Slavko Živanov

Šta je to Antonić otvorio?

Slavko Živanov

Radovan Lazić

Propust ili namera

Radovan Lazić, Beograd

Miloš Stanojević

Čije su „naše“ pare

Miloš Stanojević, Beograd

Tamara Kaliterna

Sve je počelo s Anastasijevićem

Tamara Kaliterna, Beograd

Mirjana Vasović

Proizvodnja nacionalista

Mirjana Vasović, Beograd

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu