Povratak „kosovskog dodatka“
Iako je Ustavni sud Srbije utvrdio da je tzv. kosovski dodatak – dodatak na platu zaposlenima na Kosovu i Metohiji koji primaju zaradu iz budžeta – neustavan, Vlada Srbije je ipak odlučila da nastavi da ga isplaćuje.
Naime, ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović izjavio je da će Vlada sledeće nedelje doneti uredbu o nastavku isplaćivanja kosovskog dodatka. Nakon sednice Vlade Srbije, na konferenciji za novinare, ministar je rekao da će uredba biti na snazi sve dok Vlada ne donese zakon kojim će trajno rešiti pitanje kosovskog dodatka.
"Danas je Vlada formirala radnu grupu koja će u što kraćem vremenu izraditi nacrt zakona, koji bi bio u skladu sa Ustavom, za trajno rešavanje takozvanog kosovskog dodatka", dodao je Bogdanović.
"Ta odluka koju budemo doneli u četvrtak biće u skladu za zakonom i Ustavom jer ne želimo više da bilo ko i na bilo koji način poništava bilo kakve odluke vlade vezane za Kosovo i Metohiju", dodao je Bogdanović.
Dakle, u međuvremenu, dok se ne postigne rešenje i napiše adekvatan zakon – što je i bila preporuka Ustavnog suda – na snazi će ostati nekakva uredba i, još uvek, diskriminacija.
Podsećamo, od 2003. godine, odlukom Vlade Srbije, oko 45.000 osoba koje žive i rade na Kosovu dobijale su zaradu uvećanu za 100 odsto, što je ukupno oko 26 miliona dinara. Dobijali su ga zaposleni u državnim, pokrajinskim i organima lokalne samouprave, republičkim javnim preduzećima, javnim preduzećima čiji je osnivač lokalna samouprava sa područja Kosova i Metohije i zaposlenima u javnim službama sa područja Kosova.
U 2008. godini iznos kosovskog dodatka je prepolovljen, a Ustavni sud je sada utvrdio – i prošle nedelje objavio kao odluku u "Službenim glasniku" – da uvođenje kosovskog dodatka nije bilo ustavno.
Državni sekretar Ministarstva za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović u prvoj reakciji na objavljivanje odluke Ustavnog suda izjavio je da se ona mora poštovati, te da je momenat kada se ukida dodatak dobra prilika da se zakonom regulišu primanja zaposlenih na Kosovu jer oni žive i rade u otežanim uslovima.