Rat u Ukrajini

Foto: AP Photo/Alex Brandon

16. 11. 2022. / 10.52

Eksplozija u Poljskoj: Krizna noć u svetu

Predsednik SAD Džo Bajden je izjavio da je “malo verovatno” da je projektil koji je ekslodirao na poljskoj teritoriji ispaljen iz Rusije. Istraga je u toku. Ambasadori zemalja članica pri NATO-u zakazali su sednicu na osnovu člana 4 ugovora vojnog saveza. Krizne sednice nacionalnih saveta za bezbednost održavaju se širom sveta. Jedna je usred noći održana i na Baliju gde je u toku bio samit G20

Da li je Rusija slučajno ili namerno ispalila projektile na Poljsku teritoriju? Da li će poljska Vlada zatražiti pokretanje člana 5 NATO ugovora (odbrambene vojne akcije) ili člana 4 (konsultacije članica vojnog saveza zbog neke krizne situacije)? Kako će da reguju NATO i SAD?

U moru informacija u zapadnim medijima su potonuli oštri demanti iz Moskve da oni nemaju nikakve veze sa eksplozijom u Poljskoj, te da su tvrdnje da se radi o ruskim projektilima zapadna "provokacija zarad eskalacije“. Ali je Kremlj tvrdio i da Rusija neće napasti Ukrajinu, pa je svet ušao u deseti mesec rata.

Na loptu je konačno oko 5 ujutru po srednjoevropskom vermenu stao predsednik SAD Džo Bajden. On ja kao "malo verovatno“ nazvao, da su projektili koji su pali na poljsku teritoriju ispaljeni iz Rusije, a da će Amerika naravno podržati istragu Poljske koja je u toku.

Postoje privremene informacije koje "ne govore u prilog“ tome, rekao je Bajden, i osvrnuo na putanje leta projektila.

Prethodno je predsednik SAD telefonirao sa poljskim kolegom Andžejom Dudom i garantovao mu snažnu posvećenost SAD-e i NATO-a. Razgovarao je i sa generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom.

Krizno i na Baliju

Pošto su već bili svi na okupu na samitu G20 na Baliju, i šefovi država i vada 20 industrijski najrazvijenijih zemalja sveta se prebacilo na krizni mod.

Prisutni lideri G7 i članica NATO-a našli su se u Bajdenovom apartmanu u Hajatu: Olaf Šolc, Emanuel Makron, Džastin Trudo, premijer Japana Kišida Fumio…, ali i šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel. Samo se predsednik Turske Tajip Redžep Erdogan nije pojavio, piše nemački "Špigel“.

Bjaden je onda u toku jutra najnovije masivne raketne napade Rusije na Ukrajinu nazvao "varvarskim“ – u utorak je devedesetak projektila pogodilo Ukrajinu, pre svega energetsku infrastrukturu, oko 7,5 miliona Ukrajinaca je ostalo bez struje.

U tom buketu projektila traži se i onaj koji je zalutao u Poljsku; ili ukrajinska protivvazdušna raketa.

U sredu ujutru su i ambasadori država članica otpočeli sednicu na osnovu člana 4 NATO ugovora koju je zatražila Poljska. Radi se, dakle, o savetodavnoj sednici.

Očekuje se da će se utoku dana Stoltenberg obratiti javnosti.

Šef CIA u Kijevu

Prema "Vošington postu“ šef CIA Vilijam Berns se za vreme vazdušnih napada na Kijev nalazio u glavnom gradu Ukrajine gde se sreo sa Volodimirom Zelenskim.

Berns se pre toga u Turskoj sastao sa svojim ruskim kolegom Sergejem Nariškinom da bi, prema pisanju američkih medija, upozorio Rusiju da ne sme da se lati nuklearnog oružja i da ga upozori na tretman američkih državljana koji se nalaze u ruskim zatvorima. Biće da su razgovarali još o nečemu.

J.H./CNN/Spiegel

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu