Sporovi o EU kandidaturi Srbije
Oštra rasprava ministra spoljnih poslova. Odlučiće Savet EU. Sve zavisi od Angele Merkel.
Jedan diplomata je izjavio da prognozirati da li će Srbija dobiti status kandidata za člana EU liči na bacanje novčića u vazduh.
S jedne strane Savet ministara Evropske Unije, u nacrtu jednog dokumenta o napretku Zapadnog Balkana ka priključivanju Uniji, koji je dopro do javnosti, uzeo je izgleda na znanje povoljnu ocenu Evropske komisije od 12. oktobra, o napretku Srbije i preporuku da se Srbiji odobri status kandidata za članstvo u EU, ali je među evropskim ministrima spoljnih poslova koji su u ponedeljak o tome odlučivali bilo sporova. Dva ministra su izrazila rezerve prema tom dokumentu.
Glavni problem je, kako saznaje Tanjug, tvrd stav Nemačke, po kome EU ne sme da se zadovolji "minimalnim koracima" koje je Srbija napravila u smirivanju tenzija na Kosovu i Metohiji.
Tadić: Srbija ispunila uslove
"Srbija je u izveštaju Evropske komisije ocenjena pozitivno kao država koja sprovodi duboke reforme, ključni je faktor stabilnosti i pomirenja u regionu, završila je saradnju sa Haškim tribunalom i postiže konkretna rešenja u dijalogu Beograda i Prištine vodeći računa o legitimnim interesima srpskog naroda i države na Kosovu i Metohiji", rekao je predsednik Srbije, navedeno je u saopštenju njegove Pres službe.
"Još uvek se međutim ne zna, uprkos svemu učinjenom, da li će Srbija dobiti status kandidata ili će on biti uslovljen za nas, Srbiju, na neprihvatljiv način i zbog toga sačekajmo 9. decembar, kada će Savet EU doneti konačnu odluku", poručio je predsednik Tadić.
"Berlin insistira da Beograd može i mora da učini više", rekao je Tanjugov diplomatski izvor.
Nasuprot Nemačkoj, većina ostalih ministara zalaže se da se Srbiji dodeli status kandidata.
Ministar inostranih poslova Austrije Mihael Špindeleger je najavio da će predložiti da se Srbiji dodeli "probni status kandidata" koji bi onda bio potvrđen u martu 2012. ukoliko do tada budu "sprovedeni sporazumi sa Kosovom".
Šef austrijske diplomatije je dodao da trenutno "ne bi bilo primereno da se Srbiji dodeli više od statusa kandidata na probi", jer uprkos obavezama preuzetim u vezi sa zajedničkom brigom o granici na Kosovu "ton kojim govore srpski gradonačelnici sa severa Kosova izaziva nedoumice".
Sporazum Beograda i Prištine je bio neophodan uslov da Srbija dobije status kandidata, ali je malo zakasneo, izjavio je u ponedeljak u Briselu Mikolaj Dovgjelevič, poljski diplomata koji predsedava Evropskim savetom, koji je pak u ponedeljak uveče izjavio Tanjugu da su zaključci sastanka šefova diplomatije EU o statusu kandidata za Srbiju povoljni, ali da će odluka o tome biti doneta na Savetu EU.
Upitan da li je Savet ministara u svoje zaključke o Srbiji ugradio stav Austrije da Srbiji treba odobriti "probni status" za kandidaturu, poljski ministar Dovgjelevič je rekao da taj austrijski predlog nije ušao u zaključke sednice šefova diplomatija…
Zaključci Saveta ministara EU nakon sedam sati rasprave
U zaključicima Saveta ministara EU koju su podeljeni novinarima nakon sastanka koji je trajao sedam sati i završen u 2 ujutru, kaže se između ostalog:
"U svetlu dosad postignutog napretka koji je Srbija ostvarila i uzimajući u obzir da se Srbija već angažovala u nastavku dijaloga i da u doboj veri brzo napreduje kako bi primenila sporazume, Savet uzima u ozbir pozitivni stav Komisije i preporuku da se Srbiji dodeli status kandidata.".
Savet EU pozdravlja napredak posebno oko carina, univerzitetskih diploma, matičnih knjiga, slobode kretanja, katastara i integrisanog upravljanja granicama/administrativnim linijama(IBM)".
Poziva obe strane da se dalje konstruktivno angažuju u rešavanju ostalih pitanja u dijalogu i dostignu brze i opipljive rezultate, naglašavajući da svi moraju biti uključeni u regionalnu saradnju, uključujući trgovinu.
Savet očekuje da se "Srbija pozabavi pitanjem regionalne saradnje".
U kako javlja B92 u zaključcima ministarskog saveta se na kraju nabrajaju uslovi koje je Komisija postavila za određivanje datuma početka pregovora za Srbiju.
Ti uslovi, kako se precizira, između ostalog uključuju: "vidljivo i održivo poboljšanje odnosa sa Kosovom", uz puno poštovanje principa inkluzivne regionalne saradnje; puno poštovanje odredaba sporazuma o energetskoj zajednici; nalaženje rešenja za telekomunikacije; nastavak primene dosad postignutih sporazuma u dobroj veri i, konačno, aktivnu saradnju sa Euleksom.
Savet poziva Komisiju da predoči izveštaj o napredovanju Srbije u ispunjavanju ovih kriterijuma – čim se ostvari dovoljan napredak.
Neformalno se čuje da odluka zapravo zavisi od nemačke kancelarke Angele Merkel, koja je najpre tokom posete Beogradu, a potom i pre neki dan, izjavila da Srbija ne zaslužuje status kandidata zbog konflikata na severu Kosova.
Kako je javljao Tanjug u ponedeljak kasno uveče ministri zemalja članica Evropske Unije čitave večeri su razgovarali o kandidaturi Srbije, debata je bila vrlo žustra i da se pretila da se produži duboko u noć.
Evropski savet, koga čine šefovi država i vlada, sastaće se u petak, 9. decembra. Za njegove odluke je neophodan konsenzus. Problem za Srbiju u tome što Savet EU mora da raspravlja o nemačko francuskoj inicijativi za promenu evropskih ugovora, kako bi se uvela centralizovana kontrola nacionalnih budžeta u okviru evro-zone. Slučaj Srbije će se zato možda tretirati kao "sporedan".
Potpredsednik Vlade Srbije za evropske integracije Božidar Đelić gostujući u Jutarnjem dnevniku RTS-a, izjavio je da je Srbija danas (utorak 6. decembra) nešto bliže statusu kandidata za člana EU nego što je bila u petak, posle govora nemačke kancelarke Angele Merkel u Bundestagu, ali da će se politika pritisaka nastaviti do 9. decembra i da nema mesta za preterani optimizam.
"Očekuje se da se dogovorimo oko regionalnog predstavljanja zvaničnika sa Kosova. Ima pokušaja da se izbaci Rezolucija 1244 iz toga i očekuje se da se nastavi uklanjanje barikada", objasnio je Đelić. Zemlje čiji su vojnici ranjeni proteklih nekoliko dana zauzeli su izuzetno tvrd stav prema Srbiji i očekuju korak više i odlučile su da jedan broj uslova koji je postojao za početak pregovora za ulazak u EU važi i za dobijanje statusa kandidata.
Đelić je rekao da je Srbija već dala određeni broj predloga za regionalno predstavljanje kosovskih zvaničnika koje su u skladu sa njenim Ustavom i da će i u narednim danima davati takve predloge i da primenjuje ono što je dogovoreno.
On je uz to naglasio da Srbija želi da dobije status kandidata, ali da nije spremna na bilo šta i na bilo kakav potez samo zarad tog bitnog koraka na evropskom putu.