Vesti

Crkva je netolerantna: Litije protiv Europrajda u Beogradu

Foto: Tanjug

19. 9. 2022. / 12.41

Helsinški odbor o veronauci: SPC ne sme da vaspitava našu decu

Helsinški odbor za ljudska prava uputio je apel da se ukine veronauka u školama. Odbor zahteva od države da poštuje Ustav i principe sekularnosti i navodi dokaze da crkva ima ogroman uticaj na državu. Patrijarh Porfirije je ovog juna kritikovao direktore škola da brane učenicima da se opredeljuju za veronauku

Srpska pravoslavna crkva (SPC) kao izrazito netolerantna, grubo antidemokratska i ekstremno isključiva, pa zato ne može i ne sme da vaspitava našu decu, piše u apelu Helsinškog odbora za ljudska prava, koji je ponuđen na potpisivanje građanima.

Helsinški odbor zahteva od države da se poštuju Ustav i principi sekularnosti i ukine veronauka u državnim školama, kako bi se obezbedile pretpostavke za pravnu državu i njeno članstvo u EU.

Između ostalog, Odbor zamera državi ogroman uticaj crkve na državnu politiku, velike novčane donacije koje država neopravdano i netransparentno daje verskim organizacijama, naročito naročito SPC.

Oslobađanje od čitavog niza poreza, sudski procesi u kojima su okrivljeni sveštenici a vode se na sporan način i zastarevaju, školske, gradske i vojne slave, način funkcionisanja Bogoslovskog fakulteta u okviru Univerziteta u Beogradu, samo su neki od primera grubog narušavanja sekularnog karaktera države Srbije, ukazuje se u apelu.

Podsetimo da je ovoj juna  patrijarh Srpske Pravoslavne Crkve Porfirije bio “razočaran” što se, kako je rekao, direktori više osnovnih i srednjih škola “svesno obeshrabruju”, ili čak “sprečavaju” učenike i roditelje da se opredele za versku nastavu. Najavio je da će objaviti spiskove nepodobnih direktora, što su i direktori i javnost doživljaveli kao ponašanje nedolično  crkvenom poglavaru.

Patrijarh Porfirije je dodao i da će se posavetovati sa braćom arhijerejima i predstavnicima drugih crkava i verskih zajednica da li da “javno objave imena direktora i škola”, koje kako on smatra, diskriminišu svoje učenike.

Patrijarh verovatno nije znao da je tek oko trećina učenika birala građansko vaspitanje, umesto veronauke. U manjim sredinama, a posebno na selima, razlika je još veća u korist veronauke. Takođe, izborni predmet se prvi put bira prilikom upisa u školu, pa je nejasno kako direktori mogu uopšte da utiču na to. Primerenije je da se crkva pozabavi rešavanjem statusa veroučitelja, jer kako kažu, njihovi ugovori su na određeno vreme.

Ovo nije prvi put da se digla polemika oko veronauke za vreme stolovanja patrijarha Porfirija. U septembru prošle godine, Zakonom je izmenjen termin verske nastave u školama, te se umesto školskog predmeta, sada naziva nastavni program. Taj zakon ništa suštinski nije promenio.

S.Ć./FoNet

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu