Rat u Ukrajini

Razaranje do pobede: Vojnici proruske Donjecke republike u Mariupolju

Foto: AP Photo/Alexei Alexandrov

18. 4. 2022. / 10.02

Bitka za Mariupolj: Sati odluke

Ukrajinski vojnici pružaju poslednji otpor. Iz Kijeva je stiglo naređenje da se ne predaju, a Rusi prete da će ih „uništiti“. Pad strateški i simbolički važnog ukrajinskog lučkog grada na Azovskom moru čini se izvesnim. Nakon što konačno zauzmu Mariupolj, očekuje se velika ruska ofanziva na Donbas

Ušančeni u čeličani Azovstal branitelji Mariupolja ruskim trupama pružaju poslednji otpor. Oglušili su se na ultimatum da se predaju, u kom slučaju im je bilo obećano da će im biti pošteđen život, a u suprotnom im je ruska komanda zapretila "uništenjem“. Rok je istekao u nedelju posle podne.

Ukrajinski Generaštab je sopštio u nedelju uveče da su ruske rakete i bombe obasipale grad, naročito u blizini čeličane, i da su upotrebljeni i bombarderi tipa Tu-22M3.

Pad strateški važnog lučkog grada Mariupolja, koji se čini izvesnim, bi bila prekretnica u ratu: Rusi bi bili veliki korak bliže stvaranju kopnenog koridora između Krima i Donjecke i Luganske narodne republike koje drže pod kontrolom, a predsendik Ukrajine Volodomir Zelenski je izjavio da će prekinuti svaki razgovor sa Moskvom, ukoliko branioci Mariupolja budu bili ubijeni.

Prethodno ih je Zelenski pozvao da ne popuste ruskom ultimatumu i da se ne predaju. "Mariupolj još uvek nije pao“, rekao je šef ukajinske Vlade Denis Šmihal ameriškoj televiziji ABC. "Naše oružane snage, naši vojnici su još uvek tamo. Boriće se do kraja“.

Šmihal je rekao i da njegova Vlada traži diplomatsko rešenje konflikta, ali da će se "boriti do kraja“, ukoliko Rusi ne žele da pregovaraju“, da neće kapitulirati, da će braniti svoju "zemlju i porodice“.

Portparol ruskog Ministarstva odbrane Igor Konašenkov je izjavio da su se ukrajinske jedinice zabarikadirale u Azovstalu i da im je Kijev zabranio da polože oružje. "U slučaju da nastave da pružaju otpor, svi će biti uništeni“, izjavio je Konašenkov.

Potpuno uništeni Mariupolj, u kome su ukajinske ruskim snagama pružale žestok otpor, osim strateškog ima si simbolički značaj: Rusi bi bez obzira na cenu pokazali da će zauzeti šta su naumili i da ukrajinske snage u tome ne mogu da ih spreče, ma kolikon žilav otpor pružale.

Ruska ofanziva na istoku

Ukrajinske snage se spremaju za veliku rusku ofanzivu pre svega na istoku, ali i na jugu zemlje. Cilj je zauzimanje čitavog Donbasa, a ta bitka bi odlučila tok čitavog rata. Uspeh ukrajinskih snaga umnogome će zavisti od količine i tipa oružja kojim ih Zpad snabdeva. Ukrajinski vojni stručnjaci smatraju da bez tenkova i teže artiljerije neće biti u stanju da zaustave prodor ruske armije.

Ukrajinska vojska u Donbasu bi se našla između ruskih jedinica koje se spremaju za prodor iz pravca Harkova i proruskih trupa koje se nalaže na teritoriji Donjecke i Luganske republike. Očekuje se krvavo proleće.

Ukrajinske vlasti danima pozivaju civilno stanovništvo da napustu to pordručje i upute se u pravcu zapada. Planirani koridori za evakuaciju su, međutim, u nedelju bili zatvoreni. Zamenica ukrajinskog premijera Irina Vereštčuk kaže, da sa ruskim "okupatorima“ nisu uspeli da se dogovore prekidu vatre.

Smatra se da bi Vladimir Putin želeo da ruske snage čitav Donbas zauzmu do Dana pobede 9. Maja, pa da može da proglasi pobedu u Ukrajini.

J.H./Spiegel/CNN/BBC

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu