Zdravlje

Foto: Tanjug/ Jadranka Ilić

6. 8. 2023. / 10.15

Grujičić: Na bolovanje najviše dve nedelje, za duže na komisiju

Od pravila će biti izuzete trudnice, onkološki i pacijenti koji se oporavljaju od operacije

Govoreći o izmenama Zakona o zdravstvenom osiguranju, ministarka Danica Grujičić je za RTS navela da su velike pritužbe privrede zbog toga što pojedini radnici odsustvuju i po dva meseca sa posla, naročito tokom leta.

"Mi smo, sem za onkološke [pacijente], sveže operisane i trudnice napisali jednostavno pravilo da će lekar opšte prakse moći da dâ samo dve nedelje. Svi ostali će morati da idu na komisiju.

I evo poziv komisijama Fonda da dobro gledaju o kakvim se dijagnozama radi, jer ima ljudi koji zaista imaju probleme sa kičmom, a 98 posto populacije u celom svetu nekada u životu ima problem sa kičmom", navela je Danica Grujičić.

Dodala je da će izmenama zakona i svi građani koji imaju boračke legitimacije automatski dobiti zdravstveno osiguranje, kao i članovi njihovih porodica, ukoliko nemaju drugi vid osiguranja.

Poručila je da će u narednom periodu početi reorganizacija primarne zdravstvene zaštite i da se sa tim krenulo u Pčinjskom, Jablaničkom i Topličkom okrugu.

Apel da porodice prihvate mišljenje lekara

Ministarka zdravlja Danica Grujičić rekla je još za RTS da je od početka godine obavljeno deset kadaveričnih transplantacija i da je od toga presađeno 18 bubrega, tri jetre i tri srca.

"Sem jednog pacijenta koji se naknadno iskomplikovao vezano za jetru, ostali pacijenti su svi zaista dobro i dobro su podneli intervencije. I dalje se nalaze na posmatranjima", navela je Danica Grujičić i dodala da je najveći broj donora dao KC Vojvodine.

Apelovala je na porodice da prihvate mišljenje lekara.

"Kada vam doktori kažu da je pacijent moždano mrtav, on je zaista mrtav. Srce se pretvara u jednu pumpu koja radi jedno kratko vreme i to radi samo zahvaljujući tome što je pacijent na aparatima. Onog trenutka kad se isključe aparati, srce prestaje da radi", rekla je ministarka zdravlja.

Istakla je da pet centara za transplantaciju u Srbiji rade aktivno, a da su bolnice na Dedinju i u Sremskoj Kamenici dobile saglasnost i da ubrzano rade na tome da počnu sa transplantacijama.

"Moraju postojati jedinstvene liste. Tako sada za bubrege imamo 736, za jetru 66 pacijenata i za srce 78. Moguće da je korona na to uticala, jer miokarditi, pogotovo agresivni miokarditi, vrlo često dovode do takve srčane insuficijencije da vam je jedini lek transplantacija", navela je Grujičićeva.

M.J. / RTS

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu