Hrvatski Kukuriku porazio HDZ
Jadranka Kosor, predsjednica HDZ-a i dosadašnja premijerka, prva je priznala poraz i najavila da će biti konstruktivna opozicija. Primijećeno je da izbornim pobjednicima nije čestitala pobjedu, kao i da u svom postizbornom govoru nije konstatirala činjenicu da su rezultati ovih izbora najteži poraz HDZ-a
Još nije zvanično, ali kako stvari stoje u noći nakon parlamentarnih izbora u Hrvatskoj, "Kukuriku koalicija" predvođena SDP-om porazila je dosad vladajući HDZ i vjerojatno će u idućem sazivu Sabora imati apsolutnu većinu.
Prema obrađenih oko 60 posto izbornih mjesta do nedjelje, 4. decembra u ponoć, SDP s partnerima (Hrvatskom narodnom strankom, Istarskim demokratskim saborom i Hrvatskom strankom umirovljenika) imat će 78 mandata u Saboru, HDZ 48 (te će se brojke, ali ne bitno, još mijenjati), laburisti će imati sedam zastupnika, slavonska stranka ratnog zločinca Branimira Glavaša šest, Hrvatska seljačka stranka dva, te ostali po jedan mandat, njih ukupno pet predstavnika stranaka i nezavisnih lista. Tu su još i manjinski predstavnici, njih osmoro, od kojih su tri zastupnika srpske nacionalnosti; ponovo je sva tri mandata osvojila SDSS predvođena Miloradom Pupovcem i Vojislavom Stanimirovićem, kao i glasovi dijaspore kojih, kako se čini, nikad u posljednih 20 godina nije bilo manje.
Izvjesno je da će novi hrvatski premijer biti predsjednik SDP-a Zoran Milanović, koji se u prvom obraćanju građanima zahvalio svima koji su glasali za njegovu stranku i "Kukuriku koaliciju", ali i onima koji nisu; njegov pomirljiv ton u jednoj od postizbornih tv-emisija nije mogao ne pohvaliti čak niti tvrokorni HDZ-ovac Andrija Hebrang.
Jadranka Kosor, predsjednica HDZ-a i dosadašnja premijerka, prva je priznala poraz i najavila da će biti konstruktivna opozicija. Primijećeno je da izbornim pobjednicima nije čestitala pobjedu, kao i da u svom postizbornom govoru nije konstatirala činjenicu da su rezultati ovih izbora najteži poraz HDZ-a koji je, s pauzom od 2000. do kraja 2003. godine (kad je na vlasti bila gotovo istovjetna koalicija predvođena SDP-om Ivice Račana), vladala od 1990. godine do danas.
Hrvatski predsjednik Ivo Josipović poželio je dobru suradnju i s novom vladom i snagama ljevice kojima su ovoga puta hrvatski birači dali povjerenje. Kad stignu konačni rezultati izbora, koji ne mogu ništa bitno promijeniti u odnosu snaga ustanovljenih do ponoći u izbornu nedjelju, počet će i priča o formiranju nove vlade i tek će se tada moći prognozirati kakva će biti hrvatska budućnost i koliko će ona voditi računa o građanima koji su se glasajući za "Kukuriku koaliciju" ponadali boljem životu, ili bar odgovornijim političarima koji im kroje život.
Ako ništa drugo, ovogodišnji redovni parlamentarni izbori pokazali su jednu od bitnijih stvari za demokraciju: vlast je smjenjiva, ma tko bio na vlasti, što nije malo postignuće.