Rod Ajlend zadržao ime
Pristalice političke korektnosti smatrale su da je deo naziva države neprihvatljiv
U SAD je uobičajeno da se na izborima za Kongres građani izjašanjavaju i o pitanjima koja se tiču država u kojima žive. Najčešće su to problemi lokalnog značaja, ali ponekad se birači izjašanjavaju o lokalnim problemima koji su zanimljivi i ostatku zemlje. Na upravo završenim izborima za Kongres, pitanje o kome su se izjašnjavali građani Rod Ajlenda privuklo je pažnju cele nacije. U Rod Ajlendu, najmanjoj državi u SAD, birači su odlučivali da li će njihova država zadržati svoje dosadašnje ime. Naime, pun naziv ove države glasi Rod Ajlend i Providens plantejžns, ali se on retko koristi i ova država je opštepoznata kao Rod Ajlend, tako da čak ni dobar broj onih koji tamo žive nisu znali njen pun naziv.
Naziv Rod Ajlend i Providens plantejžns potiče još iz vremena britanske kolonijalne vlasti. Providens plantaže i Rod Ajlend su bile dve odvojene kolonije koje su 1644. godine ujedinjene u jednu koloniju pod imenom Rod Ajlend i Providens plantejžns, a posle Američkog rata za nezavisnost ova država je pod tim imenom ušla u Uniju i jedna je od 13 država koje su osnovale SAD.
Pristalice političke korektnosti smatrale su da je deo naziva Providens plantaže neprihvatljiv jer su na plantažama radili robovi. Istoričari su se usprotivili promeni imena, a podržali su ih lingvisti koji su dokazivali da je reč plantaža u 17. veku bila sinonim za naselje ili koloniju i da to nema veze sa plantažama na kojima su radili robovi.
Pristalice političke korektnosti ostale se neumoljive.
Stavljajući odluku o skraćenju imena na referendum, guverner Rod Ajlenda bio je kategoričan u tome da veliki bronzani grb države koji se nalazi u zgradi skupštine, a na kome piše i puno ime države neće biti prepravljan u slučaju da država promeni ime.
Građani su na izborima većinom od 78 odsto izglasali da se njihova država i dalje zove Rod Ajlend i Providens plantejžns.
Ovo je drugi slučaj poraza pristalica političke korektnosti kada su simboli saveznih država u pitanju. Prethodni poraz oni su doživeli 2001. godine u Misisipiju kad su građani sa većinom od 65 odsto glasova izglasali da zastava njihove države i dalje u svom uglu ima i zastavu Konfederacije čija je članica Misisipi bio u Američkom građanskom ratu.