Region
25. 10. 2023. / 11.42
Crna Gora: Kako je popis stanovništva postao političko pitanje
Naizgled tehničko pitanje o popisu stanovništva u Crnoj Gori pretvoreno je u političko, a proces najavljen za novembar biće prolongiran za mesec dana. Popisu, koji podržava crnogorska vlada, protive se crnogorske građanske i leve opozicione partije, opisujući ga kao pokušaj “etničkog inženjeringa”. Zbog spornih poruka u kampanji za popis reagovala je i Hrvatska
Naime, popis u Crnoj Gori trebalo je da bude održan od 1. do 15. novembra, iako su preporuke međunarodnih organizacija da popis ne treba sprovoditi u izbornim godinama.
Prilikom najave sprovođenja popisa u septembru, ministar finansija Aleksandar Damjanović je poručio da se nada da će popis biti sproveden nesmetano, upozoravajući na politički ambijent.
"Ima zlonamjernih pokušaja, nagovještaja da se kroz drugi politički kontekst ova aktivnost poremeti ili prekine. Mislim da smo dovoljno uradili da ne postoji ni teoretska šansa da bilo kome na pamet padne da pokuša da omete ovaj proces", rekao je Damjanović na sednici Vlade pre mesec dana.
Ipak odloženo
Međutim, prema najnovijoj odluci, popis stanovništva u Crnoj Gori će ipak biti odložen za mesec dana, shodno dogovoru nove parlamentarne većine, saopšteno je Portalu RTCG iz partija buduće vlasti.
Mandatar Milojko Spajić rekao je danas da je bitno učešće opozicije u popisnim komisijama, kako se ne bi dovodila u pitanje relevantnost podataka ili tražili razni izgovori za opstrukcije i politizaciju.
Da nema uslova za popis tvrdili su predsednici opština Bijelo Polje, Cetinje, Bar i Šavnik, a najavu odlaganja pozdravili su i iz Opštine Petinjica.
Odlaganje ništa ne menja
Funkcioner "Za budućnost Crne Gore" (ZBCG) Dejan Đurović kazao je da ne smatra da je mesec dana odlaganja početka popisa nešto što će značajno promeniti situaciju. Naglasio je da je parlamentarna većina odlučila da odloži popis da bi on bio celokupan i kako bi se otklonile sve nedoumice.
“Učinićemo grupi građana da ta kontrola čitavog procesa bude transparentnija, mada mislim da je i sada u ovom trenutku bila dovoljno transparentna", kazao je Đurović gostujući u emisiji "Link".
On je rekao da će ovo biti i poslednji popis u kojem se građani izjašnjavati nacionalno, verski i jezički. Kako je istakao Đurović, ovo je prvi slobodni popis nakon 1945. godine.
Tehničko pitanje postalo političko
Naizgled tehničko pitanje o popisu stanovništva u Crnoj Gori pretvoreno je u političko, piše Al Džazira.
Kako se navodi, sa likovima poput najboljeg tenisera sveta Novaka Đokovića ili istorijskih ličnosti kao što su naučnik Ruđer Bošković ili Baltazar Bogišić, pravnik i etnograf, uz nekoliko ćiriličnih slogana, uključujući i onaj: “Ponosni na svoje srpsko”, stanovništvo se najčešće poziva da se izjasne kao Srbi.
Kampanja uoči popisa stanovništva u Crnoj Gori prelila se i na Hrvatsku. Zbog plakata sa likovima spomenutih Ruđera Boškovića i Baltazara Bogišića, reagovalo je hrvatsko Ministarstvo spoljnih poslova, upozoravajući da su ta dva velikana hrvatskih, a ne srpskih korena. Prema službenom stavu Zagreba, to je "posve neprimjereno posezanje za hrvatskom kulturnom identitetskom baštinom”.
Popisu, koji podržava crnogorska vlada u tehničkom mandatu Dritana Abazović i prosrpske političke partije okupljenje oko mandatara za sastav nove vlade Milojka Spajića, protive se crnogorske građanske i leve opozicione partije, opisujući ga kao pokušaj “etničkog inženjeringa”. Bivši predsednik Crne Gore Milo Đukanović rekao je u intervjuu za Federalnu televiziju da “ideolozi velike Srbije žele ‘posrbiti’ Crnu Goru”.
Bojkot opozocije
Reakcija crnogorske opozicije, predvođena Demokratskom partijom socijalista (DPS) dodatno je intenzivirana nakon što je organizovana velika verska manifestacija Srpske pravoslavne crkve u Podgorici, sredinom oktobra. U obraćanju okupljenim vernicima, patrijarh srpski Porfirije je pozvao građane da se identificiraju kao pripadnici srpskog naroda, vernici SPC-a koji govore srpskim jezikom.
Popisu u ovoj godini se protive i čelnici nacionalnih veća manjina Bošnjaka, Hrvata, Roma i Albanaca. Smatraju da nije dobro popis održavati u nestabilnom političkom trenutku u zemlji.
I Evropski parlament u rezoluciji o Crnoj Gori pozvao je vlast u Podgorici da odloži sprovođenje “odavno zakasnelog popisa stanovništva”.
Popis stanovništva u Crnoj Gori trebao je biti održan 2021, no nije proveden zbog pandemije COVID-a 19. Potom je bio najavljen za 2022, ali je odgođen iz tehničkih razloga.
Z.S/RTCG/Al Jazeera
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com