Srbija kandidat za EU
Evropski savet je u četvrtak 1. marta doneo odluku da Srbiji dodeli
status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji. Lideri zemalja članica
Evropske unije su potvrdili preporuku Saveta ministara za opšte
poslove, koja je doneta u utorak.
Pre zvaničnog saopštenja ovu vest su Herman Van Rompej, Žoze Manule Barozo, i druge evropske diplomate javile na Tviteru.
Srbija sada čeka određivanje datuma početka pregovora. Nikakav rok ne postoji, mada se spekuliše da bi to moglo da se dogodi već u decembru.
Hrvatska je započela pregovore godinu i po dana po sticanju statusa kandidata, a Makedonija ih nije otpočela ni sedam godina po sticanju statusa kandidata.
Pregovori o članstvu podrazumevaju ispunjenje svih obaveza koji su definisani Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju.
Utorak, 28. februar
Ministri EU, šefovi diplomatija svih 27 zemalja članica, na današnjem sastanku posle šestočasovne debate preporučili su Savetu EU da Srbiji odobri status kandidata.
Ova odluka biće potvrđena na samitu EU u četvrtak, 1. marta, objavio je ministar spoljnih poslova Švedske Karl Bilt na svom Tviter nalogu, a evropski komesar za proširenje Štefan File izjavio je da je uveren da će savet EU potvrditi ovu preporuku.
Kako je RTS prethodno javio, nakon teških pregovora koji su počeli tokom prepodneva, konsultacije sa Bukureštom koji se jedini protivio kandidaturi vodilo je dansko predsedništvo.
Rumuni i Vlasi
Rumunija još nije ratifikovala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju Srbije i EU, a navodno se razmatra i mogućnost da prizna nezavisnost Kosova ukoliko se ne ispune njeni zahtevi: vlasti u Bukureštu traže od zvaničnog Beograda da vlašku manjinu deklariše kao rumunsku.
"Ne postoji problem u položaju vlaške manjine u Srbiji, već vlasti u Bukureštu traže od zvaničnog Beograda da nas proglasi Rumunima, čemu se naša zajednica protivi. Mi smatramo Srbiju za maticu i, sem nekih zajedničkih korena, nemamo nikakve veze s Rumunijom", rekao je prošle nedelje za "Danas" Radiša Dragojević, predsednik Nacionalnog saveta Vlaha.
On je dodao da ne brane onim Vlasima koji žele da se izjasne kao Rumuni da to učine. "Kao manjina u Srbiji, mi nemamo problema, pa čak i s Rumunima, niti smo obespravljeni", rekao je Dragojević za "Danas".
U utorak u toku jutra, međutim, bilo je gotovo izvesno da će Srbija dobiti status kandidata. Sekulisalo se još samo hoće li pozitivna odluka o kandidaturi Srbije za članstvo u EU biti doneta u 11, 12 ili u 13 časova, ali su se stvari u toku dana zakomplikovale…
Naime, ministri spoljnih poslova zemalja Evropske unije generalno su se složili da je Srbija ispunila zadate uslove pošto je prošle nedelje uspešno okončana deveta runda dijaloga Beograda i Prištine. Međutim, konačan dogovor kočila je Rumunija, koja zamera što se u Srbiji primat daje vlaškoj manjini na račun rumunske manjine.
Zbog nezadovoljstva ministra spoljnih poslova Rumunije, debata o kandidaturi Srbije oko 13 časova je prekinuta radi dodatnih konsultacija.
Delegacija Rumunije tražila je da se pitanje kandidature odloži za Samit šefova drzava i vlada u četvrtak i petak (1. i 2. mart), ali je stav većine bio da odluka treba da se donese odmah. Na kraju nije doneta odluka, već preporuka koja će u četvrtak biti potvrđena.
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da su prepreke bile očekivane, ali i da su primedbe Rumunije neopravdane.
Tokom prepodneva, uoči zasedanja Ministarskog saveta, nemački šef diplomatije Gvido Vestervele izjavio je da Nemačka smatra da je "Srbija ispunila ono što se od nje tražilo, a sada je na Evropi da ispuni svoje".
Pozitivne izjave dala je i visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton, kao i danski ministar Vili Sevndal i finski Aleksandar Stub. "Ako to uspemo da dogovorimo kasnije ćemo početi da pričamo i o datumima. Mislim da je proširenje na Zapadni Balkan jedno od najvažnijih proširenja EU, samo što poenkad zaboravimo na značaj proširenja jer se nalazimo usred finansijske krize. Dobro je da se usredsredimo na nešto što nije fianansijska kriza", izjavio je Stub pred sastanak ministara.
Prethodnog dana francuski ministar spoljnih poslova Alen Žipe izjavio je takođe da je postignuta potpuna saglasnost da se Srbiji da status kandidata i da se tome više niko ne protivi.
U Briselu u utorak boravi predsednik Srbije Boris Tadić, kao i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačič i šefica Kancelarije Vlade Srbije za evrointegracije Milica Delević.
Diplomatija na Tviteru
Ministar inostranih poslova Švedske Karl Bilt komentarisao je na svom Tviter nalogu dešavanja sa sastanka ministara članica EU:
"Nije veoma respektabilno, ako države, dok pokušavamo da podstaknemo Srbiju, postavljaju pitanja koja nisu predmet diskusije. To je nedostatak evropskog duha", napisao je Bilt.
Preko Tvitera smo saznali i da će se o kandidaturi Srbije raspravljati 1. marta uveče. Ovo je tvitovao Predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej.