Društvo

Ljudi su odbranili Jadar: Demonstracije protiv Rio Tinta

Foto: FoNet

4. 12. 2022. / 14.36

Demostat: Za litijum iz Srbije uslov je izgradnja fabrike baterija

U slučaju eksploatacije rude jadarit, Srbija ne bi dozvolila izvoz litijuma. Kompanija koja bi se time bavila morala bi da obezbedi bezbedne uslove po sredinu i fabriku baterija. Demostat pominje da su zainteresovane mnoge kineske, nemačke, nemačko-australijske kompanije, i američki Rivian

Ako se u Srbiji bude eksploatisao litijum, uslov Vlade će biti izgradnja fabrike baterija i fabrike električnih automobila i Srbija neće dozvoliti eksploataciju litijuma samo da bi se izvozio u druge zemlje, objavio je danas istraživačko-izdavački centar Demostat.

Kako se navodi, ne postoje garancije da će se odustati od saradnje sa Rio Tintom, ali je otvorena mogućnost da država nađe novog partnera, čija reputacija nije narušena, kao što je to bio slučaj sa Rio Tintom, britansko-australijskom korporacijom, koja se na svetskom nivou suočila sa više optužbi da uništava životnu sredinu.

Pre nego što projekat zaista oživi, kompanija koja ga bude radila moraće da dostavi Studiju procene uticaja na životnu sredinu, u kojoj bi trebalo da budu prikazani relevantni podaci kredibilnih institucija o proceni uticaja na prirodu u dolini Jadra i šire.

Diplomatski izvori tvrde da ne postoje garancije da će srpski zvaničnici odustati od započete saradnje sa Rio Tintom. U diplomatskim krugovima se i početkom godine spekulisalo da će EU ohrabrivati Vladu Srbije da ne odustaje od iskopavanja litijuma, te da će to činiti i SAD, koja smatra da je litijum razvojna šansa za Srbiju, ali uz poštovanje ekoloških standarda.

Konačna sudbina projekta u dolini Jadra u izvesnoj meri će zavisiti od intenziteta otpora ekoloških udruženja i građana.

Država će, kao i početkom 2022, voditi računa o rejtingu aktuelnog predsednika, tako da će se gledati scenario koji bi doneo najmanje štete u tom smislu, ocenjuje Demostat. Zato se ne isključuje mogućnost da Srbija okrene leđa Rio Tintu i da za iskopavanje rude jadarit, kombinacije litijuma i bora, bude pronađena neka pogodnija svetska kompanija.

Nije isključena ni opcija da ta nova firma bude samo paravan kompanija za Rio Tinto, navodi Demostat, koji je u novembru pisao o potencijalnim partnerima iz Nemačke i nemačko-australijskoj kompaniji Vulcan Energy Resources.

Spekuliše se i da su mnoge kineske kompanije zainteresovane za kopanje jadarita jer je u toj državi omasovljena proizvodnja litijumskih baterija, koje se koriste, između ostalog, za električne automobile.

Ukoliko srpske vlasti stupe u pregovore za pronalaženje alternative Rio Tintu, nemačke i kineske kompanije bi mogle da ponude zatvaranje kruga proizvodnje. To znači da i jedni i drugi imaju mogućnost da pored rudnika investiraju u fabriku litijumskih baterija i pogona za proizvodnju električnih automobila koji koriste takve baterije.

Takođe, od početka rata u Ukrajini postoji interesovanje američkih kompanija koje proizvode baterije i električne automobile za ulaganje u Srbiji. Jedna od njih je kompanija Rivian, proizvođač električnih avanturističkih vozila, koja je u septembru najavila da će otvoriti istraživačko-razvojni centar u Beogradu. Upravo to je, ističu izvori Demostata, glavni uslov države da se uđe u projekat eksploatacije litijuma. Kako navode, država neće pristati na ugovor koji bi podrazumevao da se litijum kopa u Srbiji i potom izvozi, kako bi se dalje prerađivao u nekoj drugoj državi.

Srbija će, kako uveravaju izvori Demostata, tražiti da se kod nas otvore fabrike za proizvodnju baterija i električnih automobila.

S.Ć./FoNet

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

 

 

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu