Novi pristup
"Moja elektrana i druge vetrenjače"; "Vreme" br. 812
Čestitam vam na naporu da se podstakne interes za ulaganje u alternativne i male izvore energije u Srbiji. Ovo je tema koja odavno čeka veću javnu pažnju i interes, i osim tradicionalne aljkavosti i straha od "novog", nema baš nikakvog razloga da sadašnje stanje ne počne temeljito da se menja, pre svega mnogo boljim i efikasnijim uključenjem države (čitaj nadležnih ministarstava), jer su upravo oni najveća smetnja da se ova ulaganja realizuju brzo, bezbolno i efikasno.
Osim konkretnih tema i vrsta izvora energije, koje ste dobro pokrili, ovde postoji i nešto šira tema, koju danas na Zapadu obrađuju u raznim medijima, od knjiga do interneta: suštinska razlika u pristupu kako obezbediti stabilne izvore, pre svega električne energije. Novi pristup se sastoji u promeni celokupne dosadašnje filozofije, koja se uglavnom oslanjala na skupa, glomazna i ekološki opasna velika postrojenja za proizvodnju električne energije, svejedno da li su te elektrane atomske, na vodu, mazut ili ugalj. Suština je da treba zameniti sadašnju zavisnost od relativno malog broja velikih, centralizovanih izvora energije, podložnih terorističkim diverzijama, kvarovima, skupim remontima itd., jednim potpuno drugačijim sistemom proizvodnje, koji se sastoji od ogromnog broja malih izvora energije, geografski raštrkanih; ovakav sistem bi bio mnogo više robustan, tj. manje osetljiv na ispad pojedinačnih malih proizvođača. Ovde, po logici stvari, mali privatni investitori igraju ključnu ulogu. Sadašnje razvijene ditributivne mreže mogu, čak i u Srbiji, lako omogućiti priključenje ovakvih mnogobrojnih manjih izvora energije, koji se mogu brzo i masovno graditi, obnavljati, renovirati itd., naravno pod uslovom da postoji vrlo razvijena i spremna regulativa koja to omogućava.
Ovo nije samo san; stvari se neminovno pomeraju u ovom smeru, a na nama je da uhvatimo ili ne uhvatimo korak sada, ili što pre. Eto prilike za g. Dinkića da razumno investira one silne milione evra za razvoj Srbije, umesto u stanove za administraciju u Beogradu? Neka pod hitno poprave regulativu, omoguće brz postupak davanja dozvola, i zatim daju povoljne kredite malim privatnim investitorima da ulažu u nove mini-elektrane! Pare će se vraćati iz njihovih prihoda od struje, koje će biti dovoljno, i mnogo će manje zavisiti od toga da li npr. Tesla B ima remont ili ne.