Konačni obračun
Vreme film i Radio televizija Srbije predstavljaju dokumentarni film o Petom oktobru
Od autora "Jedinice", "Pada Krajine", "Atentata na Đinđića – medijska pozadina" i "Bombardovanja", Filipa Švarma i Radoslava Ćebića
RTS, Prvi program, 5. oktobar, 22.05 časova
Deset godina kasnije, Peti oktobar i dalje ostavlja brojne kontroverze. Jedna od njih jeste i da li je Demokratska opozicija Srbije (DOS) bila spremna da se tog dana i oružjem suprotstavi nasilju režima Slobodana Miloševića? Da li je DOS imao naoružane grupe i sa kakvim su naoružanjem raspolagale?
I tada, kao i sada, malo se zna o ulozi inostranog faktora u petoktobraskim događajima. Šta je 2000. radio u svojoj Kancelariji za Balkan u Budimpešti Vilijam Montgomeri, potonji američki ambasador u Beogradu? Gde se i s kim se od lidera DOS-a i predstavnika nevladinih orgnizacija Montgomeri sastajao i što je na tim sastancima dogovarano i odlučivano? Kakve su savete i obuku Amerikanci nudili i organizovali?
Ekipa
autori
Filip Švarm i Radoslav Ćebić
izvršna producentkinja
Tamara Skrozza
direktor fotografije
Igor Šunter
montaža
Živojin Stolić
muzika
Zoran Uzelac
dizajn zvuka
Aleksandar Jaćić
Kada je u pitanju inostrani faktor i dalje je otvoreno pitanje finansijske pomoći tadašnjoj opoziciji, nevladinim organizacijama i nezavisnim medijima. Koliki je bio iznos finansijske podrška Miloševićevim protivnicima? Kako su pare u zemlju stizale, ko ih je i kako prenosio? U kakve su svrhe trošene? Da li je DOS ikad napravio završni obračun?
Uloga policije i takođe nikad do kraja nije rasvetljena. Koji su policijski generali imali kontakte sa liderima DOS-a? Kako su, kada i zašto počeli da sabotiraju i odbijaju naređenja tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Vlajka Stojiljkovića? Kakva je bila atmosfera u Državnoj bezbednosti? Šta su Petog oktobra radili njeni rukovodioci, a šta njeni operativci?
Kao što se malo zna o prilikama u policiji, ne zna se mnogo ni šta se Petog oktobra dešavalo u Generalštabu Vojske Jugoslavije. Ko je, po čijem naređenju i sa kakvom svrhom bio na čelu kolone tenkova koja je izašla na beogradske ulice? I zašto su tenkovi u kasarni na Banjici u noći 5. na 6. oktobar paljeni na svakih sat vremena? Šta je te večeri načelnik Državne bezbednosti Radomir Marković radio u Generalštabu Vojske Jugoslavije? I šta se desilo sa spiskom sa imenima lidera DOS-a i Otpora koji je dao načelniku Generalštaba Nebojši Pavkoviću?
Konačno, komandant Jedinice za specijalne opercije (JSO) Milorad Ulemek Legija i general Pavković, otkazali su Petog oktobra poslušnost Miloševiću i prešli na stranu naroda. Ali, zašto su već sledećeg dana JSO i Vojska stajali jedni naspram drugih sa upernim oružjem? I kako je izgledao sastanak Legije i generala Pavkovića?
Čini se – na kraju – da se najmanje zna o aktivnostima Slobodana Miloševića i Mire Marković u petokotobarskim danima. Zašto je Milošević promenio Ustav i raspisao predsedničke izbore? Kakva je uloga Jugoslavenske levice i Mire Marković? Šta je stajalo u izveštajima koje je Milošević primao iz policije, Državne bezbednosti i Vojske? Ko je sve bio kod Miloševića u noći 5. na 6. oktobar, kojeg funkiconera on ni na koji način nije mogao da pronađe, o čemu se razgovaralo i kakvo je bilo raspoložonje u vili "Mir"? Šta su te noći radili visoki predstavnici tadašnjeg režima i ko je izdao Miloševića i Miru Marković? Šta je ruski ministar inostranih poslova Igor Ivanov rekao Miloševiću? I kako je izgledala primopredaja vlasti između Miloševića i Vojislava Koštunice?
Na ova i mnoga druga pitanja odgovaraju:
-
Ivica Dačić, Socijalistička parija Srbije (SPS)
-
Velimir Ilić, Demokratska opozicija Srbije (DOS)
-
general Božidar Delić, Beogradski korpus Vojske Jugoslavije
-
Nebojša Čović, Demokratska opozicija Srbije (DOS)
-
Goran Radosavljević Guri, MUP Srbije
-
Ljubiša Ristić, Jugoslovenska levica (JUL)
-
Mijat Damjanović, G17 plus
-
Slobodan Homen, Otpor
-
Gordana Suša, Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS)
-
Milena Vučetić, Radio-televizija Srbije (RTS)
-
Hadži Dragan Antić, Politika
-
Branko Ilić, Otpor
-
Miloš Jeftović, Izborni štab Vojislava Koštunice
-
Jovan Stojić, Resor Državne bezbednosti MUP Srbije
-
Slobodan Pajić, Demokratska opozicija Srbije (DOS)
-
Ljiljana Smajlović, IREX
-
general Aleksandar Vasiljević, Uprava bezbednosti Vojske Jugoslavije
-
ambasador Vilijem Montgomeri, Kancelarija SAD za Balkan u Budimpešti
-
Vojislav Koštunica, Demokratska opozicija Srbije (DOS)