Vesti
27. 11. 2021. / 17.46
Crni Petak: Protesti protiv Amazona
Najprometnijeg dana u godini poznatom pod nazivom Crni petak klimatski aktivisti Ekstinkšn rebelion poremetili su operacije Аmazona demonstrirajući ispred njegovih skladišta u 25 zemalja širom sveta.
Demonstranti su blokirali ulaze u skladišta u SАD, Velikoj Britaniji, Nemačkoj i Holandiji razvijajući transparente sa natpisima "Аmazon kriminalac“, "Beskonačan rast, konačna planeta“ i "Crni petak eksploatiše ljude i planetu“.
U Francuskoj i Italiji su izbili štrajkovi. Radnici u skladištima i vozači dostavljača započeli su štrajk u Nemačkoj, drugom najvećem tržištu Аmazona posle Sjedinjenih Država. Sindikati u najvećim evropskim ekonomijama tvrde da kompanija Amazon nedovoljno plaća svoje zaposlene i izbegava da plaća porez.
"Forbs“ citira stručnjaka za marketing i reputaciju Baruha Labunskog koji je primetio da je Аmazon uprkos globalnim protestima i logistički i što se tiče imidža u dobroj poziciji. Kompanija je znala da protesti dolaze, pa je mogla da se pripremi za kratkoročne poremećaje i da aktivira planove za vanredne situacije.
U Velikoj Britaniji "Dejli Miror“ je izvestio da je Еkstinkšn rebelion blokirao centre na trinaest lokacija. Agencija Rojters je takođe izveštavala o protestu aktivista Еkstinkšn rebelion ispred Centra Аmazona u Аltrinhamu blizu Mančestera. Demonstranti optužuju kompaniju za podsticanje prekomerne potrošnje koja šteti životnoj sredini i pospešuje emitovanje ugljendioksida.
"Gardijan“ konstatuje da je Аmazon na udaru kritike i zbog toga kako se ophodi prema svojim radnicima koji se žale na teške i iscrpljujuće uslove zarad, zbog nerealnih ciljeva produktivnosti, nadzora, lažnog samozapošljavanja i odbijanja da prizna sindikate ili uvaži njihove stavove. Zaposleni su takođe pozvali osnivača i izvršnog direktora Džefa Bezosa da učini više u borbi protiv klimatske krize.
Bezos je samo u jednom danu uvećao svoje bogatstvo za 13 milijardi dolara zbog skoka vrednosti akcija njegove kompanije za 7,9 odsto. To je bio najveći rast u jednom danu otkako je "Blumberg“ 2012. napravio indeks kojim se meri imovina milijardera. Poslovanju Amazona, čija se tržišna vrednost procenjuje na više od hiljadu milijardi dolara, išao je u prilog rast onlajn kupovine zbog ograničenog kretanja građana u vreme pandemije.
Britanska humanitarna organizacija Oksfam saopštila je da je “zaista šokantno” da je Bezos uspeo da zaradi toliko novca tokom ove krize zbog koje su stotine miliona ljudi širom sveta prinuđeni da se oslanjaju na javne kuhinje i državnu pomoć. “Teško je pomiriti ovu sramotnu cifru sa realnošću u kojoj mi ostali živimo,” kazala je za "Gardijan“ jedna od direktorki Oksfama Rebeka Gaulend.
"Forbs“ u svom izveštaju zaključuje da je prerano za procenu kakav su uticaj – ako ga ima – demonstracije u 25 zemalja širom sveta na Crni petak imale na poslovanje Amazona i na maloprodaju i da li će uticati na promenu politike Amazona.
Аmazon se nije direktno izjašnjavao o protestima, ali je naveo da svoju odgovornost shvata "veoma ozbiljno". Priznaje da "uvek može više da se uradi“. Viši predavač na temu tržišta, javne politike i prava na Bostonskom univerzitetu Džej Zagorski ne misli da će štrajk protiv Аmazona na Crni petak imati ikakvog uticaja.
"Štrajkovi su efikasni kada radnici prestanu da rade u trenutku kada su preduzeću zaista potrebni radnici. Štrajk radnika Аmazona fokusiran je na mesta koja nemaju direktan uticaj na kupovinu, kao što su fabrike i skladišta“. Zagorski zaključuje da će ometanje rada imati mali uticaj na politiku kompanije, jer Аmazon ima zalihe koje mu omogućavaju da pokrije mnoštvo kratkoročnih poremećaja.
M.M./Forbs/Daily Mirror/Guardian/