Više od vesti
BROJ |

Eksplozija na gasovodu kog Orlovače

Nije bilo opasnosti po ljudske živote. Privremeno isključena dostava gasa u Umci i Železiku. Uzrok eksplozije - curenje gasa. Uzroke curenja treba da saopšti istraga

Eksplozija na gasovodu na Ibarskoj magistrali dogodila se 30. marta u 7.45 u blizini autobuske okretnice na Petlovom brdu kod skretanja za Resnik nedaleko od beogradskog groblja Orlovača. Reč je o gasovodu koji prolazi ispod novog nadvožnjaka preko puta Orlovače, koji vodi ka Belom potoku. Detonacija se čula u obližnjim beogradskim naseljima Železnik i Umka.

Izbio je požar, čija visina je dostizala i 40 metara.

Načelnica Gradskog štaba za vanredne situacije Sanja Žugić Vuksanović rekla je Studiju B da se eksplozija dogodila. Predsednik opštine Rakovica Milosav Miličković izjavio je Tanjugu da je niko nije povređen, ali se u prvi mah nije znalo da li je eksplidirao magistralni gasovod ili podstanica. Ekipe Srbijagasa su u 8.20 isključile taj gasovod, pošto je eksplozija izazvala havarije na gasnom sistemu u tom delu grada. Privremeno je obustavljena isporuka gasa u naseljima Železnik i Umka.

U vatrogasnoj službi Beograda rečeno da je teren poslato jedanaest vozila sa 29 vatrogasaca, a zatim da je požar ugašen i saobraćaj u tom delu puta normalizovan. Komandir vatrogasne ekipe Ljubiša Stefanović izjavio je da su vatrogasci dolaskom na lice mesta utvrdili da je došlo do perforacije magistralnog gasovoda. Nakon što je Srbijagas isključio gasovod, vatrogasci su presekli plamen i ugasili požar. Intervenciju je ugrožavao nepristupačan teren na kom je došlo do eksplozije, ali sreća u nesreći je bilo to što je do eksplozije došlo na delu gasovoda u čijoj neposrednoj blizini nema kuća.

O uzrocima eksplozije i perforacije gasovoda za sada nema detalja, a trebalo bi očekivati da će ih istraga brzo saopštiti. Iako nema ljudskih žrtava, važno je istražiti uzroke ovog događaja, obzirom na to da gasovod prolazi i kroz gusto naseljene delove grada u kojima ovakvi događaji mogu imati tragičnije posledice.

U prvim satima nakon eksplozije nisu se čule pretpostavke o uzrocima curenja gasa koje je dovelo do eksplozije, pa ni o tome da li je ono izazvano eventualnim građevinskim radovima u zoni gasovoda, nekim klizištem, ili eventualno tehničkim slabostima gasovoda.

Prirodni gas sa visokim sadržajem metana (kakav se isporučuje potrošačima u Srbiji) ima donju granicu eksplozivnosti oko 5 odsto, a gornju oko 15 odsto, zavisno od sastava. To znači da je svaka smeša prirodnog gasa i vazduha koja sadrži od 5 do 15 odsto prirodnog gasa eksplozivno opasna. Eksploziju može izazvati plamen ili varnica u zoni koncentracije gasa.

Pri eksploziji, usled trenutnog sagorevanja smeše gasa i vazduha oslobađa se toplotna energija i značajan pritisak (7-9 bara). Font plamena se širi brzinom 2000-3000 m/s. Visoka temperatura i pritisak uslovljaju razarajuće efekte pri eksploziji većih količina smeše gasa i vazduha, koji su praćeni velikim materijalnim štetama, a često i ljudskim žrtvama.

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu