Svet

Kraj Moamera el Gadafija

DAN POBEDE: Slavlje u Bengaziju... / fotografije: reuters

Grupni portret s mrtvacem

Krvavi građanski rat u Libiji za sada je okončan nekrofilnim performansom u koji se pretvorila Gadafijeva smrt. Mada je premijer Mahmud Džibril na svečanosti u Bengaziju naciji objašnjavao da je čovek koji je najodgovorniji za sva zla u poslednje četiri decenije mrtav, mnogobrojne plemenske, etničke i rasne podele koje postoje među Libijcima nisu počele sa Gadafijem, i njegovom smrću se neće ni završiti

Na ceremoniji u Bengaziju, lider Prelaznog nacionalnog saveta (PNS) Mustafa Abdul Džalil je u nedelju, tri dana posle ubistva Moamera el Gadafija, proglasio oslobođenje Libije. Proslavi je prisustvovalo više desetina hiljada ljudi, čitao se Kuran i pevala nacionalna himna iz vremena monarhije. Džalilove reči da su oslobođeni svi gradovi, sela, pustinja i nebo propratili su oduševljeni povici i pucanje u vazduh. Tom prilikom, Džalil je rekao i da bi osnova za buduće zakonodavstvo u Libiji trebalo da bude šerijatski zakon, i da će postojeći zakoni koji su u suprotnosti sa islamskim učenjem biti poništeni.

"Revoluciju je čuvao bog kako bismo postigli pobedu", dodao je Džalil, mada je prethodnih meseci bilo očito da su revoluciju čuvali avioni NATO-a, kojima bivši ustanici, a sadašnja vlast, duguju mnogo više nego bogu.

Čelnici PNS-a izneli su svoje planove o formiranju privremene vlada u roku od mesec dana, o parlamentarnim i predsedničkim izborima godinu dana posle toga, usvajanju novog ustava; svakodnevno se pominju pomirenje, tolerancija, stvaranje demokratskog društva. Sudeći po svemu što se prethodnih osam meseci dešavalo u Libiji, biće potrebno mnogo više od reči i želja da bi se bar nešto od obećanog ostvarilo.

LIBIJA POSLE GADAFIJA: Krvavi građanski rat u Libiji za sada je okončan nekrofilnim performansom u koji se pretvorila Gadafijeva smrt (vidi okvir "Smrt i sahrana"). Premijer Mahmud Džibril je na svečanosti u Bengaziju naciji objašnjavao da je čovek koji je najodgovorniji za sva zla u poslednje četiri decenije mrtav, mnogobrojne plemenske, etničke, rasne podele koje postoje među Libijcima nisu počele sa Gadafijem, i njegovom smrću se neće ni završiti.

Mada su ustanici bili ujedinjeni u želji da svrgnu pukovnika, još tokom rata je bilo očigledno da je to šarolika grupacija sa vrlo različitim idejama o tome kako će izgledati Libija posle Gadafija. Najteži incident među samim ustanicima prethodnih meseci bilo je ubistvo Abdela Fataha Junusa, vrhovnog komandanta pobunjeničkih snaga, koji je, pre nego što se pridružio pobunjenicima, decenijama bio jedan od najbližih Gadafijevih saradnika. Junus je ubijen pod nerazjašnjenim okolnostima, pošto su ga uhapsili i na saslušanje poveli neki pripadnici ustaničkih snaga u Bengaziju. Pripadnici plemena Obeidi, jednog od najbrojnijih u Kirenaiki, istočnom delu Libije čiji je centar Bengazi, obećali su da smrt njihovog saplemenika Junusa neće biti zaboravljena. Pripadnost plemenu ili klanu u Libiji je važna. Sam Gadafi se 1993. godine suočio sa manjim vojnim pobunama organizovanim od strane pripadnika moćnog klana Al Megraha, kada je izručio međunarodnom sudu Abdela Baseta al Megrahija, optuženog za obaranje Pan-amovog aviona iznad Lokerbija 1988. godine.

Ne treba se zavaravati ni da će podele između Gadafijevih pristalica i protivnika prestati njegovom smrću. Na stranu propaganda o opštenarodnom ustanku, prethodni meseci su pokazali da je broj Gadafijevih pristalica u zemlji bio veliki. Sami ustanici su kao jedan od razloga što će Gadafi biti sahranjen u tajnosti navodili da ne žele da njegov grob postane mesto hodočašća. Bilo kakvom pomirenju između ove dve struje sigurno neće pomoći snimci iživljavanja nad uhvaćenim pukovnikom, slike njegovog sina Mutasima koji, prljav i pocepan, puši cigaretu i pije vodu pre nego što će ga likvidirati, javno izlaganje mrtvih tela Moamera i Mutasima Gadafija i zapovednika Gadafijeve vojske Abua Bakira Jonusa Džabra, odbijanje ustanika da Gadafijevo telo predaju njegovom plemenu da bi ga sahranili. Sve zajedno, kod pukovnikovih pristalica to će sigurno buditi gnev i želju za osvetom, ali nije samo sudbina Gadafija razlog za mogući nastavak nasilja.

Od samog početka sukoba, nijedna strana nije obećavala milost drugoj u slučaju pobede. Meseci rata obeleženi su izveštajima o zločinima koje su činile obe strane, mada su po svetskim medijima zločini Gadafijevih pristalica redovno naglašavani, dok se, ako su zločini ustanika i pominjani, uz njih uglavnom provlačila priča o "osveti". Samo u Sirtu je prethodnih dana pronađeno oko 150 tela Gadafijevih boraca čije su ruke bile vezane pre nego što su streljani. "Ovaj poslednji masakr uklapa se u trend ubistava, pljački i ostalih zločina koje su počinili ustanici, koji smatraju da su iznad zakona", kaže se u saopštenju Hjuman rajts voča. "Vašington post", pozivajući se na organizacije za zaštitu ljudskih prava, piše da je skoro 7000 ratnih zarobljenika nagurano u improvizovane zatvore širom Libije koje vode lokalne milicije, bez podignute optužnice, gde su izloženi zlostavljanju i mučenju.

Stanje u Libiji je bilo haotično i u delovima koje su ustanici ranije zauzeli, i tu se situacija nije mnogo promenila. Gotovo svaki grad ima privatnu vojsku, namnožio se veliki broj lokalnih komandanata bez ikakve zajedničke komande. Dok iz većih gradova poput Tripolija, Bengazija, Sirta još i stižu vesti organizacija za zaštitu ljudskih prava i novinara, o situaciji u mestima južno od obale Mediterana nema informacija od kada su pali u ruke ustanika. Poslednje vesti iz Sebhe, glavnog grada pustinjske oblasti Fezan, govorile su o hiljadama afričkih imigranata crne boje kože koji su tamo bili žrtve nasilja ustanika.

PODELA PLENA: Neke procene kažu da je po Libiji tokom rata rasejano 15 miliona komada različitog naoružanja, što je neverovatan broj za oko šest miliona stanovnika. Deo tog oružja završio je, prema rečima izaslanika UN-a za Libiju Ijana Martina, u rukama ekstremista u regionu, poput pripadnika Al Kaide islamskog Magreba.

Formiranje vlade je još daleko, ali kalkulacije se već prave. Počelo je prepucavanje između gradova i oblasti oko toga ko je podneo veće žrtve u borbi protiv Gadafija. Na osnovu statusa grada-mučenika, predstavnici Misrate traže mesto predsednika buduće vlade; Berberi iz Zintana, grada važnog za slamanje režima, očekuju bar tri ministarska mesta. Borba za pozicije u budućoj vlasti je razumljiva. Pljačka na terenu je završena, ali svima se vrti u glavi od pominjanja silnih milijardi dolara rasejanih po svetskim bankama (vidi okvir).

Unutar samog Prelaznog nacionalnog saveta, za sada su najistaknutije figure predsednik tog saveta Mustafa Abdel Džalil, bivši Gadafijev ministar pravde koji je na vreme promenio stranu, i premijer Mahmud Džibril, koji je studirao u SAD i veći deo života proveo van zemlje. Od vojnih komandanata, najpoznatiji je vojni zapovednik Tripolija Abdel Hakim Belhadž. Belhadž je nekadašnji vođa radikalne Islamske borbene grupe Libije, koji je iskustva sticao ratujući protiv Sovjeta u Avganistanu, da bi se kasnije pridružio talibanima. Pošto je zahvaljujući zajedničkom radu CIA i MI6 uhapšen 2004. na Tajlandu, prebačen je u Libiju gde je proveo sedam godina u zatvoru. Oslobođen je u okviru amnestije 2010. godine, da bi se ustanicima pridružio na samom početku pobune protiv Gadafija.

Potpuno je nejasno kakav će uopšte biti karakter buduće vlasti. Mada je Mustafa Abdul Džalil, na kritike EU zbog najave uvođenja šerijatskog prava, umekšao stav uveravajući međunarodnu zajednicu da su Libijci umereni muslimani "koji poštuju islamske propise koji ne predstavljaju nikakvu opasnost za bilo koju političku stranku ili formaciju", veliko je pitanje šta o tome misle Belhadž i njegovi saborci, među kojima je bilo puno radikalnih muslimana, naročito sa istoka Libije. Jedna od fotografija koje su poslednjih dana kružile po medijima prikazivala je pored mrtvog Gadafijevog tela ženu u nikabu, kojoj se vide samo oči, što je prizor koji se u Libiji ranije nije mogao videti.

PRAVI DOBITNICI: Reakcije zapadnih lidera na događaje u Libiji bile su euforične, a u svom početnom oduševljenju ovi državnici nisu komentarisali morbidne snimke linča i egzekucija. Doduše, Hilari Klinton je još 18. oktobra u Tripoliju rekla da SAD žele da Gadafi bude ubijen ili uhvaćen, a sudeći po onome što se desilo dva dana posle njene posete, naglasak je bio na "ubijen". Predsednik SAD Barak Obama je ubistvo Gadafija nazvao "istorijskim događajem" i "katarzičnim trenutkom" za Libiju. Britanski premijer Dejvid Kameron je pomenuo poginule u obaranju aviona nad škotskim gradom Lokerbijem, dodajući da je ponosan na ulogu koju je Britanija odigrala. Slične reakcije čule su se i od drugih zapadnih lidera, uključujući i one koji su, poput Sarkozija, sa Gadafijem ne tako davno srdačno razgovarali i ugovarali velike poslove.

Dok će za procene Libijaca o dobicima i gubicima u prethodnim dešavanjima biti potrebno da prođe neko vreme, imena bar nekih dobitnika su u ovom trenutku poznata. Priča o Gadafijevoj smrti ispunila je svoj cilj, pokrila je sve druge činjenice o ratu u Libiji – priču o najmanje 30.000 mrtvih, zločinima poput ubistava civila, silovanjima, pljačkama koje su počinile obe strane, civilnim žrtvama NATO bombardovanja, razaranju zemlje, a najviše priču o stvarnim motivima zemalja koje su učestvovale u bombardovanju, koje je odlučilo pobednika u građanskom ratu. Te motive je sabrao francuski ministar inostranih poslova Alen Žipe, odgovarajući pre par meseci na kritike opozicije da Francuska troši mnogo novca na intervenciju u Libiji. Žipe je tada hladnokrvno rekao da je to ulaganje u budućnost, misleći, naravno, na libijsku naftu, gas i sve druge poslove koje će francuske kompanije u budućnosti imati u toj zemlji. Nezvanična informacija kaže da je britanski Forin ofis uputio cirkularno pismo na adrese dvesta britanskih kompanija, pozivajući ih da budu spremne za buduće poslove u Libiji. No, rat u Libiji bi mogao da bude tek najava budućih sličnih događaja.

Ni generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen nije pominjao žrtve i zločine, najavljujući preliminarnu odluku alijanse da 31. oktobra prekine operaciju u Libiju. Rasmusen nije krio oduševljenje: "Pokrenuli smo složenu operaciju koju smo sprovodili sa velikom pažnjom i brigom. Veoma sam ponosan na ono što smo postigli." "Vol strit džurnal" piše da se pre rata u Libiji smatralo da je NATO zastareli vojni savez, dok se sada na zapadnu vojnu alijansu gleda mnogo drugačije, a pozivajući se na zvaničnike u Vašingtonu, kaže i da libijski rat stručnjaci vide kao novi model za buduće vojne intervencije. Slično smatra i "Njujork tajms", koji konstatuje da smrt Moamera el Gadafija predstavlja još jednu pobedu novog pristupa ratu američkog predsednika Baraka Obame, koji podrazumeva kratko vreme za planiranje, malo ili nimalo trupa na terenu, značajnu upotrebu vazduhoplovstva i veće oslanjanje na saveznike. List kaže i da novi pristup ratu takođe pokazuje koje lekcije su iz ratova u Iraku i Avganistanu SAD naučile.

Svetski mediji konstatuju da je Gadafijeva smrt i kraj građanskog rata u Libiji. Dok su svet obilazile slike slavlja na ulicama Tripolija posle vesti da je Gadafi ubijen, neutralnim posmatračima jezu su izazivale sličnosti sa svim onim što se do sada dešavalo u Iraku. Libijci će morati da nauče da žive sa onim što sada zovu sloboda, kakva god da bude. Vođe Nacionalnog prelaznog saveta su do sada tvrdile da je razlog haosa činjenica da je Gadafi živ. Od prošlog četvrtka tog izgovora više nema i njih čeka mnogo teži zadatak od rušenja Gadafija uz pomoć NATO-a – ponovno podizanje duboko podeljene i razrušene Libije. Šta god se u Libiji bude dešavalo, svetski mediji će to pratiti sa malo pažnje, jer neće biti tako atraktivno kao prizor linča polumrtvog pukovnika.

Zla porodična kob

Supruga Moamera el Gadafija Safija i troje njegove dece našli su u avgustu utočište u Alžiru. Jedan od njih je Mohamed (41), jedino Gadafijevo dete iz prvog braka, bivši čelnik libijskog Olimpijskog komiteta, državne pošte i telekoma. Sa njima je bila i Ajša (34), advokatica obrazovana na Zapadu, ranije poznata po borbi za ženska prava. Ajša je bila i deo tima koji je branio Sadama Huseina, mada se njen otac i Husein nisu podnosili, a na početku sukoba predvodila je mitinge podrške svom ocu u Tripoliju. Porodila se nekoliko dana po dolasku u Alžir. U Alžiru je i Hanibal (36), koji se pročuo pre dve godine, kada je sa suprugom u Švajcarskoj maltretirao osoblje hotela.

Sadi (38), bivši fudbaler italijanske Serije B, kapiten libijske fudbalske reprezentacije i čelnik libijskog fudbalskog saveza, u septembru je prebegao u Niger. U utorak uveče, pre zaključenja ovog broja "Vremena", poslednje vesti su govorile da se negde na granici Nigera nalazi i Seif al Islam (39). Seif, poznat među Libijcima po nadimku "Inženjer", obrazovan je u Londonu i Beču. Elokventan, obrazovan, uglađen, dugo je važio za naslednika Moamera Gadafija i novo lice koje Libija pokazuje prema svetu. Od početka sukoba, bio je sve vreme uz oca.

Tokom rata, poginulo je troje Gadafijeve dece. Seif al Arab (29) je sa troje svoje dece ubijen u vazdušnom napadu NATO-a na Tripoli. Mutasim (34), savetnik za nacionalnu bezbednost, zarobljen je i ubijen u Sirtu. Hamis (28), najmlađi Gadafijev sin, predvodio je elitnu jedinicu libijske vojske poznatu kao Hamis brigada, i poginuo je tokom bitke za Tripoli.

Nije pošteđena ni Gadafijeva usvojena ćerka Hana, koja je poginula 1986. godine u bombardovanju Tripolija od strane aviona Sjedinjenih Američkih Država. Neki zapadni i arapski mediji su tokom sadašnjeg rata preneli vest da je Hana živa i da radi u nekom libijskom ministarstvu, ali taj otužni propagandni pamflet kasnije nije pominjan.


Smrt i sahrana

Moamer el Gadafi ubijen je u četvrtak 20. oktobra u Sirtu, u čijoj blizini je i rođen. Čelnici Prelaznog nacionalnog saveta (PNS) dali su o tome više kontradiktornih izjava. Po jednoj od verzija, pukovnik je zarobljen nedaleko od Sirta, gde su ga ranjenog pronašli pobunjenici. Libijski premijer Mahmud Džibril izjavio je da je Gadafi kasnije u unakrsnoj vatri pogođen u glavu, a da forenzičari nisu uspeli da lociraju iz kog pravca je metak došao. Međutim, lekar koji je bio u medicinskom timu koji je pratio Gadafija do ambulante i kasnije ispitao telo rekao je da je Gadafi umro od dve zadobijene rane, u glavu i grudi. Mediji prenose i izjavu neimenovanog visokog zvaničnika PNS-a da je bivši libijski lider bio u vrlo teškom stanju kada je uhvaćen, i da je umro zbog naknadnog prebijanja.

Svetski mediji su preneli snimak preuzet sa libijske televizije, na kome se vidi kako ustanici tuku okrvavljenog Gadafija. Ovaj mučni prizor ima i zvučnu pozadinu, dok Gadafija vuku, guraju i udaraju, čuje se urlanje ustanika koje na kraju prelazi u radosno vrištanje: "Allahu akbar, Allahu akbar, Allahu akbar!!!" (Bog je veliki). Ovi krici koji prate "sprovođenje pravde" sigurno nemaju veze ni sa bogom ni sa islamom.

To pokazuje i kasnije izlaganje mrtvih tela Moamera el Gadafija, njegovog sina Mutasima i komandanta Gadafijevih snaga Abua Bakira Jonusa Džabra u jednoj hladnjači u tržnom centru u Misrati. U morbidnom spektaklu koji je usledio narednih dana Libijci su čekali u redu da vide mrtva tela i fotografišu se pored njih, mnogi su vodili i decu sa maskama preko lica, jer su mrtva tela počela da se raspadaju i zaudaraju.

Sukob između frakcija unutar pobunjeničkog pokreta oko načina na koji Gadafija treba sahraniti trajao je danima. Pominjalo se i bacanje tela u more, kao što je učinjeno sa Bin Ladenom. Konačno, u utorak je u pisanoj poruci portparola vojnog saveta Misrate Ibrahima Bejtalmala objavljeno da su tri tela sahranjena na tajnoj lokaciji duboko u pustinji. Prema potvrdama iz NPS-a, sahrani su prisustvovale samo dve poverljive osobe, mada se u drugim izvorima tvrdi da ih je bilo četiri, i svi su se, navodno, zakleli nad Kuranom da nikome neće odati gde se grobovi nalaze. I pored zaklinjanja na Kuran i priče o uvođenja šerijata u Libiji, izveštaji kažu da je višednevno izlaganje tela i mučno iživljavanje nad mrtvim Gadafijem izazvalo šok kod mnogih muslimana, koji tradicionalno sahranjuju mrtve u roku od jednog dana.


Zamrznute milijarde

Samo dva dana po Gadafijevom ubistvu, "Los Anđeles tajms" je, pozivajući se na neimenovane visoke libijske zvaničnike, objavio da je Gadafi izneo iz Libije više od 200 milijardi dolara. Sve do ubistva, pominjalo se "samo" sto milijardi. List prenosi da je američka administracija "bila zaprepašćena" kada je u proleće otkrila da libijski režim ima 37 milijardi na računima i novca investiranog u SAD, pa je te pare brže-bolje zamrzla da ih Gadafi i njegovi saradnici ne bi mogli koristiti. Vlade Francuske, Italije, Engleske i Nemačke su isto učinile sa oko 30 milijardi libijskih dolara. Kaže se da su dodatne istrage američkih, evropskih i libijskih stručnjaka otkrile da je Gadafi godinama tajno slao u inostranstvo još na desetine milijardi i povoljno investirao u državama Bliskog istoka i jugoistoka Azije. Interesantno je da list navodi da su dobar deo novca koji nazivaju Gadafijevim uložile institucije libijske vlade, kao što su Centralna banka Libije, Libijska investiciona uprava, Libijska nacionalna naftna korporacija, Libijska agencija za ulaganja u Afriku, uz opasku da su Gadafi i članovi njegove porodice imali pristup svom tom novcu. Samo mali deo pomenutih milijardi je odmrznut i dat na raspolaganje novim libijskim vlastima.


Izbori u Tunisu

Oko 7,3 miliona Tunišana s pravom glasa je u nedelju glasalo na prvim demokratskim izborima u zemlji posle pada Ben Alija. Kandidati sa oko 1500 stranačkih i lista nezavisnih kandidata uglavnom su se pozivali na slobodu, demokratiju i socijalnu pravdu. Međunarodni posmatrači su nedeljne izbore opisali kao fer i slobodne. BBC prenosi da je, mada zvanični rezultati nisu još poznati, umerena islamistička partija Enahda (Renesansa) saopštila da je osvojila više od 30 odsto glasova, odnosno da je pobedila na državnom nivou i u većini okruga. Zvaničnici Enahde rekli su za agenciju Rojters da su spremni za koaliciju sa sekularnim partijama, i obećali da će stvoriti višepartijsku, sekularnu demokratiju, a ne islamističku državu.

Iz istog broja

Grčka

Otrovni zagrljaj kapitalizma

Georgios Stamkos, Milica Kosanović

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu