Kuća gori, Italija bez vlade
Nakon propasti pregovora o formiranju novog kabineta, predsednik Napolitano pozvao 10 stručnjaka da nađu izlaz
Pošto šef levice Pjer Luiđi Berzani nije uspeo da sastavi vladu propali su pregovori italijanskog predsednika Đorđa Napolitana i sa Silvijom Berluskonijem i članovima njegove koalicije desnog centra o formiranju nove vlade, tako da je Italia u političkoj pat poziciji mesec dana posle izbora, održanih 24. i 25. februara.
Bersanijeva Demokratska partija je pobedila na izborima, ali nije osvojila apsolutnu većinu, a Berluskonijeva partija Narod slobode i njeni saveznici su na izborima osvojili drugo mesto.
Prema pisanju NjujorkTajmsa predsednik Napolitano je proteklog vikenda vagao da li da i sam podnese ostavku, ali je ipak odlučio da u nacionalnom intersu ostane na dužnosti do poslednjeg dana svog mandata. On je imenovao deset stručnjaka, nezavisnih eksperata, uključujući bankare, stručnjake za ustavna pitanja i šefa italijanske agencije za statistiku, koji bi trebalo da pokušaju da pomognu da zemlja izađe iz političke blokade.
Sa desnog centra čule su se kritike na račun Napolitanove odluke da se osloni na «mudrace» pod parolom «kuća gori, treba se vratiti političkim konsultacijama. Bivši italijanski premijer Berluskoni spreman je da podrži koalicionu vladu sa liderom italijanske levice, a odbacuje tehnokratsku vladu, kao što je ona na čijem je čelu odlazeći premijer Mario Monti, rekavši da je ta vlada – "tragično iskustvo" prenosi Reuters.
Roberto Maroni, lider Severne Lige takođe je odbacio još jednu tehnokratsku vladu, rekavši da bi u tom slučaju bolje bilo ponoviti izbore.
Nakon snižavanja rejtinga Italije i talasa dužničke krize koje je u leto 2011. pogodio Italiju, predsednik Napolitano je u. novembra, dao mandat Mariju Montiju (68), bivšem evropskom komesaru, profesoru ekonomije na Univerzitetu u Torinu (1970-1985) i Univerzitetu Bokoni u Milanu. Nazivaju ga "super Mario", "italijanski Prus" i "evropski tehnokrata na Sizifovom zadatku».