Peranović osuđen na 20 godina zatvora
Sud zaključio da je Nebojšu Zarubca, štićenika centra za odvikavanje od bolesti zavisnosti ubio s «eventualnim umišljajem»
Zbog ubistva Nebojše Zarupca, štićenika centra za odvikavanje od bolesti zavisnosti u Jadranskoj Lešnici, sveštenik Branislav Peranović osuđen je u petak 21. juna na 20 godina zatvora . U presudi se navodi da je Peranović izvršio ubistvo sa "eventualnim umišljajem".
Peranović je bio optužen da je na svirep način 6. avgusta 2012. godine ubio Zarupca tako što mu je zadao veliki broj udaraca štapom, pesnicama i nogama. Povrede koje mu je tom prilikom naneo, izazvale su štićenikovu smrt. Za to krivično delo zaprećena je kazna od 10 do 40 godina. Veće je odlučilo da je Peranović ubistvo učinio sa eventualnim umišljajem, a ne kako je tužilac naveo sa umišljajem, pa je zato dobio 20 godina zatvora.
Visinom kazne nisu zadovoljni ni porodica žrtve, ali ni porodica optuženog sveštenika.
Otac ubijenog Miloš Zarubac rekao je da je presudom delimično zadovoljan, "jer se pravda nažalost ne može do kraja ispraviti". Advokat porodice Zarubac, Dušan Pašić najavljuje žalbu. "Sud nalazi da je okrivljeni postupao sa eventualnim umišljajem, ja sam na zadnjem pretresu isticao kod veštaka psihijatra da se radi na direktnom umišljaju, međutim sud to nije uvažio", kaže Pašić. Žalbu je, međutim, najavio i advokat optuženog sveštenika po kome je oslobađajuća presuda jedina zakonom opravdana, a ne ona koju je sud doneo bez uvažavanja svedoka izlečenih štićenika i pod pritiskom javnosti. "Sud je sudio da zadovolji javnost koja je formirana medijima, presuda će sigurno biti ukinuta, a i sama formulacija eventualni umišljaj govori da nije hteo da ubije štićenika", rekao je advokat okrivljenog Ilija Radulović, prenosi RTS.
"Moja tragedija je ogromna i potresen sam tada i sada. Velika tragedija, ali desilo se", rekao je Peranović prilikom svedočenja u sudu, ali i naveo da samu terapiju nije on smislio već je preuzeta od katoličkih manastira i sličnih muslimanskih lečilišta.
Zarubac je bio štićenik u Centru za odvikavanje od droga "Sretenje" koji je osnovao Peranović uz blagoslove Eparhije šabačke. Centar je rasformiran nakon tragedije, a Peranovića je episkop šabački Lavrentije suspendovao do okončanja postupka.
Kakav će biti stav eparhije šabačke koja je suspendovala Peranovića nakon hapšenja, po rečima vladike Lavrentija odlučiće Crkveni sud.
Porodica Zarubac podnela je krivičnu prijavu i protiv vladike Lavrentija za podstrekivanje na ubistvo, jer je centar Sretenje radio pod blagoslovom šabačke eparhije. Porodica smatra da je vladika šabački odgovoran jer je morao imati saznanja da su u "Sretenju" štićenici izloženi fizičkoj torturi i nasilju. Nakon saslušanja na Višem sudu u Šapcu, krivična prijava protiv njega je odbačena kao neosnovana.
Branislav Peranović postao je poznat širokoj javnosti 2009. godine kada je objavljeno nekoliko snimaka batinanja štićenika u Rehabilitacionom centru Crna reka, čiji je on bio upravnik, a na jednom snimku se čak videlo kako i on sam tuče jednog od štićenika.
Godinu dana kasnije, Peranović je samoinicijativno napustio Crnu reku i prešao u jedan od sličnih centara kojima je upravljao, u Jadarskoj Lešnici kod Loznice, gde je jedan od štićenika bio upravo Nebojša Zarubac. U intervjuu koji je dao za "Pečat" neposredno po dolasku u centar "Sretenje" u Jadranskoj Lešnici izjavio je da je on "satanizovan zbog nepopularne metode" kojom je preispitivao "humanost" psihijatrijskih metoda lečenja elektrošokovima, lekovima koji "umrtvljuju" i vezivanjem u "ludačku košulju".