POŠTA

Već postoje 22 modela

"Vidimo se kod Jupitera"; VREME 949

Poštovani gospodine Bubnjeviću, tekst "Vidimo se kod Jupitera" zbilja je sjajan i afirmativan, i u centar pažnje stavlja jedan lep projekat. Međutim, u njemu se krije jedna notorna neistina.

Naime, ovaj projekat niti je prvi u nekoj metropoli, niti je originalan. U svetu postoji tačno 22 modela Sunčevog sistema u različitim razmerama. Najveći je, još nezavršen, švedski model u razmeri 1:20 miliona, čije je "Sunce" Globe Arena u Stokholmu, a planete, osim Saturna, koji još nije postavljen, raspoređene su na lokacijama u nekoliko gradova. Najmanji modeli u razmerama 1:10 milijardi nalaze se u Kvebeku i u jednom vašingtonskom tržnom centru. Pored njih, modeli sunčevih sistema nalaze se u gradskim jezgrima, parkovima ili muzejima u gradovima u Americi, Nemačkoj, Švajcarskoj, Češkoj, Velikoj Britaniji i drugim zemljama. Svi podaci su sa Vikipedije, dostupni širokim narodnim masama.

Nama najbliži nalazi se u Zagrebu, započet je 1971. godine postavljanjem Prizemljenog Sunca pored Hrvatskog Narodnog Kazališta. Godine 1994. statua Sunca prečnika dva metra pomerena je u Bogovićevu ulicu kod Cvjetnog trga, a deset godina kasnije umetnik Davor Preis napravio je instalacije ostalih devet planeta, uključujući i Pluton, na lokacijama na širem području Zagreba. Potragu je organizovalo Hrvatsko društvo fizičara i završena je u novembru 2004. Iako je ova instalacija prošla sa malo publiciteta, danas je opšte mesto na internetu i u zagrebačkoj javnosti, a dolepotpisani je pronašao sve lokacije.

Strašno je zamisliti da između dve prestonice u susednim zemljama ne postoji nikakva komunikacija, čak ni u naučnim ili umetničkim krugovima koji bi trebalo da budu iznad ratnih gluposti. Zašto se Zagreb, Split ili bilo koji drugi grad u Hrvatskoj spominju samo kada neko iz Srbije tamo dobije batine, ili obratno? Postoje i neke lepe stvari koje se dešavaju širom naše bivše domovine.

Drugo, opasno je izletati se sa velikim rečima i kvalifikacijama bez prethodne provere, makar i najosnovnije. Kao novinar-početnik znam za pravilo da svaku informaciju treba proveriti iz najmanje još jednog izvora, a u doba interneta to zaista nije teško. Slažem se da su planirane beogradske lokacije najatraktivnije od svih sistema, ali ovaj projekat nije jedan i jedini. Osim ako se ne računa to što će biti prvi model Sunčevog sistema bez Plutona.

Iz istog broja

Ima li Bradić kriterijume

Igor Ranković, Beograd

Neophodna objašnjenja

Slobodan Bubnjević, novinar "Vremena"

Šta je tu nacionalno

Rajko Maksimović, kompozitor, prof. FMU-a u penziji

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu