Više od vesti
BROJ |

KEPLER 22b: Kako ga NASA vidi (Foto: NASA)

U potrazi za zemljolikom planetom

M.V

Umesto da čeka da nas posete "mali zeleni", naučnici iz NASA odlučili su da zavire na mesta gde bi oni mogli da stanuju. Pre nekoliko dana čitav svet obišla je vest da je NASA potvrdila kako je planeta Kepler 22b "naseljiva", odnosno da postoji mogućnost da na njoj ima života.

Ona je otkrivena u misiji Kepler koju NASA sprovodi već nekoliko godina i čiji je cilj upravo traganje za zemljolikim planetama: onima koje se kreću oko svog sunca na sličnoj razdaljini kao Zemlja od našeg Sunca, koje su veličine približne Zemlji i na kojima je zato verovatno temperatura slična kao kod nas. I plus, što je najvažnije – tragaju za planetama na kojima ima vode.

Kepler je opremljen supermodernom, najvećom kamerom koja je poslata u svemir, rezolucije čak 95 megapiksela. Snimila je mnogo više nego što su naučnici iz NASA mogli da sanjaju: oni su pretpostavili da planeta koje ispunjavaju njihov kriterijum ima vrlo malo, a zapravo su do sada već otkrili stotine njih. Čak, pretpostavlja se da u "naseljivoj" zoni ima više od 1000 planeta na kojima postoji mogućnost za život jer je na površini velikog broja njih detektovana voda, u tečnom stanju.

Od 54 najuža kandidata iz "nastanjive zone" (od ukupno 1094) koji su postojali u januaru ove godine, Kepler 22 b je prvi koji je potvrđen kao planeta. Međutim, misija Kepler toliko je napredovala da je do sada registrovano čak 2326 planeta na kojima možda postoji mogućnost za život. Od toga je čak 207 približno veličine Zemlje, 680 je veličine vrlo slične Zemlji (1,25 do 2 puta veće), 1181 planeta je veličine Neptuna, 203 su veličine Jupitera, a 55 je veće od Jupitera.

KEPLER SISTEM I SUNČEV SISTEM: Veličine planeta u "nastanjivoj" zoni i njohova udaljenost od zvezde (Foto: NASA)

Kepler 22b, jedna od planeta iz ove zone, nalazi se van našeg sunčevog sistema, na udaljenosti od oko 600 svetlosnih godina. Astronomi su je uočili 2009. godine čim su počeli da ispituju "naseljivu" zonu. Posmatrali su je kako se kreće oko svog sunca tri puta, ali još nisu sakupili dovoljno informacija o njoj (Kepler inače mora tri puta da detektuje tranzit da bi zaista potvrdio da se radi o planeti).

Kepler 22b je najmanja u grupi planeta koje se nalaze u centru "nastanjive zone" i kreću se oko svog sunca. Oko 2,4 puta je veća od Zemlje i prelazi orbitu oko svog sunca za 290 dana. Keplerovo sunce je istog tipa kao i naše, samo što je malo manje i malo hladnije. Razdaljina Keplera 22b od sunca je takva da je temperatura na ovoj planeti povoljna za život, odnosno da je, kako se izrazio Vilijam Boraki, glavni istraživač projekta Kepler u NASA istraživačkom centru Ejms – ugodna. Prosečno iznosi oko 22 stepena Celzijusa, a naučnici još dodaju da nije isključeno da Kepler 22b zaista vrlo liči na Zemlju – sve sa okeanima, planinama i kontinentima.

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu