Više od vesti
BROJ |

IZRAELSKI F 115: Vazdušni napad u petak 3. maja

Izrael bombardovao Siriju

SAD razmatraju "nove vojne opcije" u koje spadaju i vazdušni napadi

ŠTA JE CILJ: Izraelsko bombardovanje Sirije 3. maja FOTO: Reuters

Izraelska avijacija bombardovala je u petak 3. maja noću ciljeve u Siriji. Izvori kanala CBS News smatraju da je Izrael ciljao jedno skladište. Rojters prenosi da američki zvaničnici ne smatraju da je ciljano postrojenje za hemijsko oružje. U vazdušnom napadu izraelskih snaga koji su ponovljeni i preko vikenda uništen je jedan istraživački centar na obodu Damaska, saopštili su sirijski državni mediji. Zapadni obaveštajni izvori navode da je meta napada bilo skladište raketa fateh 110, koje su pripadale libanskoj gerilskoj grupi Hezbolah. U Damasku su se i u subotu uveče jake ekplsozije odjekivale čitave noći, a u napadu su pogođene i obližnje vojne baze.

U januaru Izrael je bombardovao protiv-avionska postrojenja SA-17 za koje je tvrdio da mogu da budu prebačeni šiitskoj miliciji Hezbolah u Libanu.

Izrael je zabrinut da Sirija može da prebaci hemijsko oružje Hezbolahu s kojim sirijski predsednik Bašar al-Asad ima tesne veze, a čiji kanali snabdevanja iračkim oružjem idu preko Sirije.

Američki ministar odbrane Čak Hagel, i njegov britanski kolega raspravljali su dan pre toga u Pentagonu "o potrebi za novim opcijama" ukoliko Sirija upotrebi hemijsko oružje.«Nove opcije» su bombardovanje sirijskih protiv-vazdušnih sistema, aerodroma i raketnih postrojenja.

Britanska i francuska vlada izvršile su pritisak na SAD da reaguje na tri navodna slučaja upotrebe hemijskog oružja u Siriji.

Zapadne obaveštajne agencije izražavale su prethodnih dana zabrinutost da je sirijski režim upotrebio hemijsko oružje, što su SAD označile kao "crvenu liniju". Predsednik Obama je u utorak 30. aprila rekao da jasni dokaz o upotrebi hemijskog oružja «menja pravila igre», ali da ne treba žuriti sa zaključkom, jer za sada Amerikanci imaju evidenciju o tome da je hemijsko oružje upotrebljeno, ali ne znaju kada, gde, i kako.

Obama je u utorak 30. aprila rekao i to da Amerika traži dodatne informacije, kako bi se utvrdilo ko je koristio hemijsko oružje i pod kojim okolnostima.

Britanski ministar odbrane Hemond smatra da situaciju dodatno kompilikuje što je navodna upotreba nervnog gasa bila malih razmera.

Po izraelskim procenama Sirija ima 15 do 20 baza s hemijskim oružjem blizu aerodroma i može ga lako transportovati.

Vojni stručnjaci bi želeli da izbegnu gađanje magacina hemijskim oružjem zbog straha da bi tako zatrovala okolinu i ugrozili životi civila.

Američki predsednik odbacuje predlog da se angažuju američke trupe na terenu. Izjavio je da "američka čizma" u Siriji" ne bi bila dobra ni za Siriju, ni za SAD.

Obama bi preuzeo akcije u Siriji samo u saradnji sa saveznicima, ali NATO se koleba, a Rusija je protiv. Tako ostaje u igri ista trojka koja je bombardovala Libiju 2011: SAD, Britanija i Francuska.

Razmatra se i naoružavanje sirijskih pobunjenika. Ideju o naoružanju sirijskih pobunjenika su prvobitno odbacili saradnici predsednika Baraka Obame, ali su je sada uzeli u razmatranje, rekao je američki ministar odbrane Čak Hagel. Britanija za sada isporučuje tzv. nesmrtonosnu vojnu opremu, kao što su oklopna terenska vozila, pancirni prsluci, dvogledi za noćno osmatranje. Najveći problem sa isporukom oružja, prema procenama zvaničnog Londona, je to što ono može da dospe u pogrešne ruke.

Američki saveznici Katar i Saudi Arabija dostavljaju oružje raznim grupama koje se bore protiv snaga Bašara al-Asada.

Hezbolah je poslao instruktore u Siriju da pomognu Asad u ratu protiv opozicije, piše Njujork tajms, pozivajući se na američke izvore. Prema procenama BBC više od 70.000 ljudi poginulo je od početka građanskog rata u Siriji mart 2011.je rizik da bi ono dospelo u pogrešne ruke.

Mirovni izaslanik UN i Arapske lige za Siriju Lahdar Brahimi namerava da podnese ostavku.

(Dopunjeno 5. maja 2013)

PRILOG KULTURI SEĆANJA: Otkud Sirija u tom društvu

O predistoriji krize i predratnoj Siriji možete pročitati više u članku Na prvoj liniji "osovine zla" ,

Momira Turudića (VREME | BR 798 | 20. APRIL 2006.)

Na osnovu onoga što se o Siriji govori po svetskim medijima, moglo bi se pomisliti da tu zemlju treba obilaziti u širokom luku. Srećom, realan život se razlikuje od crno-belih medijskih istina

U već legendarnoj Bušovoj osovini zla, neke države, kao Severna Koreja i Iran, imaju garantovano članstvo. Irak je mesto izgubio kada je stigla "demokratija", ali se zato zlo u svim mogućim oblicima prosulo svuda po toj zemlji. Da se osovine setio Ronald Regan, Libija bi sigurno bila na čelu liste. Ovako, otkako je Gadafi promenio kurs, vesti o velikim poslovima moćnih naftnih kompanija u Libiji sustižu jedna drugu, pa niko i ne pomišlja da pukovnika naziva besnim psom i kraljem terorista, kao što je Regan činio. Jedno od interesantnih pitanje je, ipak, otkud Sirija u tom društvu, i to na prvoj liniji.

Ceo članak Na prvoj liniji "osovine zla"

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu