Kultura
4. 10. 2023. / 17.13
Bitef Polifonija: I doći će krhko lane
Savladati divljine, zaobilaziti zamke, probijati se kroz strahove, i ponovo pronaći snage - poruka je koja spaja predstave ovogodišnje “Polifonije”, tradicionalno pratećeg programa Bitefa
Ljubica Beljanski Ristić, tvorac "Polifonije“, kaže da je ovogodišnji program sledio promenu u organizaciji Glavnog programa Bitefa, pa je uveden selektorski tim – osim nje, u odabiru predstava učestvovala je i Irena Ristić.
Takođe, kaže Ljubica Beljanski Ristić, "kada je Bitef u svom novom izdanju pokrenut otvorenim porukom javnosti "Kakav nam Bitef treba" i mi smo se okrenuli preispitivanju kakva nam u tom kontekstu Bitef Polifonija treba. Poziv je poslat učesnicima prethodnih Polifonija i širem krugu pozorišnih i drugih umetnika, stvaralaca i stručnjaka iz oblasti kulture i obrazovanja da daju svoje predloge.“
Rezultat je sledeći: "Vratili smo se dugogodišnjem iskustvu iz kojeg je proistekla Bitef Polifonija, dakle iz programa dramskih radionica i nekadašnjeg Škozorišta, a pre svega prve Polifonije koja se bavila ulogom umetnika u radu s mladima u vremenima krize, nakon koje smo nastavili da otkrivamo i preispitujemo potencijale i snagu pozorišta u prevladavanju pritisaka, nasilja i konfliktnih situacija.“
Iz tog nasleđa pojavio se naslov ovogodišnjeg programa "Dvorište, šuma, džungla", kaže Ljubica Beljanski Ristić, konkretno "iz jedne Škozorišne igre u kojoj su tadašnji dvanaestogodišnjaci želeli da kažu odraslima svoju priču o odrastanju. Irena Ristić, danas profesorka na Fakultetu dramskih umetnosti i kourednica programa Bitef Polifonije, bila je jedna od te dece.“
U ovogodišnjem uvodniku za program, napisala je zašto i kako danas doživljava tu sliku odrastanja: "…Krenuli smo iz dvorišta u šumu, a džungla nas ipak opseda. Nema jasnih obrisa o ishodu, a ni povlačenja. Odrastati u tom rascepu, savladati divljine, zaobilaziti zamke, probijati se kroz strahove, i ponovo pronaći snage – tekovine su svih ranijih polifonijskih izdanja. Ima u njima volje i umeća, ima veštine za pomake."
Bitef Polifonija je program uvek kreirala u odnosu na "postojeća događanja“, osluškujući Glavni program.
"I onda bi se, negde u vreme prvih najava Glavnog programa Bitefa, događalo malo čudo: počeo bi da deluje fenomen povratnih sprega, tih čudnih petlji koje nastavljaju same sebe da izgrađuju“, objašnjava Ljubica Beljanski Ristić. Tako bi se program Bitef Polifonije "ukomponovao u vreme i prostor Bitef festivala“.
Tako su za ovogodišnju Polifoniju izabrane predstave "Kavez za ptice“ Nikole Stanišića, pobednički tekst Sterijinog pozorja za originalni savremeni dramski tekst 2022/2023. godine, o četvorici štićenika kazneno-popravnog doma za maloletnike gde bi nasilje trebalo da se leči, ali se zapravo samo pospešuje.
Zatim je na programu duodrama "Gidionov čvor“ iz Hrvatske, dijalog majke nedavno preminulog sina i učiteljice; "Devojčice“ Milene Bogavac u produkciji beogradskog "Reflektor teatra“ o stereotipima u patrijarhalnom društvu; "Komunikacija/Zašto škola, zašto pozorište“ u kojoj učestvuju učenici V/1 OŠ "Sveti Sava“ iz Beograda a nastala je tokom osmomesečnog rada na časovima Medijske pismenosti, u saradnji sa Kulturociklinom iz Kruševca u režiji Sandre Maksimović.
Na kraju "polifonije“ je "Bambi“, predstava Malog pozorišta "Duško Radović“ u režiji Bojane Lazić, koja je sa Uglješom Šajtincem i dramatizpvala istoimeni roman Feliksa Saltera. Ljubica Beljanski kaže da je interesovanje izuzetno veliko, naročito za "Bambija“.
Zašto, moguće je naslutiti već iz Reči dramaturga za ovu predstavu:
"…laže, izmišlja, krivi druge. Takav je On. Još kaže da na sve ima pravo jer je on Čovek i sve što postoji treba da služi njemu. Sunce, zvezde, reke i šume, sve postoji samo da mu služi, u stvari, čak i ne postoji, nema nikakvog smisla ako Njega nema. Ali, doći će krhko lane. Nečujno, nalik na senku što mazi hrapav vrat hrastova u šumi. Oslobodiće Sunce i zvezde, jutarnje magle i šum lišća visoko u krošnjama. Reći će mu: Nisi ti ono oko čega se sve vrti. I zvaće se Bambi.“
Kao primer tribina na Polifoniji, pomenimo "Poreklo straha“, anketnu formu razmišljanja o strahovima kod mladih koja je deo istraživanja za predstavu "Teatra Mimart“ autorki Lidije Antonović i Mine Ćirić, čija će premijera biti u novembru u UK "Parobrod“.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com