Više od vesti
BROJ |

Izborne pobede: Kukuriku u Hrvatskoj, Zoran Janković u Sloveniji

Leva Kukuriku koalicija deklasirala desni HDZ u Hrvatskoj, a u Sloveniji, nova partija levog centra "Pozitivna Slovenija" biznismena Zorana Jankovića, nadjačala SDS Janeza Janše

"NOVA ZORA", "KUKURIKU KOALICIJA": Zoran Milanović

U Hrvatskoj i Sloveniji na izborima održanim 4. decembra došlo je do značajnih promena. U Hrvatskoj je leva Kukuriku koalicija pobedila Hrvatsku demokratsku zajednicu, koja je ostvarila najgori rezultat u svojoj istoriji.

Zoran Milanović

Zoran Milanović (Zagreb, 1966.), je po zanimanju pravnik, drugi predsednik SDP-a
Diplomirao je pravo na Pravnom fakultetu u Zagrebu. Radio je u Trgovačkom sudu u Zagrebu, a zatim, 1993. godine u hrvatskom Ministarstvu vanjskih poslova, zatim u mirovnoj misiju OEBS-a Azerbejdžanu, u Nagorno Karabahu, bio je savetnik u hrvatskoj misiji pri EU i NATO u Briselu 1996. godine, gde je završio postdiplomske studije evropskog i komparativnog prava. Nakon toga, 1999., vraća se u Ministarstvo vanjskih poslova.
U SDP se uključio 1999. godine , a nakon pobede koalicije koju je predvodio SDP na izborima 2000. godine, poverena mu je komunikacija s NATO. Tri godine kasnije postaje pomoćnik ministra vanjskih poslova Tonina Picule. Navodno ga je za vrh stranke predložio Ivica Račan nekadašnji predsednik SDP, u tekstu svoje ostavke neposredno pred smrt, sintagmom o ‘novim snagama’
Posle njegovog njegovog izbora, rejting SDP-a je u istraživanjima rastao, ali je HDZ pobedio na izborima 2007. godine, što su neki komentatori pripisali nedostatku iskustva kod Milanovića.
Izjašnjava se kao ateista. Od 1994. u braku je sa Sanjom Musić-Milanović s kojom ima dva sina – Antu i Marka. Govori engleski, ruski i francuski.

U Sloveniji najbolji rezultat je ostvario bivši direktor Merkatora i gradonačelnik Ljubljane biznismen Zoran Janković pobedivši favorizovanog Janeza Janšu.

POBEDA KAO IZNENAĐENJE: Zoran Janković

KUKURIKU – HDZ (82:40)

Zoran Janković

Zoran Janković (1953.) rođen je u Saraorcima kod Smedereva, oca Srbina i majke Slovenke, ali se porodica seli u Ljubljanu gde Zoran završava gimnaziju i ekonomski fakultet. Postao je poznat kada je 1997. postao predsednik uprave slovenačkog poslovnog sistema Merkator. Pored svog prethodnika Kazimira Živka Pregla, o se smatra zaslužnim za prerastanje Merkatora u veliki sistem sa poslovima u Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Srbiji. Dobio je prestižno nacionalno priznanje "menadžer godine 2002″.
Posle odlaska sa te funkcije (koji je povezivan s političkim pritiscima) on je 22. oktobra 2006. godine u prvom krugu, pobedio na izborima za gradonačelnika Ljubljane kao nezavisan kandidat. Godine 2010. je na izborima osvojio je i drugi mandat.
Od 1984. do 1990. je bio potpredsednik košakaškog kluba Olimpija, između 1992. i 1997. godine predsednik sopstvenog rukometnog kluba Krim Elektra, a od 1996. do 2004. godine predsednik rukometnog saveza Slovenije, pa se za njegovo ime vezuje i to da su slovenački reprezentativci osvojili srebrnu medalju na Evropskom prvenstvu u rukometu 2004. godine.
Pred parlamentarne izbore 2011. osnovao je vlastitu stranku levog centra Pozitivna Slovenija

U Hrvatskoj je na izborima pobedila leva grupacija Kukuriku koalicija, a kandidat za novog hrvatskog premijera će najverovatnije biti Zoran Milanović (Socijaldemokratska partija). Prema anketi koju je sprovela agencija Ipsos Puls, na izborima u Hrvatskoj Kukuriku koalicija je osvojila 44,50 odsto glasova, što znači da je od ukupno 140 mesta u deset izbornih jedinica osvaja 82 mandata, Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) sa svojim partnerima osvojila je 22,10 odsto glasova (40 poslanika), Hrvatski laburisti i Hrvatski demokratski sabor za Slavoniju i Baranju (po šest), Hrvatska seljačka stranka i nezavisna lista Ivana Grubišića (po dva), dok bi po jedan mandat dobili Hrvatska stranka prava dr Ante Starčević i lista Ladonja u Istri. U istoriji Hrvatske demokratske zajednice, dosadašnje vladajuće partije u Hrvatskoj, to je najlošiji rezultat. Što se tiče Srba koji u 12. izbornoj jedinici biraju tri poslanika, prema rezultatima sa 832 od 6.572 mesta, kandidati Samostalne demokratska srpske stranke (SDS S) ubedljivo vode ispred svojih takmaca. Tako potpredsednik SDS S-a Milorad Pupovac ima 66,56 odsto, predsednik te stranke Vojislav Stanimirović 58,48 odsto, a treći kandidat Jovo Vuković 48,02 odsto glasova. Tri kandidata opozicione koalicije srpskih stranaka imaju manje, a među njima je najbolje plasiran Veljko Džakula sa 19,36 odsto glasova.

Konačni rezultat izbora u Hrvatskoj Nakon izbrojanih glasova rezultat je bio malo različit u odnosu na exit Prema izveštaju hrvatskog Državnog izbornog povereništva nakon 100 posto obrađenih biračkih mesta. Kolaicija Kukuriku je osvojila 80 mandata plus jedan manjinski, a HDZ 44 mandata plus 3 iz dijaspore, Laburisti 6, HDSBB 6, HSS 1, HSP –AS 1, manjine 7…

Kukuriku koalicija se sastoji se od četiri stranke levice i levog centra: Socijaldemokratska partija (SDP), Hrvatska narodna stranka (HNS), Istarski demokratski sabor (IDS), Hrvatska stranka penzionera (HSU)Nadimak Kukuriku, koalicija je dobila prema nazivu restorana u Kastvu u kome je prvi put objavilo njeno osnivanje 2009. godine.

ZORAN JANKOVIĆ – JANEZ JANŠA 29,1:26,5

Gradonačelnik Ljubljane Zoran Janković pobedio je, na opšte iznenađenje, na vanrednim parlamentarnim izborima 4. decembra u Sloveniji, jer je njegova nova stranka levog centra Pozitivna Slovenija, tesno pretekla svoje rivale. Prema prvim rezultatima Pozitivna Slovenija osvojila je 29,1 odsto glasova, dok je partija desnog centra Slovenačka demokratska stranka (SDS) bivšeg premijera Janeza Janše dobila 26,5 odsto glasova birača. Za SD glasalo je 10,79 odsto, za Viranta 8,66 odsto, za DeSUS 6,7 odsto za SLS 6,38 odsto i za NSi 4,7 odsto birača, kažu ankete.

Prema ovim rezultatima, Jankovićeva stranka će imati 28 poslanika od ukupno 90 u parlamentu. «Pozitivna Slovenija", osnovana je samo mesec i po dana pre izbora pod nazivom Lista Zorana Jankovića – Pozitivna Slovenija (LZJ – PS).

Istraživači javnog mnjenja u Sloveniji su promašili: Dva poslednja istraživanja, pokazivala su da će najviše glasova – više od 31 odsto osvojiti partija desnog centra Slovenačka demokratska stranka, a da će se drugom mestu naći partija Pozitivna Slovenija gradonačelnika Ljubljane Zorana Jankovića, za koga se izjasnilo nešto više od 21 odsto anketiranih. Izborni rezulati te dve partije razlikuju se od prognoza za plus 8 odsto kada je u pitanju Jankovićeva stranka, a za Janšinu stranku za minus 5 odsto.

Izbori u Sloveniji su raspisani nakon što je na referendumu odbačen predlog o pomeranju starosne granice za penzionisanje na 65 godina posle čega je vlada socijaldemokrate Boruta Pahora podnela ostavku.

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu