POŠTA

Novčanica po glavi

"Ubrzano u privatizaciju"; "Vreme" br. 586

U poslednjem broju vašeg lista ponovo sam naišao na priču o grandioznoj uštedi građana Srbije i pošto to više ne mogu da trpim (uključujući i Mišu Brkića), odlučio sam da napišem nekoliko redaka.

Šest milijardi nemačkih maraka je mnogo i u Nemačkoj, pa tim više u Srbiji. Ali o čemu mi, u stvari, govorimo? Govorimo o kompletnoj štednji građana! Iz podataka Narodne banke Jugoslavije se jasno vidi da dinarska štednja gotovo da i ne postoji, a i bez toga znamo da svi trčimo da svaki dinar što pre pretvorimo u marke, kako bismo izbegli opasnost da nam inflacija ponovo pojede ono što smo godinama sticali.

Dakle, šest ili sedam milijardi maraka, odnosno tri ili tri i po milijarde eura je ukupna ušteđevina građana Srbije! Na nekih 8.000.000 stanovnika (uz izvinjenje, ne računam Kosovo) imamo nešto preko 6.000.000 birača, dakle, punoletnih građana. Kad se ta dva broja "ukrste", dolazimo do proste računice da svaki punoletni građanin ima "grandioznu životnu ušteđevinu" od 1000 maraka, odnosno, od 500 eura. A to je jedna jedina novčanica! Istina, novčanica od 500 eura je najveća, ali se ipak radi o samo jednoj jedinoj novčanici kao životnoj ušteđevini građanina Srbije.

Ali priča o ušteđevini od 1000 maraka po glavi stanovnika je samo – priča! Da li se neki analitičar potrudio da proveri koliko od tih "mojih" 1000 maraka otpada na novopečene bogataše koji su takođe morali da zamene svoje milione maraka u bankama? Oni to, naravno, nisu lično radili nego preko čitave mreže ljudi koji su za njih išli od banke do banke i menjali po nekoliko hiljada maraka. Da li, kad se odbiju makar samo oni koji moraju da plate ekstraprofit od "mojih" 1000 maraka meni ostaje 500 ili možda samo 300 maraka? Da li zbog ušteđevine od 300 maraka neko treba da, sprdajući se, govori kako ja nisam siromašan?! Da li bi me čak i "mojih" 1000 maraka spaslo kad bi mi "crko" šporet ili frižider ili mašina za pranje veša? Da li sam sa "svojih" 1000 maraka dovoljno bogat pa mogu da kupim novi kauč i dve fotelje jer ove koje imam već mogu da konkurišu kraterima na Mesecu?

Iz istog broja

Kulturni nokaut

Dr Milan M. Ćirković, Beograd

Već viđeno

Marinko M. Vučinić, elektronskom poštom

Nećak, a ne sin

Gholam Vafai, direktor Kulturnog centra I.R. Irana u Beogradu

Ispravan postupak

Dragutin Mitrović, Beograd

Razlog za jezu

Vitomir Redić, Beograd

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu