Više od vesti
BROJ |

Afera „Aerodrom“ dobila epilog

Marija Rašeta-Vukosavljević, ministarka za saobraćaj i telekomunikacije u vladi Zorana Đinđića, oslobođena je optužbi za zloupotrebu službenog položaja prilikom renoviranja Terminala 2 i opremanja VIP salona Aerodroma Beograd.

Rašeta-Vukosavljević je bila uhapšena u novembru 2004. godine zajedno sa još deset osoba, pod optužbom da su oštetili preduzeće "Aerodrom Beograd" za 220 miliona dinara (tada 2,84 miliona evra), a da su za sebe i svoja preduzeća pribavili protivpravnu imovinsku korist od oko 60 miliona dinara (oko 776 hiljada evra).

Rašeta-Vukosavljević je provela jednu noć u zatvoru, a potom je puštena da se brani sa slobode. U javnost su izašle "pikanterije", da su, na primer, umetničke slike za VIP salon umesto 700 hiljada plaćene tri miliona i 700 hiljada dinara; da su kašičice za kafu umesto 25 plaćane 625 dinara, kanta za otpatke je bila skuplja od 12 hiljada, a garnitura za sedenje umesto tridesetak hiljada, plaćena je skoro milion dinara.

Kako je "Vreme" tada pisalo (vidi

VIP salon Aerodroma, 2004.

"Vreme" broj 726 od 2. decembra 2004. ), za uređenje VIP salona bilo je namenjeno 1,2 miliona evra, a potrošeno 800 hiljada evra više – "Kvadratni metar VIP salona na londonskom Hitrou, kao jedan od najskupljih, koštao je 690 evra. Mačji kašalj spram beogradskih 4443 evra po kvadratu" (ponovo "Vreme" broj 726).

Tri i po godine nakon podnošenja krivične prijave, u martu 2007, protiv bivše ministarke i još 11 osoba podignuta je optužnica za zloupotrebu službenog položaja. Međutim, u novembru iste godine Okružni sud je doneo rešenje o dopuni istrage – "potrebno je da se obavi ekonomsko-finansijsko veštačenje komisije veštaka finansijske, građevinske i arhitektonske struke", glasilo je objašnjenje.

Sva ova veštačenja su bila obavljena u narednih dve godine i osam meseci, kada je predmet ponovo došao u tužilaštvo. Tužilaštvo ponovo podiže optužnicu 1. oktobra 2010. sa istim sadržajem – zloupotrebom službenog položaja, ali sa znatno sniženim brojkama: od prvobitnih 60 miliona, Rašeta-Vukosavljević i njeni saradnici su optuženi da su nezakonito pribavili imovinsku korist u iznosu od 1,5 miliona dinara (što je u novembru 2004. iznosilo nešto više od 19 hiljada evra).

Najzad, nakon nekoliko odlaganja, skoro osam godina pošto je podignuta krivična prijava, u sredu 18. jula Viši sud je Mariju Rašetu-Vukosavljević i njene saradnike oslobodio optužbi zbog nedostatka dokaza.

"Nije dokazano da su okrivljeni ni za sebe ni za druge pribavili korist, a iz veštačenja Gradskog zavoda za veštačenje proizilazi da nije nastupila ni šteta za Aerodrom ‘Nikola Tesla’. Nema ni odštetnog zahteva aerodroma, jer šteta nije ni nastupila, već profit koji će se godinama ostvarivati", obrazložio je presudu sudija Dragomir Gerasimović, predsedavajući sudskog veća.

Iz Višeg tužilaštva u Beogradu najavili su da će uložiti žalbu na ovu presudu.

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu