Svet

Hrvatska

Ministar odbrane – u suknji

Činjenica je da niti jednom – bez obzira na nagađanja javnosti – njena bliskost s premijerom Ivicom Račanom nije dovedena u pitanje, pa tako nije veliko iznenađenje što joj je on povjerio dužnost ministrice obrane, kao trećoj evropskoj ženi na toj funkciji

OSOBA OD POVERENJA: Željka Antunović

Nova hrvatska vlada, s istim premijerom na čelu, Ivicom Račanom, za novu ministricu obrane postavila je ženu, poznatu političarku i dosad potpredsjednicu vlade Željku Antunović.

Željka Antunović rođena je u Virovitici 1955. godine (udata, dvoje djece). Diplomirala je na Fakultetu za vanjsku trgovinu 1979. godine, te je naredne četiri godine radila kao šefica financijske službe mesne industrije "Sljeme", a potom se do 1993. godine bavila stambenom problematikom u Stambeno-komunalnom poduzeću "Zagreb", nakon čega prelazi u Hrvatsku udrugu računovođa i financijskih djelatnika, u kojoj postaje urednica i savjetnica u časopisu "Računovodstvo i financije", koji se bavi pitanjima računovodstva, financija i drugim ekonomskim područjima.

Autorica je više stručnih članaka i priručnika ekonomskog i financijskog područja.

U politiku ulazi 1993. godine, kad postaje vijećnica u Skupštini grada Zagreba. U rukovodstvo Socijaldemokratske partije Hrvatske ulazi godinu dana kasnije, u Glavni odbor. Od 1995. do 1999. godine zastupnica je u Hrvatskom saboru, u kojem je i predsjednica Odbora za obitelj, mladež i sport, a u stranci je u istom razdoblju Socijaldemokratskog foruma žena SDP-a.

ATRAKTIVNI ZASTUPNIK: Nakon pobjede SDP-a i šestočlane koalicije na izborima u siječnju 2000. godine, ulazi u vladu Ivice Račana, u kojoj je potpredsjednica zadužena za društvena pitanja. Nakon nedavne krize vlade i ostavke premijera Račana, novi-stari premijer dodijelio joj je resor obrane, ali ju je ostavio i na mjestu potpredsjednice Vlade, uz opasku da "ostaje na toj funkciji, iako se njome neće baviti".

Četiri godine u Saboru u opoziciji, profiliralo je Željku Antunović kao jednu od najaktivnijih saborskih zastupnika i u javnosti, sitoj tuđmanoidne stvarnosti, priskrbilo joj nepodijeljene simpatije. Prije izbora jedno od njenih obećanja bilo je da će i na vlasti ostati ista, pa će i – kao i dok je bila u oporbi – na posao i dalje dolaziti pješke ili tramvajem (stanuje u centru grada). Vraga! Čim je uskočila na funkciju, kao i ostali koji su protutnjali funkcijama i saborskim klupama, zasjela je u limuzinu i bila vožena na posao.

U izbornoj noći od 3. na 4. siječnja 2000. godine pokazala je pred novinarima koji su došli u izborni stožer SDP-a zavidnu količinu humora, smijući se dobrohotno na ponovljena pitanja malo pripitog novinarskog junoše: "Željka, udajte se za mene!", sve u društvu supruga, inače neeksponiranog u javnosti, koji se također dobro zabavljao.

Nakon te slavljeničke noći, kao da ju je smisao za humor napustio. Nerijetko je imala gafove u javnim nastupima, od svađa na sastancima s izbjeglima i prognanima do komentara o medijima, koji su ponekad završavali i u čuvenoj rubrici Greatest Shits splitskog "Feral Tribunea". Mediji su joj postali "uža specijalnost" u poslu potpredsjednikovanja Vladom, pa su je često napadali da se petlja u ono što ne zna (ili ne razumije) i da mnoge spopada muka od njenog kadroviranja na državnoj televiziji ili državnim medijima.

METLA ZA ČIŠĆENJE: Činjenica je, međutim, da niti jednom – bez obzira na nagađanja javnosti – njena bliskost s premijerom Ivicom Račanom nije dovedena u pitanje, pa tako nije veliko iznenađenje što joj je on povjerio dužnost ministrice obrane, kao trećoj evropskoj ženi na toj funkciji. Ta je odluka od starta napadnuta, jer nova ministrica nema blage veze s novim resorom, ali to nije ništa novo u arsenalu optužbi kojima je dosad bila podvrgnuta.

Činjenica je da je Ministarstvo obrane RH kuća s problemima, koje prošli ministar Jozo Radoš (HSLS Dražena Budiše) nije mogao/htio riješiti, od neraščišćavanja ratnih zločina, korupcije i skandala do zaposlenih u velikoj mjeri – po babi i po stričevima. Upravo to je, čini se, razlog što je na čelo MORH-a postavljena Željka Antunović: MORH u vrlo kratkom vremenu mora smanjiti broj zaposlenih za 13.500, a nova ministarka nije pokazivala naročitu opterećenost onima koji se pozivaju na ratne i ine zasluge i podvige, pa je, eto, kako to ministarstvo ulazi u stranačku kvotu SDP-a, metla za čišćenje osjetljivog ministarstva gurnuta u ruke Željke Antunović.

Iz istog broja

Gibraltar

Suvlasništvo nad stenom

Vladimir Stanković

Objedinjavanje "desne" Evrope

Ksenofobija na putu u Brisel

Andrej Ivanji

Bliski istok - Kriza koja traje

Utuk na utuk

Ejub Štitkovac

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu