Nekretnine

Foto: Tanjug/Zoran Žestić

16. 8. 2023. / 9.57

Cene stanova nerealno visoke iako je prodaja pala

Oni koji prodaju stanove u starogradnji drže se filozofije da svoje nekretnine cene oko 10 odsto ispod vrednosti stanova u novogradnji, po sistemu meni toliko treba, kažu agenti za nekretnine

Tržišta nekretnina zabeležilo je pad prodaje od 13 odsto u drugom kvartalu. Zbog rasta euribora, stambeni krediti su sve skuplji, a agenti za nekretnine navode da vlasnici svoje stanove previše cene, pa su potrebne korekcije.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, ovde godine izdato je manje dozvola za izgradnju, ali će se efekat toga na tržištu osetiti tek za godinu ili dve.

Pročitajte još Skaču rate za stambene kredite: Da li država treba da se umeša?

Kako kaže agent za nekretnine Milan Nešković oni koji prodaju starogradnju ovog momenta imaju filozofiju da svoje nekretnine cene otprilike 10 odsto ispod vrednosti novogradnje, po sistemu meni toliko treba.

"Ako kupiš stan u starogradnji, onda ti treba 20-30 odsto za opremanje, odnosno za renoviranje i dobiješ otprilike skuplji stan nego da se kupi u novogradnji. Ono što se dešava, oni koji su prodali stan, sada traže stan i rokovi ih pritiskaju", kaže Nešković za RTS.

Pročitajte još Skaču rate stambenih kredita: Da li je hrvatski recept primenjiv na Srbiju?

Statistika Republičkog geodetskog zavoda pokazuje da je vrednost tržišta nekretnina u drugom kvartalu ove godine iznosila 1,7 milijardi evra, što je pad od 13 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Agenti već procenjuju da će treći kvartal biti još lošiji.

U Novom Sadu je sklopljeno čak 38,8 odsto ugovora manje, dok je u Beogradu zabeležen pad od 20 odsto.

Pročitajte još Vlasnici spremni da cenu stana spuste i do 30 odsto

"Uglavnom, ljudi koji prodaju, oglašavaju po nerealno visokim cenama, neshvatajući da se tržište apsolutno promenilo. Pričamo sa njima i utičemo na to da, ukoliko žele da prodaju, ta korekcija mora da bude i te kako odrađena. Ta korekcija ide od pet, 10, 20 i 30 odsto čak niže, s obzirom na to koliku cenu su oni koji prodaju želeli da oglase", ističe agentkinja za nekretnine Kaća Lazarević.

Samo 16 odsto stanova kupljeno je na kredit.

"Što se tiče stambenog kreditiranja, tu je već situacija malo komplikovanija. Stambeni krediti su poskupeli, skoro 100 odsto i više. Došlo je do toga da ekonomska situacija kod nas, a i u svetu utiče na to i samim tim prodavci, govorimo o starim stanovima, nemaju osećaj da je ekonomska kriza i da je čak ceo svet u krizi”, navodi Nešković.

B.G./RTS

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu