Čovek koji je ubio Arkana – uhapšen zbog heroina u Južnoj Africi
U Južnoafričkoj Republici ranjen u mafijaškom obračunu, pa uhapšen Saša Kovačević za koga se ispostavlja da je Dobrosav Gavrić, koji je bio u bekstvu posle osude na 35 godina zatvora za ubistvo Željka Ražnatovića Arkana i Interkontinentalu 15. januara 2000.
.. pa pušten uz kauciju
RANJEN, PA OTKRIVENO DA NIJE "KOVAČEVIĆ", VEĆ "THE ARKAN SLAYER": Dobrosav Gavrić
"Osoba koja je uhapšena u Johanesburgu je, uz plaćenu kauciju, puštena na slobodu", prenosi Tanjug reči ministra policije Ivica Dačić novinarima u beogradskom "Aero klubu".
On je dodao da je MUP u međuvremenu johanesburškoj policiji prosledio sve potrebne elemente za utvrđivane identiteta, ali da još nije dobijena povratna informacija.
Dačić sumnja da je informaciju o hpšenju Garića neko objavio namerno kako bi ga upozorio da nije siguran i da bi trebalo da ponovo pobegne ili da se sakrije.
List "Blic" je u subotu 17. decembra objavio da beogradska policija proverava informaciju da je u jednoj beogradskoj kafani grupa policiji odranije poznatih lica proslavljala – ubistvo Dobrosava Gavrića. Ta vest se nije pokazala tačnom jer je u četvrtak 22. decembra srpskoj policiji telefonom javljeno da je potvrđen identitet Dobrosava Gavrića, kao i da je on u Južnoj Africi uhapšen.
Dobrosav Gavrić, osuđen za ubistvo Željka Ražnatovića Arkana, uhapšen je u Južnoafričkoj Republici, prenosi agencija Rojters Afrika. Lokalni list iz Kejptauna «Nju ejdž» (The New Age») piše da je Garićev identitet otkriven tokom policijske istrage ubistva Kirila Bike (Cyril Beeka) iz Kejptauna povezanog sa organizovanim kriminalom u martu ove godine.
Kiril Bika je bio vlasnik nekoliko agencija za osiguranje, među kojima jedna nosi naziv Red security. Neki mediji Kirila Bika nazivaju «night club security boss«, šef obezbeđena noćnih klubova. Poznat i po tome što je oružano napao u sudu osumnjičenog za ranjavanje njegovih ljudi. Kirila Bika su marta ove godine ubila dvojica napadača na motociklima.
List "Nju ejdž" piše da je Bika 49-godišnji mafijaški šef, a da su oni koji su pucali na njega profesionalne ubice. Prvi hitac je pogodio Bika u oko, a pet drugih u glavu.
Rane su tako grupisane da govore o ekstremno dobrim strelcima, pogotovu ako su pucali s motocikla u pokretu.
Gavrić, koji je vozio Bikov BMW X5, je dobio metak u grudi i ranjen, nije više kontrolisao automobil koji je udario u ogradu pored autputa.
Policija je mislila da se vozač Kirila Bike zove Saša Kovačević. Njegov stvarni identitet je otkriven tek kada je policija pokrenula istragu o njemu.
Naime, nakon pucnjave u kojoj je Gavrić povređen, kod njega je pronađen kokain. Po listu «Nju ejdž» slučaj govori o aktivnosti "istočnoevropskog kriminalnog sindikata baziranog na Balkanu koji vodi srpska mafija".
Kasnijom proverom je ustanovljeno da je "Kovačević" zapravo – begunac iz Srbije Dobrosav Gavrić, koji je pobegao iz svoje zemlje nakon osude za ubistvo Arkana, komandant jedinice koje su se, obaveštava taj list svoje čitaoce, mnogi bojali u vreme Slobodana Miloševića, a čije je pravo ime Željko Ražnatović.
List "Nju ejž" piše 14. decembra da je Gavrić, koji je u Južnoj Africi poznat kao Arkanov ubica ("The Arkan Slayer"), optužen za posedovanje kokaina i da će biti saslušan u Kejptaunu sledećeg meseca. «Nju ejdž» sazanje da su njegovi otisci poslati Interpolu na identifikaciju i čekaju potvrdu, nakon koje će srpske vlasti uputiti zahtev za ekstradiciju radi izdržavanja kazne.
Dobrosav Gavrić zvani Duka je 2006. godine osuđen na 35 godina zatvora zbog ubistva Željka Ražnatovića Arkana 15. januara 2000. godine, a njegovi saučesnici Milan Đuričić i Dragan Nikolić Gagi osuđeni su na po 30 godina.
Pored Arkana, u "Interkontinentalu" ubijeni su i njegovi prijatelji Milenko Mandić Manda i Dragan Garić Garo, bivši radnik saveznog MUP-a.
Suđenje Gavriću se odvijalo uz tada neviđeno policijsko obezbeđenje, saslušano je 70 svedoka, među kojima su pažnju javnosti posebno privukli nekadašnji visoki policijski funkcioneri Rade Marković, Dragan Ilić, Miodrag Gutić, Vojislav Jekić, ali i ljudi uz čije ime se obično dodaje odrednica biznismen.
Gotovo svi osumnjičeni povezani sa ubistvom Arkana 15. januara 2000. u "Interkontinentalu" su Lozničani.
Dobrosav Gavrić i Milan Đuričić se nisu pojavili na izricanju presude u Okružnom sudu u Beogradu, jer su pobegli iz Srbije, a za njima je raspisana međunarodna poternica.
Osuđena su trojica policajaca. Gavrić je bio suspendovani pripadnik MUP Srbije, dok je bivši načelnik lozničke policije Vojislav Jekić, koji je dugo slovio za ključnog svedoka, ubijen je u Beogradu aprila 2006, nekoliko meseci pre izricanja presude, a njegove ubice nisu otkrivene.
Kako je Vreme pisalo u izveštaju sa suđenja 15. marta 2001, "iz obimnog Jekićevog svedočenja, ukratko rečeno, proističe da je on od Ðuričića saznao sledeće: Rade Marković kao šef srpskog DB-a inicirao je Arkanovu likvidaciju i organizaciju smaknuća prepustio Andriji Draškoviću kao dugogodišnjem spoljnom saradniku DB-a, koji je angažovao Dobrosava Gavrića, Draga Nikolića Gagija (u bekstvu) i Milana Ðuričića da obave ubistvo. Međutim, prilikom pucnjave u Interkontinentalu Arkanov telohranitelj ranio je Gavrića, koga su potom Ðuričić i Nikolić odvezli u Loznicu da bi mu lekarska pomoć bila ukazana u bolnici."
Pozadina ubistva Ž. R. Arkana do sada nije razrešena. O tome je direktno govorio i sudija Dragoljub Đorđević pri izricanju presude: «Veće je svesno da ovom presudom nije u potpunosti rasvetljen događaj u "Interkontinentalu", odnosno, da nije otkriven nalogodava. Takođe, ostalo je nejasno i koji je motiv ubistva. Očigledno je da je reč o nekoj nagradi, o nečemu što je neko nekome obećao… Međutim, mi smo sudili na osnovu optužnice, a optužnicom nije ni traženo više od onoga što je urađeno…»