Srbija
22. 6. 2023. / 12.50
Fabrika obuće u Knjaževcu: Pobeda radnika nakon štrajka
Radnici "Falk Ista" iz Knjaževca uspeli su da se izbore za poboljšanje svog položaja zbog čega su bili u štrajku dve nedelje. Nakon što su organizovali protest u svom gradu tokom štrajka, bili su suočeni sa pritiscima i prinuđeni da blokiraju fabričku kapiju kako ne bi odlazio repromaterijal. Time su uspeli i da zadobiju pažnju menadžmenta koji je bio prinuđen da sedne za pregovarački sto
Kompanija je čak želela da preseli proizvodnju na drugu lokaciju, ali su radnici uspešno blokirali fabriku. Nakon nekoliko razgovora uspešno su završeni pregovori prošlog petka, čime je i štrajk okončan.
Ovo je jedan od retkih primera uspešnog štrajka poslednjih godina. Sindikat "Sloga" i poslodavac su se dogovorili o povećanju zarada od 10 odsto, toplog obroka na 200 dinara, pozajmici zaposlenima u iznosu od 20.000 dinara koju mogu da otplaćuju u narednih pet meseci, kao i o stimulansu o kome će se dodatno govoriti na kraju proizvodne sezone.
Štrajk za primer
Predsednik sindikata "Sloga“ Uroš Savić kaže da se nada da će njihov primer dati snage i ostalim zaposlenima kako u privatnom sektoru tako o u javnom sektoru da se zauzmu za sebe i da traže bolje uslove rada, prenosi Mašina.
"Po meni je najveći uspeh upravo solidarnost i sloga zaposlenih da istraju u svojim zahtevima“, rekao je Savić.
"Falk Ist" u Knjaževcu je u vlasništvu kompanije "Falc Spa" iz Italije koja je kupila nekadašnju fabriku obuće "Leda“. U ovoj fabrici, u kojoj se proizvodi obuća za neke od najluksuznijih evropskih modnih brendova, radnici su i početkom godine prekinuli rad na sat vremena, a 2017. je 600 radnika prekinulo proizvodnju što je rezultiralo zaključivanjem kolektivnog ugovora.
Invetivni pristup radnika
Tokom ovog štrajka, radnice i radnici su postupili donekle inventivno za naše uslove. Naime, oni su u saopštenju naveli da su svesni da su deo jednog globalnog lanca proizvodnje, te da njihov poslodavac nije samo Falk Ist iz Knjaževca već svi oni brendovi za koje oni proizvode, te da su oni ti koji su na kraju odgovorni za njihovo stanje. Tako su, uz podršku organizacija civilnog društva, vršili pritisak na različite kompanije kojima je bilo u interesu da se proizvodnja nastavi.
Z.S./Mašina.rs
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com