Više od vesti
BROJ |

Obeležena deseta godišnjica smrti Zorana Đinđića

Šetnja od Terazija do Aleje velikana na Novom groblju, polaganje venaca, cveće i sveće u Kragujevcu i Loznici, svečana akademija u Sava centru i takmičenje u govorništvu u Jugoslovenskom dramskom u Beogradu

Akademija Zoran Đinđić živi, Video DS

Šetnjom od Terazija do Aleje velikana na Novom groblju u Beogradu oko deset hiljada građana je 12. marta odalo poštu bivšem premijeru, gradonačelniku Beograda i predsedniku Demokratske stranke Zoranu Đinđiću povodom desetogodišnjice od njegovog ubistva. Šetnji za Zorana" od Terazija, gde su se susreli simpatizeri LDP-a i DS, priključivali su se brojni građani koji su mahom nosili bele i crvene ruže, a susret bivšeg i sadašnjeg predsednika DS-a i lidera LDP-a pozdravljen je aplauzom.

Kolonu je obezbeđivao je veliki broj policajaca, kao i maršrutu kojom je prolazila.

Članovi vlade, predvođeni Ivicom Dačićem, položili su venac na spomen-ploču Zoranu Đinđiću u dvorištu Vlade na kojoj je Đinđić ubijen 12. marta 2003. godine. Na vencu je pisalo: "Doktoru Zoranu Đinđiću – Vlada Republike Srbije". Posle polaganja venca, Đinđiću su pojedinačno prilazili ploči s Đinđićevim imenom i odali poštu premijer Ivica Dačić i članovi vlade Suzana Grubješić, Aleksandar Vučić, Jovan Krkobabić, Mlađan Dinkić, Goran Knežević, Verica Kalanović, Slavica Đukić Dejanović, Zorana Mihajlović, Alisa Marić, Žarko Obradović i Velimir Ilić.

Ispred zgrade vlade položili su vence i lideri LDP-a i DS-a.

Mnogobrojni građani položili su vence i cveće i zapalili sveće na Đinđićevom grobu u aleji zaslužnih građana na Novom groblju. Venac je položila majka ubijenog premijera Mila Đinđić. Dok je trajao mimohod i supruga pokojnog premijera Ružica Đinđić je položila cvet i zapalila sveću. Cveće su položili i zapalili sveće lideri DS i LDP-a Dragan Đilas i Čedomir Jovanović, zatim predsednik vojvođanske vlade i zamenik predsednika DS Bojan Pajtić, kao i počasni predsednik DS Boris Tadić i ministri u Đinđićevoj vladi Aleksandar Vlahović, Gordana Matković, Slobodan Milosavljević i Dragoslav Šumarac.

Učesnici povorke bili su i ministar trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić, kao i bivši članovi DOS-a Nenad Čanak, Dragan Veselinov i Žarko Korać.

U koloni su bili i hrvatski intelektualac Žarko Puhovski i istoričarka Latinka Perović.

Počast Đinđiću odao je i njegov naslednik na mestu premijera i lider Nove stranke Zoran Živković, a vence je položila i delegacija Ujedinjenih regiona Srbije (URS), koju su činili predsednik Mlađan Dinkić, članica Predsedništva Verica Kalanović i portparol Marko Selaković.

U centru "Sava", održana je svečana akademija "Zoran Đinđić živi" sa koje je lider DS-a Dragan Đilas poručio:

"Mi koji se bavimo politikom dužni smo da učinimo sve što je u našoj moći da ta deca i ti mladi ljudi dobiju svoju šansu da od Srbije naprave sjajnu zvezdu o kojoj je Zoran govorio. Verujem u ovu zemlju i verujem da ćemo taj san zbog ovog čoveka, na kraju i dosanjati."

U Kragujevcu članovi DS, simpatizeri i građani obeleželi su deceniju ubistva bivšeg premijera šetnjom ulicom koja nosi ime Zorana Đinđića.

Građani, predvođeni predstavnicima Demokratske stranke, polagali su cveće i palili sveće u centru Loznice.

U Jugoslovenskom dramskom pozorištu u Beogradu, je održano u finale takmičenje govorništvu "Besede u Zoranovu čast". Najbolji govornik je student Dušan Jovčić iz Pančeva, drugo mesto je osvojila učenica Kristina Živanović, treće učenik Nikola Veličkov.

Tema ovogodišnjeg takmičenja koje su osmi put organizovali Demokratska stranka i Fondacija dr Zoran Đinđić, bila je citat Zorana Đinđića "Srbija će biti bolja nego što jeste ako svi mi budemo bolji nego što jesmo".

Zoran Đinđić ekskluzivno za Vreme 2001: Predlog dogovora o državnom cilju

Zoran Đinđić je ekskluzivno napisao za "vreme" br 533. Od 22. marta 2001. članak pod naslovom Predlog dogovora o državnom cilju koji je aktuelan i danas:

«Redosled poteza je sledeći. Najpre, otvaranje međunarodnih kanala, preko kojih se uključujemo u svetsko tržište kapitala, tehnologije, i preko kojih svetsko tržište otvaramo za našu privredu. Drugo, promene zakona i institucija, da bismo postali interesantni za veće investicije. Treće, restrukturiranje naših preduzeća. Paralelno sa tim, izgradnja efikasnih i kvalitetnih javnih službi, u državnoj upravi, policiji, zdravstvu, školstvu, edukaciji radne snage…»

Ovde možete preuzeti specijalni dokumentarni dodatak u pdf formatu objavljen u Vremenu marta 2009. čiji je naslov: Zoran Đinđić

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu