Više od vesti
BROJ |

Stanovnici Banda Aceh na motorima i u automobilima napuštaju grad nakon snažnog zemljotresa koji je pogodio provinciju Aceh, na ostrvu Sumatra. Snažan zemljotres na zapadnoj obali izazvao je cunami u Indijskom okeanu i kreće se prema Acehu, objavio je Pacifički centar za upozoravanje na cunami. TANJUG

Indonezija: Prošla opasnost

Pacifički centar za upozoravanje na opasnost od cunamija je rekao da zemljotresi takve jačine imaju potencijal da pokrenu velike, razorne cunamije koji mogu da pogode obale u čitavom basenu Indijskog okeana

Na sreću nije se ostvarila bojazan da bi se posle jakog zemljotresa u Indoneziji mogla ponoviti tragedija od 26. decembra 2004. kada je snažan zemljotres koji je izazvao cunami i u 14 zemalja usmrtio 230.000 ljudi. Posle najnovijeg zemljotresa od 8,7 stepeni Rihterove skale Indijski okean se samo malo zatalasao.

Nakon jakih zemljotresa i manjih cunamije, zvaničnici su ocenili da je opasnost prošla. Nekoliko hiljada ljudi evakuisano je u viša područja u delovima indijskih ostrva Andaman i Nikobar nakon zemljotresa u Indoneziji, zbog cunamija i talasa visine četiri metra.

Predsednik Indonezije Susilo Bambang Judojono izjavio je da u snažnom zemljotresu, registrovanom na dnu mora kod obala severne indonežanske provincije Aceh, niko nije povređen, niti je pričinjena materijalna šteta.

Zemljotres jačine 5,5 stepeni po Rihteru pogodio je pre četiri dana zapadni deo Indonezije. On se dogodio na dubini od samo jednog kilometra, 209 kilometara zapadno od Bengkula na ostrvu Sumatra. Nakon toga 11. aprila desila su se još dva potresa.

Posle prvog potresa upozorenje na cunami u Indoneziji izdato je za 28 zemalja. Ono je bilo na snazi 5 sati. Zvaničnici su nakon toga ocenili da je opasnost prošla.

"Talasi visine od 1,5 metara očekuju se u Port Bleru i četiri metra u Kempbel beju", rekao je Prabhakar Rao, zvaničnik zadužen za Port Bler.

Mali talasi visine od pola metra u okviru normalne plime već su pogodili Kempbel bej na ostrvu Veliki Nikobar, rekao je zvaničnik.

"Evakuisali smo ljude iz nizinskih oblasti u Kempbel beju i već smo izdali dodatna upozorenja da bi visoki talasi pogodili oblasti Indira point", rekao je šef policije u regionu Andaman.

Drugi zemljotres jačine 8,7 stepeni Rihterove skale registrovan je na dnu mora kod obala severne indonežanske provincije Aceha. Zemljotres je pokrenuo cunami visine 17 centimetara u Indijskom okeanu.

Potom, nakon potresa 11. aprila istog dana je zemljotres jačine 8,2 stepeni pogodio je podvodnu oblast kod ostrva Sumatra, nekoliko sati nakon nešto snažnijeg potresa, saopštio je Američki geofizički institut.

Naknadni udar dogodio se u 10 sati i 43 minuta, sa epicentrom na dubini od 16 kilometara i 615 kilometara od prestonice provincije Aceh, prenose svetske agecije.Talas cunamija od jednog metra visine približavao se obali grada Meulaba na Sumatri.

Američki geološki zavod, koji registruje sve zemljotrese u svetu, kaže da je predhodni zemljotres zabeležen 33 kilometra ispod površine mora oko 495 kilometara od glavnog grada provincije Aceha.

Ovaj zavod je, takođe, naveo da je jačina zemljotresa 8,7 stepeni, a ne 8,9 kako je u prvom trenutku objavljeno.

Pacifički centar za upozoravanje na opasnost od cunamija je rekao da zemljotresi takve jačine imaju potencijal da pokrenu velike, razorne cunamije koji mogu da pogode obale u čitavom basenu Indijskog okeana.

Brus Presgrejv iz Američkog geofizičkog instituta kazao je Bi-Bi-Siju da prvi zemljotres, zbog svoje prirode, ima manje izgleda da podstakne cunami, pošto se tokom njega tlo pomeralo horizontalno, a ne vertikalno, zbog čega nije pokrenulo velike količine vode.

Prema izveštajima agencija i podacima sa Tvitera stanovnici regiona su se peli na više spratove zbog opasnosti od cunamija, a britanski BBC javlja da se, prema nekim izveštajima, tlo u indonežanskoj prestonici Džakarti treslo čitavih pet minuta.

Potres se osetio čak i u Singapuru, Indiji i na Tajlandu. Još uvek niko nije ustepo da stupi u kontakt sa građanima koji su osetili potres.

Pacifički centar za upozorenje na cunami navodi da je upozorenje bilo izdato za Indoneziju, Indiju, Šri Lanku, Australiju, Mjanmar, Tajland, Maldive i druga ostrva u Indijskom okeanu, Maleziju, Pakistan, Somaliju, Oman, Iran, Bangladeš, Keniju, Južnu Afriku i Singapur. Upozorenje na cunami znači da je cunami moguć, a ne da je neizbežan.

Područje Aceha je 26. decembra 2004. pogodio snažan zemljotres koji je izazvao cunami i u 14 zemalja usmrtio 230.000 ljudi. Samo u Acehu poginulo je 170.000 ljudi.

Indonezija se nalazi na području takozvanog "pacifičkog vatrenog prstena", gde se spajaju tektonske ploče i zbog njihovog pomeranja su česte seizmičke aktivnosti.

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu