Srbija

Predizborne petnje: Predsednica Vlade Ana Brnabić

Foto: Miloš Milivojević/Tanjug

10. 10. 2023. / 19.32

Ana Brnabić: Opozicija instrumentalizuje OEBS

„Mi smo ozbiljni i konkretni, a oni su neozbiljni i pokušavaju da uvuku strani faktor u izazivanje haosa u Srbiji" izjavila je premijerka Srbije Ana Brnabić

Nakon što je Kancelarija OEBS za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) zatražila da sa razmotri slanje misije koja bi pratila izborni proces u Srbiji, premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je da je ODIHR već posle prethodnih izbora ocenio da postoje uslovi za demokratske i slobodne izbore i da ne vidi razlog zašto tako ne bi bilo i sada.

"U Srbiji je implementirano 79 odsto preporuka Kancelarije OEBS za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) između dva izborna ciklusa“, rekla je premijerka.

I dok svoj poziv ocenjuje kao ozbiljan, obraćanje opozicije OEBS-u kritikuje.

"Mi smo ozbiljni i konkretni, a oni su neozbiljni i pokušavaju da uvuku strani faktor u izazivanje haosa u Srbiji. Oni pokušavaju da instrumentalizuju i OEBS i ODIHR i sve strane ambasade zato što se spremaju za izborni neuspeh, za izbore koje su sami tražili", istakla je Brnabić.

Krađa se dešava mnogo pre izlaska na biračko mesto

Mogućnost da opozicija na izborima 17. decembra doživi uspeh, u izbornim uslovima kakvi su danas, mala je, ali svakako opozicija "nema prostora da odustane, jer bi odustala od svega drugog što radi u Srbiji“, izjavila je za N1 poslanica Zeleno-levog fronta Jelena Jerinić.

Jerinić objašnjava da kada je u pitanju izborna kampanja preostaju starinski načini – okupljanje, obilasci opština, kampanja "od vrata do vrata“, konstantno ukazivanje na sve nezakonitosti i kriminalne radnje vlasti, ali i odbrana glasova.

"Glasovi se ne brane samo na biračkom mestu, jer se krađa dešava i mnogo ranije, kroz pritiske na ljude“, objašnjava Jerinić i podseća da opozicione stranke pružaju pravnu pomoć žrtvama takvih pritisaka.

Programski direktor CRTE Raša Nedeljkov takođe smatra da se priče o terminima izbora i uslovima pod kojima će se održavati svode na spekulacije, jer u današnjem institucionalnom okviru o tome može da govori samo jedan čovek.

"Vi držite u neizvesnosti celu zemlju, celo društvo, ne zna se kada će se i pod kojim uslovima održati koji izbori, što praktično znači da se održavaju u takvim okolnostima u kojima samo jedna strana ima nekakvu izvesnost, planira pravila i u potpunosti ih prilagođava sebi“, priča Nedeljkov za N1.

Moraju da postoje institucije

Nasuprot tome, on kao ideal izbora vidi situaciju u kojoj postoje institucije koje regulišu i štite građane i gde su građani oslobođeni straha i informisani.

Po njemu, opozicija bi trebalo da učestvuje na izborima i pod ovim uslovima, baš kao što i neki sportski tim izlazi na teren, uprkos tome što je suparnički tim bogatiji i bolje opremljen, što su mu naklonjene sudije, a uslovi loši.

"Oni koji su čitavu svoju karijeru uložili u borbu za taj sport kojim se bave, uvek će učestvovati i dati sve od sebe, pa tako i opozicione stranke nemaju nikakvu drugu alternativu sem da učestvuju u izborima“, zaključuje Nedeljkov.

A.E/FoNet/N1

 

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu